in ,

Hayali Türk Milli formasını giymek!

Doğuştan sol kolunda gelişme geriliği olan ortaokul öğrencisi Görkem, spor tutkusuna tutunarak engelleri aşıyor. Küçük çocuk milli forma hayali kuruyor

hayali-turk-milli-formasini-giymek

Hüseyin Avni Ateşoğlu Ortaokulu’nda öğretmenlerin bir sohbet sırasında ‘Okulda dart sporu yapılabilir mi?’ diye düşünmeleri, tüm öğrenciler için bambaşka bir sayfa açtı. Öğrenciler, öğretmenler hatta veliler bu dart seferberliğine ortak olarak okulu İzmir’de bir marka haline getirdi. Okul son olarak geçtiğimiz günlerde İzmir şampiyonu oldu. Bu yolda başarıya taş taşıyanlardan biri de 8. sınıf öğrencisi Görkem Bektaş. Doğuştan engeli bulunan genç, her türlü zorluğun üzerinden gelip başarıya koşarak, azmin karşısında hiçbir gücün duramayacağını ispat ediyor. Ülkemizde milli takımı da bulunan dart sporu uzaktan bakılınca şansa dayalı gibi dursa dahi her şeyden önce analitik zeka, nişancılık ve yoğun konsantrasyon isteyen, tüm dünyada günden güne büyüyen bir spor. İzmir’de de özellikle bu anlamda önemli turnuvalar gerçekleşiyor. Hüseyin Avni Ateşoğlu Ortaokulu öğrencilerini de bu turnuvalara okulun öğretmenleri Ümit Altın ve Murat Baylan hazırlıyor. Öğrenciler bugüne kadar Türkiye şampiyonluğu dahil pek çok önemli başarı elde etmiş durumda. Bu başarıda önemli payı olan öğrencilerden biri de Görkem Bektaş. Doğuştan sol kolunda büyüme geriliği olan Bektaş, bu anlamda ülkenin geleceği için umut veren yeteneklerden biri. Bu sporu yapan arkadaşlarımı gördükçe bende oynamak istiyordum ve önümde bir engel olmadığını fark ederek dart oynamaya başladım diyen Bektaş, “Hocalarım da bana fırsat tanıdı. Çok çalışıyorum. Haftada 3 defa rutin antrenmanlarımız oluyor. Pazartesi ve cuma günleri de ekstra antrenman yapıyorum. Kendime ait atış stilleri geliştirmek için uğraşıyorum” dedi.

HAYATA BAKIŞI DEĞİŞTİ

Bektaş hiçbir şeyin şansa dayalı olmadığını önemli göstergelerinden biri. Takımıyla birlikte İzmir şampiyonu olan küçük çocuğun hayata bakışı dahi bu sayede değişmiş. Sporda başarı kazandıkça insanların ona daha farklı davranmaya başladığını aktaran ortaokul öğrencisi, “İzmir şampiyonasında çok heyecanlandım. İlk defa bu boyutta bir müsabakaya katılmıştım. Maçlardan önce annemle telefonda konuştum, bana inandığını söyledi. Bende nefesimi tuttum ve atışlarımı gerçekleştirdim. Çok şükür ki takım arkadaşlarımla birlikte bende başarılı da oldum. Ümit, Murat ve Uğur hocalarım ile ailem bana çok destek oluyor. Onların desteği olmasa ben bu sporu yapmaya bile cesaret edemezdim. Günden güne kendime olan güvenim artıyor. Arkadaşlarımla daha fazla sosyalleşmeye başladım. Hayatımın önemli bir yerinde duruyor şu an dart, beni çok mutlu ediyor. Ben istedikten sonra başaramayacağım şey olmadığına inanıyorum. Ben yaparım dediğim anda engel ortadan kalkar. Sadece çalışmam gerekiyor, zamana ihtiyaç duyuyoruz ve çevremizden desteğe elbette” diye konuştu.

‘DIŞLANDIĞIM İÇİN…’

Görkem daha önceki süreçte basketbol oynamak istemiş ancak çevresindeki kişilerin onu dışladığı düşüncesiyle bu spordan kopmuş. Bu nedenle biraz daha bireysel sporlara yöneldim diyen küçük çocuğun en büyük hayali Türk Milli Takımı’nın formasını giymek. Bektaş şöyle konuşuyor: “Hocalarımız bize sürekli hedefler koyuyor. Öncelikli hedefimiz İzmir şampiyonluğu, sonra Türkiye grup finalleri, Türkiye finalleri ve şampiyonluktu. Aşama aşama ilerliyoruz, İzmir şampiyonluğunu elde ettik. Şimdi Türkiye şampiyonluğunu istiyoruz. Ben ileride bu sporu daha profesyonel şekilde yaparak Türkiye ve İzmir’in gururu olmak istiyorum. Bir milli takımımız var, burada ülkemizin formasını giymeyi hayal ediyorum. Paralimpik olimpiyatlar belki de hedeflerim arasında yer alabilir. Tabii çok çalışmam gerekiyor tüm bunlar için. Azmime ve çalışmama bağlı her şey.”

‘ENGEL OLMAYALIM YETER’

Aile faktörü engelliler için en önemli itici güçlerden biri. Görkem’in annesi Hatice Bektaş da oğlunun özgüven kazanarak sahip olduğu değerleri fark etmesi için aile olarak her şeyi yaptıklarını belirtiyor. Anne Bektaş, “Öncesinde de satranç oynuyordu oğlum. Özgüvenini kazanması için biz aile olarak elimizden geleni yapıyoruz. Görkem de bizim ve kendisinin çabalarının karşılığını her zaman almayı başardı. Onunla gurur duyuyoruz. Diğer engelli çocuklarımıza da örnek olmasını dilerim çocuğumun. Hiçbir şey, onların ilgi alanlarından uzak durmasını gerektirmiyor. İsterlerse her şeyi başarabilirler. Yeter ki biz onlara engel olmayalım” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

focada-yeniyil-coskusu

Foça’da yılbaşı eğlencesi

goztepede-silahli-dehset-2-olu

Göztepe’de silahlı dehşet: 2 ölü