in ,

‘Hazine ve piyasalar için kritik süreçteyiz’

Kurlardaki dalgalanma vatandaşı tedirgin ediyor. Bireysel tasarrufçuların yatırımlarının dövizden TL’ye çevrilmek istendiğini iddia eden ekonomistler gelecek için endişeli

doviz-ve-altin-rekor-kirdi-merkez-bankasindan-piyasaya-4-mudahale-geldi

Türk Lirası tarihi bir hafta yaşıyor. Önceki akşam 18,36 ile tarihin en yüksek seviyesine çıkan kur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın TL’yi özendirme paketinin ardından adeta çakıldı. Dolar/TL, kabine toplantısı öncesinde 18 seviyesini aşarak rekor kırdıktan sonra TL’yi özendirici önlemlerin açıklanmasıyla gerileyerek 12,27 seviyesine kadar düştü. Dolar kuru dün sabah saatlerinde yüzde 14’ten fazla düşüşle 11,09 seviyesini test ettikten sonra yeniden yükselişe geçti. 14,37 ile gün içi zirvesini gören dolar/TL, sonrasında yeniden gerileyerek 12,70’in altına indi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kur farkına dayalı TL mevduatları ile ilgili detayları paylaştı.  Bakanlıktan yapılan açıklamada ise birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ ürününün devreye alındığı belirtilip şöyle denildi: “Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır. Kur farkı hesaplamaları için TCMB her gün 11.00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır. Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark, müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır. Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 aylık vadeler ile açılabilecek, minimum TCMB politika faiz oranı uygulanacaktır. Sisteme isteyen her banka katılabilecektir. Vadeden önce para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük hesap bakiyesi güncellenecektir. Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.”

ekonomist-ugur-civelek

‘TARİHİ DALGALANMA’

Yaşanan gelişmelerin ardından sosyal medyada neredeyse tüm içerikler ekonomi ile ilgili oldu. Ekonomist Uğur Civelek, “Nureddin Nebati son 3 yıldır Bakan Yardımcısı. Bugüne kadar bunlar neden yapılmadı? Dövize endeksli mevduat ne kadar ilgi uyandıracak? Ava çıkılmış gibi. TL’yi toplama çabasındalar. Bir tiyatro var ve uzun ömürlü olduğunu düşünmüyorum. Kısıtlamalara gitmeden son bir şans deniyorlar. Başka şeyler olduğunda siyasi arena çok değişebilir. Esas hedeflenen bireysel tasarrufçuları dövizden TL’ye çevirmek. Dört senedir yapmaya çalışıyorlar. Olmuyor. Araştırmaları lazım. Son bir azaltma girişimi var. Kurun bütün yükü Hazine’nin sırtına yıkılacak. Altından kalkılamayacak sorular var. Vadeye uygulanacak mı? Bir yıl nasıl olacak? Panik içinde bir şeyler yapılıyor ama sonrasını kimse bilmiyor. Kervan yolda düzülür. Son dört yıla bakıldığında 2018 sonbaharına bakmak gerekiyor. Böyle şoklarla ekonomide güven kazanılmaz. Süreci herkes merakla bekliyor. Bu durum herkesin hayatını etkiliyor. Anlıyoruz ki herkesin cebi yanıyor. İnsanlar eskiden birilerine güvenir, bu kadar ekonomiyi takip etmezdi. Şimdi, anlıyoruz ki burada ciddi bir güven problemi var. Çünkü herkes piyasayı takip ediyor. Piyasalar ve hazine bu süreci atlatabilecek mi göreceğiz” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK /ÖZEL HABER

makam-soforleri-dernegi

Makam sahiplerinin vazgeçilmezleri…

urla-belediyesi-can-dostlarina-sahip-cikti

Can dostlar kaderine terk mi edilecek?