in ,

Hem zam yağmuru hem fırsatçı oyunu!

Son zamlarla şeker fiyatları aldı başı gitti. Bu bayram tatlı fiyatlarının cep yakması beklenirken sektör temsilcilerine göre fırsatçılar ürünleri piyasaya daha pahalıya veriyor

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER), Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam yaptı. 27 Haziran itibariyle 50 kilogram şeker Tarım Kredi gibi marketlere 390’dan 650 liraya, diğerleri için 550’den 750 liraya çıktı. Zamlı tarife ile 50 kilo şekerin fabrika satış fiyatının bin lirayı bulabileceği iddia ediliyor. Hükümet, sıfır gümrük vergisi ile 400 bin ton şeker ithalatının önünü açmıştı. Dünyanın şeker deposu Hindistan’ın şeker ihracatına 7-8 milyon ton ile tahdit getirmesi nedeniyle dünyada beyaz şeker fiyatlarının daha da yükselmesi konuşuluyor.
Gelen zam ile birlikte raflarda şeker kalmadığını ifade eden EGEPERDER Başkanı Feyzi Başdaş, “Zam geleceğini ön görüyorduk. Dünya piyasaları ve son gelişmeler bizlere bunu söylüyor.  Yeniden sipariş verdik. Yüzde 53 zamlı geldi.  Vatandaş değil, fırsatçı satıcılar alıyor. Alıp daha pahalıya satıyorlar. Mağazaya ürün geliyor, 8 kişi sırayla gelip alıyorlar. Sonra piyasada daha yüksek fiyat görüyoruz” dedi.

TATLICI NE YAPACAK?
Hal böyle olunca yaklaşan Kurban Bayramı’nda vatandaşın tatlı keyfi adeta lükse dönüştü. Tatlıcıların zaten zam yaptıklarını ve artan fiyatlar nedeniyle yeni bir zam daha yapacaklarını belirten Başdaş, “Çok acı ama tatlıcı ucuz da alsa şekeri kendine bir fırsat sağlıyor. Nasılsa zam gelmiş diyerek zam yapacaklar. Oysa zaten fiyatlar zamlıydı. Bu senaryoda olan yine vatandaşa oluyor. Fırsatçılık her alana yayılınca fiyatların artışından daha fazlası yansıyor piyasaya” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

asgari-ucrete-500-tl-zam-yapilmisti-agi-ne-kadar-iste-detaylar

Asgari ücrette işçi tarafı teklifini iletti: 6 bin 391 lira

“Güzelbahçe bir eğitim vahası haline gelecek!”