in ,

‘Hemşehrimin sağlığı her şeyden önemli…’

Vatandaşın sağlığı ve güvenliği için yeni projeler geliştirip ivedilikle uygulamaya aldıklarını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Bu zor günleri hep birlikte aşacağız” dedi

hemsehrimin-sagligi-her-seyden-onemli

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında İzmir’in dört bir yanında çalışmalar sürüyor. Vatandaşı bu zor günlerde yalnız bırakmamak adına koordineli bir program hazırladıklarını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, ilçedeki çalışmaları Ege Telgraf okurları için anlattı…

Ülkenin daha önce benzeri görülmemiş günlerden geçtiğini söyleyen Başkan Aksoy, “Tüm dünyayı etkisi altına alan, herkes için tehlike oluşturan bir salgını ilk defa yaşıyoruz. Elbette zor zamanlar. Göreve geldiğimiz günlerde bu çapta bir salgın yaşayacağımızı tahmin edemezdik. Ancak bugün geldiğimiz noktada, bu duruma hızla adapte olarak çalışmalarımıza başladık. Belediye olarak, diğer tüm belediyelerin yaptığı gibi bu zor günleri en az zararla atlatmak için, vatandaşlarımızın sağlığı ve iyiliğini esas alarak çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Menemenimiz için, ülkemiz için ve tabi dünyamız için sağlıklı günlerin geri gelmesi en büyük temennimiz” dedi.

Menemen Belediyesi’nin virüs vakalarının ülkede görülmeye başlamasıyla hemen harekete geçtiğini belirten Aksoy, “Sağlık, Sosyal Hizmetler, Temizlik ve Zabıta birimleriyle yapılan toplantılar sonucunda yol haritasını belirledi ve çalışmalara titizlikle başladı. Yapılacak çalışmaların denetimini sağlamak amacıyla belirlenen Kriz Masası, çalışma yapılacak alanları ve bu alanlarda yapılacak çalışmaların denetimini sağlamak amacıyla 24 saat çalışır hale getirildi. Vatandaşların sağlığı ve güvenliği için ilçenin dört bir yanı dezenfekte edildi. Oluşturulan telefon ağı ile gelen talepleri anında alan ve dış birimlere bildirerek vatandaşların çöp alım taleplerinden alışveriş ihtiyaçlarına kadar her türlü ihtiyacını karşılayan bu ekip 65 yaş üstü büyüklerimizin zor durumda kalmaması için titizlikle çalışmalarını sürdürüyorlar” diye konuştu.

‘BİLGİLENDİRİYORUZ’

“Menemen’de değişik günlerde kurulan pazarlarda hem bilgilendirme hem de dezenfekte çalışmaları aralıksız olarak yapıldı” diyen Aksoy, çalışmaları şöyle anlattı: “Pazarların değişik noktalarına kurulan masalarda hemşirelerce ateş ölçümü yapılırken, zabıta ekiplerince de dezenfekte uygulaması gerçekleştirildi. Belediye ekipleri, hem pazarcı esnafını hem de alışverişini güvenle yapmak isteyen vatandaşı dağıttığı broşürlerle ve yaptığı anonslarla hastalık hakkında bilgilendirdi. İlçemizde bulunan tüm marketlerin girişlerine içeride bulunması uygun olan müşteri sayısıyla ilgili bilgilendirme broşürleri asıldı. Ayrıca, ilçemizde bulunan 20 adet bilboarda korona ile alakalı broşürler asılarak vatandaşlarımızın önlemler konusunda bilgilendirilmesi sağlandı. Bunların yanı sıra Menemen’de ikamet eden 65 yaş ve üzeri 6 bin 800 yurttaşımızı birebir telefonla arayarak hal hatır sorduk ve ihtiyaçlarını tespit ettik. Tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyoruz.”

EĞİTİME BÜYÜK KATKI

Türkiye’de eğitim kurumlarının eğitime ara vermesi üzerine Menemen Belediyesi Gençlik Eğitim Kurs Merkezi’nin (MEBGEM), 18 Mart itibariyle uzaktan eğitime başladığını da sözlerine ekleyen Başkan Aksoy, “2 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü MEBGEM’de öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için, öğretmenler ve öğrenciler arasında kurulan online sistemle eğitimler devam ediyor. Ders videolarını Yeni Menemen TV kanalı üzerinden öğrencilerine ulaştıran belediyemiz İzmir’de bu sistemle eğitime başlayan ilk belediye oldu. Sağlık çalışanlarına yönelik daha önce maske üretmeye başlayan, kullanmaları için Konuk Evi’nin kapılarını sağlık çalışanlarına açan belediyemiz, yine sağlık çalışanlarının ihtiyacını gidermek için maske ve tek kullanımlık gömlek üretimine başladı. Mesleki Eğitim Kurs Merkezi öğretmenleri tarafından hazırlanan maske ve gömlekler daha sonra Menemen Devlet Hastanesi’ne teslim edildi” dedi.
Salgın riski ile baş etmek ve bilgi kirliliği ile zor günler geçiren Menemenliler’in de imdadına yetişmek için girişimlerde bulunduklarını anlatan Aksoy, “Psikolojik Danışmanlık Hattımızda iki uzman psikolog ile haftanın 7 günü 10.00-19.00 saatleri arasında, kaygı, belirsizlik, yoğun stresle baş edebilme gibi konularda yardımcı oluyor. Buna ek olarak evde kalan ve hareketsiz olan yurttaşlarımız için doğru ve sağlıklı beslenme nasıl olur, uygun diyet önerileri neler olabilir konularında yardımcı olması için Diyetisyeninize Danışın Hattı’nı oluşturduk. Menemenlileri bu zor süreçte en iyi şekilde korumak, riskleri azaltmak için elimizden geleni yapıyoruz, sorumluluklarımız tabi ki arttı. Ancak belediye olarak bu süreçte görevlerimizin bilincindeyiz ve yorulmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

‘İLK BELEDİYELERDEN…’

Oluşan koşullara hızla adapte olabilmenin avantajlarını da anlatan Başkan Aksoy, “Bu konuda yavaş hareket etme lüksümüz de yoktu zaten. Öyle bir dönemdeyiz ki alınan geç bir karar birilerinin hastalanmasına neden olabilir. Biz de bunun bilinciyle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, sağlıklarının korunması, ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında başarılı bir çalışma yürüttüğümüzü söyleyebilirim. Ben sürekli görevimin başında ve sahadayım. Bütün birimlerimizle sürekli iletişim halindeyiz, her birim müdürümüz ne yapması, nasıl davranması gerektiğini biliyor ve ona göre çalışıyor. Sürekli vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için yeni projeler geliştiriyor ve uygulamaya alıyoruz. Birçok çalışmanın ilk defa Menemen’de başladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Örneğin salgının başlamasının hemen ardından ilk maske üretimine başlayan belediyelerden biriyiz” dedi.

Çalışmalarında vatandaşın ve çalışma ekibinin sağlığını ilk sıraya koyduğunu da belirten Menemen Belediye Başkanı Aksoy, “Salgının başlamasından sonra kronik hastalığı olan çalışanlarımız ile 12 yaş altı çocuğu olan çalışanlarımızı idari izne çıkardık. Geri kalan çalışanlarımız ise birim müdürlerinin ayarlamaları ile vardiyalı olarak çalışıyorlar. Evden çalışabilecek olanlar işlerini evden yürütüyorlar. Her ne kadar çalışanlarımızın evde kalmasını istesek de sonuç olarak işlerin yürütülmesi için hala birçok çalışanımız belediyeye gelmek durumunda kalıyor. Bu çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için belediye olarak tüm önlemleri almaya çalışıyoruz. Belediye giriş ve çıkışlarına dezenfektanlar koydurduk. İlçemizin her yerine astığımız broşürlerle sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyulması ile ilgili uyarılarda bulunuyor, Korona virüsten korunma yollarını gösteriyoruz. Menemen’in her yerini, sosyal alanlar ile sirkülasyonun yoğun olduğu alanlardan başlayarak dezenfekte ettik ve düzenli olarak dezenfekte etmeye de devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Can dostlara her daim gösterdikleri özeni salgın günlerinde de devam ettiklerini söyleyen Aksoy, “Sokak canlarımızla ilgili belediyemizin yürüttüğü çalışmalar bu dönemde de aynen devam ediyor. Veterinerlik birimimiz gelen talepleri anında karşılıyorlar. Daha önce ilçemizin çeşitli yerlerine kurduğumuz besleme odaklarında mama ve suyun eksik kalmamasına özellikle dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın sokağa çıkamaması, restoran gibi yerlerden gelen yemeğin de azalması nedeniyle sokak hayvanlarımızın aç kalmaması için dönem dönem ilçemizin değişik yerlerine mama bırakma çalışmalarımız da ekiplerimiz tarafından yürütülüyor” dedi.

SICAK BİR YARDIM ELİ…

“Salgının başından bu yana başta 65 yaş ve üzeri olmak üzere, işini kaybeden, kronik hastalığı olan Menemenliler’e erzak, gıda paketi ve nakdi yardımlarımız ulaştırıldı” diyen Aksoy, “Salgın başladığından bugüne 841 aileye erzak dağıtımı yaptık. 65 mahalle muhtarımızdan, CHP İlçe Örgütümüz ve İBB Yerel Hizmetler Birimimiz’den gelen ve belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne yapılan başvurulardan oluşan listemizi yaptık. Elimizde 2 bin 400 kişilik erzak ihtiyacı olan aile listemiz mevcut. An be an ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışıyoruz. Sosyal mesafeyi koruyarak halkımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Nakit yardımlarımız devam ediyor. Bebek bezi, mama ve yakacak yardımı yanı sıra yangın, yıkım gibi afetlere destek için inşaat malzemesi ve hizmet desteği vermekteyiz. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği halinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yine Büyükşehir Belediyemiz tarafından verilen çorba malzemelerini biz kendi aşevimizde pişiriyor ve her gün bir mahalle olmak üzere 7 gün sıcak çorba dağıtımı yapıyoruz. Böylece bizzat ev ev sosyal mesafeyi korumaya dikkat ederek halkımıza dokunuyor, ihtiyaçlarını yerinde görüyor ve tespit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak Menemenliler’e seslenen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Hemşehrilerimden evde kalmalarını ve virüsten korunmak için uyulması gereken kurallara uymalarını rica ediyorum. Özellikle 65 yaş üstü büyüklerimden rica ediyorum, lütfen dışarı çıkmayın. Bu kurallara uyarlarsa salgını en az zararla atlatabilir ve eski normal hayatımıza dönebiliriz. Bunun yanında Menemen Belediyesi olarak bütün imkanlarımızla yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim. Hemşehrilerimin sağlığı her şeyden önemli. Bu zor günleri hep birlikte aşacağız” diye konuştu.

‘Her zaman yanında olacağız’

“Sokağa çıkma kısıtlamaları, vatandaşlara evde kalmaları yönündeki uyarılar sonrasında tabi ki en fazla zarar gören kesimlerden biri esnafımız oldu” diyen Aksoy, “Satışlarının büyük oranda düşmesi nedeniyle zor günler geçiren esnafımıza ve diğer işletmelere destek olmaya çalışıyoruz. Menemen Belediyesi’ne ait mülklerde kiracı olan vatandaşlarımızdan 2 ay süre ile kira almayacağımızı kendilerine duyurduk. Menemen garajında çalışan otobüs ve minibüs şoförlerinden 3 ay süre ile giriş ve çıkış ücreti almayacağız. Menemen’deki pazarcı esnafımızdan da yine 3 ay süre ile tezgah ücreti almayacağız. Zor günler geçiren vatandaşlarımızın dertlerine çare olmak belediye olarak en önemli görevimiz. Bu zor günlerde zaten sıkıntı yaşayan esnafımızın bir de bu ödemeleri düşünmelerini istemedik, bu şekilde bir çözüm ürettik. Bundan sonra da her zaman Menemenliler’in ve vatandaşlarımızın yanında olacağız” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

buca-izbanda-aci-son

Buca İZBAN’da acı son!

fenalik-gecirdi-yere-yigildi-kaldi

Yolda yürürken fenalık geçirdi, hayatını kaybetti