in ,

İkiçeşmelik’te otopark savaşları

Kentin kalbi Konak’ta korsan otopark çilesi bitmek bilmiyor. Sokakları işgal eden kayıt dışı otoparklar kapalı gişe oynuyor, belediye ve kamuya ait tesisler ise sıfır çekiyor

ikicesmelikte-otopark-savaslari

İzmir’de iş merkezlerinin yoğunlukta bulunduğu Konak’ın İkiçeşmelik semtinde yaşanan korsan gerçeğine bir türlü çare bulunamıyor. Denetim eksikliği ve cezaların yetersiz kalmasını fırsat bilen korsan otoparkçılar artık sokakları kapatırken, belediyeye ait tesislerden de müşteri çalıyor.

‘İŞGAL ÜZERİNE İŞGAL’

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı İZELMAN A.Ş. tarafından işletilen İkiçeşmelik Katlı Otoparkı bitişiğinde yer alan sokaklarda objektiflere yansıyan bu manzaralar görenlere adeta “Pes” dedirtiyor. Özellikle geçtiğimiz haftadan bu yana İkiçeşmelik sokaklarını mesken tutan korsan otoparkçılar hem esnafa hem de araç sahiplerine saç baş yoldurtuyor. Belediyeye ait katlı otoparkın 5, 6, 7 ve 8’inci katı hafta içi gündüz yoğunluğuna karşın boş kalırken, meydanı boş bulan kayıt dışı otopark sahipleri park yasağı bulunan sokak aralarını illegal şekilde araçlarla doldurarak korsan faaliyet gösteriyor. Sadece abonmanlara ayrılan katların kullanıldığı gözlenen İkiçeşmelik Katlı Otoparkı’nın aksine civardaki ara sokakları mesken tutan korsan otoparkçılar ise kentin göbeğinde, binlerce insanın gözü önünde gece geç saatlere kadar yasa dışı şekilde çalışmaya devam ediyor.

YÜZLERCE ARAÇ KULLANIYOR

Günde binlerce insanın gelip geçtiği en işlek caddelerden biri olan İkiçeşmelik girişinde belediye ait otopark önünde nöbet tutan hanutçular katlı otoparkın dolduğunu belirterek araç sahiplerini arka sokaklara ve kayıt dışı kullandıkları ve “Park edilmez” levhası bulunan tur otobüslerine ait bekleme alanlarına yönlendiriyor. Yaşanan bu durum nedeniyle belediye gelir kaybına uğrarken, kaçak otoparklar ise gün sonuna kadar yüzlerce araçla dolup taşıyor.

KALICI ÇÖZÜM ŞART

Tarihi Agora‘nın yanında yaşanan manzaraya çevredeki esnaf ve vatandaşlar tepki gösterdi. Yoğun şikayetlere konu olan işgaliye karşısında yetkilileri göreve davet eden İzmirliler, emniyet birimlerine bildirdikleri ihbarlar sonucunda işlem yapıldığını ancak ertesi gün aynı sıkıntıların yeniden yaşanmaya devam ettiğini belirterek dert yandı. Korsan otoparkçıların faaliyetleri nedeniyle yolun saatlerce tıkandığını da belirten civardaki işyeri sahipleri soruna kalıcı çözüm bulunmasını istediklerini kaydetti.

Erman Şentürk / Özel Haber

chpli-yucelden-cumhurbaskanina-davet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir davet de Deniz Yücel’den

dogru-adimlar-atilirsa-tarihin-baskenti-olur

‘Doğru adımlar atılırsa tarihin başkenti olur…’