in ,

‘İnciraltı kentimizin Central Park’ı olsun’

İnciraltı ve Bahçelerarası planlama sorunu için bir öneri de İYİ Parti İzmir İl Başkanı Kırkpınar’dan geldi. Kırkpınar, “O yeşil kente kazandırılmalı” dedi

inciralti-kentimizin-central-parki-olsun

İnciraltı ve Bahçelerarası’nda planlama sorununun çözümü için yapılan çağrıların ardından geçtiğimiz günlerde Ankara düğmeye basmış, ileriki günlerde konuyla ilgili yeni adımlar atılacağı duyurulmuştu. 40 yıldır süren problemin çözüm noktası için bir açıklamada İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’dan geldi. Her şehrin bir oksijen deposu olması gerektiğini söyleyen Başkan Kırkpınar, İnciraltı’nın çok önemli bir bölge olduğunu savundu, alan için yeni bir öneride bulundu.
“Çevreye baktığımızda Buca’da Kaynaklar, Bornova ve üzeri, Karşıyaka’da Yamanlar, Menemen, Aliağa keza öyle… Çeperlere çıkıldıkça çeşitli oksijen depolarının olduğunu görüyoruz” diyen Başkan Kırkpınar, “Ancak İzmir’in dokunulsa bile oksijen depolarını ortadan kaldıracak hiçbir yapıya müsaade edilmemelidir. Biliyorsunuz, İstanbul ‘İstanbul’ olmaktan çıktı. Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı da ‘Dikey yapılaşma yok, yatay olacak’ dedi. Her tarafa dikey yapılaşma yapıldığı için yataya yer kalmadı… Şimdi İzmir’in de dikey yapılaşma alanı belli o da Bayraklı. Bayraklı’dan Bornova tarafına kaydırmaya başladılar. Sonra İzmir’in merkezi Konak’a taşımaya çalıştılar. Bu şehrin bir silueti var, bunu bozmasınlar. İzmir, İstanbul’dan göç almaya başladı. Bizim de İzmir’den göç vermemizi sağlayacak kötü yapılaşmanın içine girmememiz lazım. İnciraltı ve Bahçelerarası’nda toprak sahiplerinin de gökdelen imarı istemediğini biliyoruz. O yüzden bu konuda yetkililerin de dikkatli olmasında yarar var” dedi.

‘GERDANDAKİ KOLYE’

Bölgenin kendine has dokusu bozulmadan planlama yapılması gerektiğinin altını çizen Kırkpınar, “Orada şu anda tuzlu bir toprak yapısı var. Eskisi gibi tarım da yapılamıyor, mandalina da yetişmiyor. Burası, gerdanda duran bir kolye gibi… Baktığınızda uçsuz bucaksız bir yer; önü deniz, arkası yemyeşil bir dağ… Altından doğal kaynak sularının geçtiğini de biliyoruz. Yerelin de bu konuda önü biraz kapalı gibi duruyor. Örneğin, yerel yönetim bir kaynak buldu o bölgeyi hak sahiplerinden satın aldı. Oraya gözünü diken her kimsenin buna da izin vermeyeceğini düşünüyorum. Allah korusun buraya da gökdelen dikmeye kalkarlarsa bu kentin silueti bozulur, gider. Herhangi bir düzenleme de yapılmıyor. O alan uzun yıllardır mezbele gibi duruyor. Bu alanın yeşil dokusunu korumak zorundayız. O yeşili kente kazandırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

‘CENTRAL PARK’ ÖNERİSİ

İnciraltı ve Bahçelerarası için bir proje önerisinde de bulunan Başkan Kırkpınar, “Mesela New Yok’ta Central Park var. O alan bu şehrin oksijen deposu. İnciraltı da kentimizin Central Park’ı olsun. Devlet oradaki hak sahibi vatandaşlara arsaların bedelini versin. Center Park gibi benzetilecek alana o hak sahibi ailelerin isimlerini versinler. Ne zamana kadar; sonsuza kadar. Hem haklarını alsınlar hem de ailelerinin isimleri bu bölgede yaşatılsın. Mülkiyet hakkı olmazsa olmazıdır. Şimdi İzmir merkezde vatandaş ailelileriyle bir yere gitmek istese, 50 ila 60 kilometre yol kat etmesi gerekiyor. İnciraltı ve Bahçelerarası’nda bulunan araziler de kayda değer bir proje, dünya çapında bir park oluşturulsun. Ancak aileler asla mağdur edilmesin. Bunu yapmayı bile kimse aklına bile getirmesin” diye konuştu.

‘Kaklıç için hiçbir adım atılmadı…’

Kırkpınar’ın gündeme getirdiği bir diğer konu ise Çiğli’deki Kaklıç Havalimanı oldu. Geçtiğimiz Ocak ayında, İzmir siyaseti önemli bir buluşmaya sahne olmuş; AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar bir araya gelerek İzmir’e değer katacak projeler hakkında fikir alışverişinde bulunmuştu. Toplantıda Kırkpınar’ın Kaklıç Havalimanı’nın sivil havaalanı olarak İzmir’in ikinci havalimanı olması yönündeki talebi kamuoyunda dikkatleri üstünde toplamıştı. Aradan geçen yaklaşık 7 aylık sürecin ardından Kaklıç Havalimanı ile ilgili hiçbir adım atılmadığını söyleyen Başkan Kırkpınar, “Aynı toplantıda Kerem Ali Bey Karşıyaka Stadyumu ile ilgili müthiş bir gelişme olacağını da duyurmuştu ancak o da öylece duruyor. Pist var, her şey hazır. Sabah ve akşam günde 4 tek uçak inse yeterli. Dikili’den gelen adamın uçakla yolculuk etmesi için havaalanına gitmesi bir zulümdür. Ancak, ben bundan sonra da bir adım atılacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

yesilcam-degil-izmirin-gobegi

Yeşilçam değil İzmir’in göbeği!

virusten-once-okul-sevgisi-asilanmali

‘Virüsten önce okul sevgisi aşılanmalı’