in ,

‘İnciraltı planlaması şeffaf ve katılımcı olarak devam edecek’

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İl Toprak Koruma Kurulu’nun İnciraltı’nın planlanması hususunda olumlu görüş verdiğini duyurmuş, “ “İzmir’imizin yıllardır çözülemeyen, kronik problemi haline gelmiş İnciraltı imar sorununun çözümüne yönelik çalışmalarımızda bugün önemli bir safhayı geride bıraktık” demişti. Konuyla ilgili bir açıklama da İnciraltı Gelişim Derneği’nden (İNGEDER) geldi.

inciralti-planlamasi

İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, “İzmir’in ve biz İzmirlilerin 40 yıllık sorunu olan İnciraltı’nın planlanması hakkında İzmir’den sesimizi duyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, son Başbakanımız İzmir milletvekilimiz Sayın Binali Yıldırım’a, süreci başından bugüne hassasiyetle takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, İzmir Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’e, başından bugüne hep yanımızda olan AK Parti MKYK üyesi İzmir Milletvekili Sayın Mahmut Atilla Kaya’ya İzmirli toprak sahipleri olarak çok teşekkür ediyoruz.

Tarım yapma imkanı kalmayan topraklarımızda, plan yapılmasının önünde engel olan tarım vasfı, bugün yapılan Toprak Koruma Kurulu Toplantısında alınan karar kaldırılmıştır. İnciraltı’nın planlanmasının önündeki en önemli engel artık kalkmıştır. Bölgemizin sularının borlanması ile tarım yapma imkanı kalmadığını yıllardır söyledik. Son yıllarda da çevre yapılaşma koşullarının (Narlıdere Metrosu gibi) artması sebebiyle şiddetli derecede suların tuzlanması ile de tarım yapma imkanı tamamen bitmişti” dedi.

‘KATILIMCI BİR MODEL’

İnciraltı’nın planlanmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütüldüğü vurgusu yapan Başkan Karabulut, “Başka makam, kurum veya kişiler yetkili değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız planlama sürecini şeffaf ve katılımcı olarak sürdürecek, tüm İzmir’in içinde bulunduğu katılımcı bir planlama modeli ile kısa zaman içerisinde sağlık turizmi odaklı planlama yaparak İnciraltı’nı İzmir’e ve İzmirlilere kazandıracaklardır. Planlama sürecinde İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Balçova Belediyemiz, İzmir Ticaret Odamız, Ege Bölge Sanayi Odamız, İzmir Ticaret Borsamız, şehrimizdeki diğer sivil toplum örgütleri ve biz İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) olarak hep birlikte yer alacağız” ifadelerini kullandı.

‘DİYALOG İÇERİSİNDE’

“İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri olarak artık planlama yokuşunun tepesine tırmandık” diyerek konuşmasını sürdüren Karabulut, şu ifadeleri kullandı: “Bugünden itibaren süreç daha hızlı ilerleyerek optimum noktada planlamayla İzmir’in faydasına ve bizlerin de mağdur olmayacağı bir planlama yapılmaktadır. İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER),  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan planlamanın bizzat içinde (tam merkezinde) bulunarak tüm taraflarda diyalog içerisinde görev yapacak ve toprak sahiplerinin haklarını sonuna kadar savunacaktır. İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahibi olan tüm İzmirli komşularımıza tavsiyemiz, 31 Aralık 2020 tarihine kadar topraklarını satmamalı ve süreci yakından takip etmeleridir. İzmir’in ve biz İzmirlilerin düğün günü artık çok yakındır.” (Haber Merkezi)

izmirde-hurda-yuklu-tir-devrildi-surucu-yaralandi

İzmir’de hurda yüklü TIR devrildi, sürücü yaralandı

buyuksehirden-ogrencilere-destek

Büyükşehir’den öğrencilere destek