in ,

İnsanlar evde kaldı, can dostlar dışarıda

Korona virüs salgını sürecinde milyonlarca insanın evde kalmasıyla birlikte hayvan sahiplenme oranının artması beklenirken bunun tam tersi yaşandı

insanlar-evde-kaldi-can-dostlar-disarida

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Korona virüsü korkusuyla ve asılsız söylemlerin de etkisiyle insanların can dostları kedi ile köpeklerini barınaklara, sokaklara bırakmasını eleştiren Önder, binlerce evcil hayvanın kaderine terk edildiğini söyledi. Hayvan sahiplerinin bilimsel dayanağı olmayan söylentilere itibar etmemesini isteyen Önder, veteriner hekimlerin bu yöndeki açıklamalarını hatırlattı.

HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder konuya dair Ege Telgraf‘a yaptığı açıklamada, karantina sürecinde yurt dışında insanların barınaklardan eskisine göre daha fazla hayvan sahiplenmesine karşın ülkemizde ise evcil hayvanların barınaklara terk edildiğini ve bu durumu garipsediklerini belirterek şunları söyledi: “Korona bulaşacak korkusundan insanların evcil hayvanlarını sokaklara, barınaklara bırakıp terk ettiklerini görmeye başladık. Televizyonda gördüğümüz bu manzaralar sonrasında oldukça üzüldük. Bu konuyla ilgili farklı farklı açıklamalar yapılıyor ve sıkça gündeme gelmeye başladı. En son geçtiğimiz gün korona virüsünün hayvanlarla bir ilgisi olmadığını açıkladılar. Bugünlerde aynı ortamda, Amerika’da bütün barınaklar boşaldı. İnsanlar bu zorlu salgın günlerinde evde kapanmış durumda ve yanlarında bir can dostu olsun diye hayvan sahipleniyor. Bizde ise çok ilginçtir ki, korkudan evcil hayvan sahipleri baktıkları canları sokağa bırakıyor. Asılsız dedikodular yüzünden bunu yaşamaya devam ediyoruz. Virüs salgınının başladığı ilk günlerde televizyona çıkıp evde baktığınız hayvanlardan korona virüsü bulaşabilir şeklinde açıklamalarda bulunanlar oldu. Sonradan bu söylemini değiştirip doğruyu söyleseler de kötü oldu. Bir kere ortaya atılan bu söylemin hiçbir bilimsel dayanağı yok. Bu sebepten olan hayvanlara oluyor. Sokaklara ya da barınaklara boynunda tasmayla, taşıma kutusuyla kedilerini köpeklerini bırakıp terk edenleri görüyoruz, duyuyoruz.”

‘VETERİNERLERİ DİNLEYİN’

Önder, evcil hayvanlar ile korona virüsün ilişkisine dair bilim insanlarının ve meslek odalarının açıklamalarını hatırlatarak, “En son bir bilim kurulu üyesi katıldığı bir programda bu virüsün kesinlikle hayvanlardan insanlara geçmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Biz de bu konuyla ilgili duyurular yapıyor, insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Özellikle bu konuda kulaktan duyma söylemler ya da dedikodular değil, bilimsel gerçekler dikkate alınmalı. Aynı olaylarla ilgili olarak veteriner hekimlerin de açıklaması olmuştu. Veteriner Hekimler Odası‘nın bu konu hakkında yaptığı son açıklama ve ortaya koyduğu veriler her şeyi açığa çıkartıyor. Bu olay İzmir’den ziyade İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde sıkça yaşandı. İzmirliler bu konuda daha bilinçli, hayvanlara daha çok sahip çıktılar. En azından biz kentimizdeki barınaklardan ya da üyelerimizden bu yönde yoğun bir şikayet almadık. Korona virüsü kesinlikle kedilerden ya da köpeklerden insanlara geçmiyor, etkisi yoktur. Ama insandan hayvanlara geçebilir, taşıyıcı durumda olabilirler. O da korona virüs taşıyan bir insandan temasla hayvana geçiyor ve yine insanlara bulaşabilir. Bu yönde uyarılar da yapıldı, korona virüs taşıyan hastalar evcil hayvanları ellemesin denmişti. Böyle durumlarda evcil hayvanlarına bir başkası baksın dendi. Türkiye’de zaten böyle bir vaka bugüne dek hiç görülmedi. Dünyada da neredeyse sıfır. Yani böyle bir şeyin ihtimali bile yok. Hepsi bir yana, evde baktığımız kedilerin ve köpeklerin bağışıklığı zaten güçlü, hatalık kapmasına imkan yok, çünkü risk altında değiller. Zaten devamlı evde olduklarından karantinada sayılırlar. Evcil hayvan sahiplerine aslı olmayan bu tarz söylentilere itibar etmemelerini ve canlara sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

sardunyalar-anneler-gunune-hazir

Sardunyalar Anneler Günü için hazırlanıyor

altayda-yasin-sozlesmesini-tek-tarafli-feshetti

Altay’da Yasin sözleşmesini tek taraflı feshetti