in ,

İşsizliğe hep birlikte yardım eli uzattılar

Hayaller Hayat Olsun Yardımlaşma Derneği Başkanı Şahin Kaya şu ana kadar çaresiz 66 vatandaşa iş bularak istihdam edilmelerini sağladıklarını söyledi

hayaller-hayat-dernek

Uzun zamandır platform olarak faaliyette bulunduklarını ve dernekleşmeye karar verdikten sonra sürecin çok hızlı ilerlediğini belirten Hayaller Hayat Olsun Yardımlaşma Derneği Başkanı Şahin Kaya, “İçişleri Bakanlığı gibi resmi kurumlarla temaslarımızda platform olmak bize dezavantaj yaratıyordu. Bir gün İzmir’deki sivil toplum örgütleriyle olan bir etkinlikte, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ‘un önerisiyle ve oradaki diğer derneklerin yöneticilerinin de ‘Bu kadar faal bir platformun artık dernekleşmesi gerekir’ söylemleri üzerine bu kararı aldık” dedi.

Herkese yardım eli

Gönüllülük esasına dayanan dernekte, yurt içinden ve dışından hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturduklarını söyleyen Kaya, şimdiye kadar sayısız yardımda bulunduklarını belirtti. Kaya, “Şimdiye kadar ihtiyaç sahibi binlerce kişiye kırtasiye, gıda ve kıyafet yardımları yaptık. Sadece İzmir‘de de değil Aydın’da üniversite okuyan kardeşlerimize yardımlarda bulunduk. İstanbul’da Türkmenistanlı ailelerin çocuklarının sünnet düğünlerini gerçekleştirdik. Zor bir süreçti. Pek çok izin almamız gerekmişti. Yardımda bulunmak her zaman kolay olmuyor” diye konuştu.

“İstihdam sağlıyoruz”

Günümüzün en büyük sorunlarından birinin işsizlik olduğunu söyleyen ve bu durumun insanlar için çok zor olduğunu belirten Kaya,”İzmir’de bulunan İş İnsanları Derneği Başkanı’yla görüştük. Bize istihdam sağlamalarını rica ettik. Onlar da ihtiyaç durumunda hangi alanda eleman lazımsa bize bildirdiler. İş bulabilmek için oluşturduğumuz yüzlerce kişilik bir whatsapp grubumuz var. Öncelikli olarak orada daha sonra pozisyon doldurulmadığı halde ise genel çağrılarla insanları iş sahibi yaptık. Bu sayede hem istihdam sağlanıyor, hem de yuvalar kurtuluyor” diye konuştu. İş sahibi yaptığı üyelerden birinin gruba attığı mesajda ailesini dağılmaktan kurtardığını ve teşekkür ettiğini söyleyen Kaya,” Ne mutlu bizlere” ifadelerini kullandı.

Kütüphaneye hazırlık

Aktif bir biçimde çalışmalarına devam ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini söyleyen Kaya,”Şu an Havagazı Fabrikası‘nda sokak hayvanlarına için kulübeler inşa ediyoruz. Engelli vatandaşlarımız için tekerlekli sandalyeler temin ediyoruz. İhtiyaç sahibi aileler için ev eşyaları buluyoruz. Aynı zamanda Altındağ semtindeki Şehitler Ortaokulu‘na bir kütüphane kuruyoruz. Kütüphanenin fiziki altyapısını başarıyla tamamladık. Şimdi sıra içerisini doldurmakta” diye konuştu. Dernek olarak her zaman yardım etmeye devam edeceklerini söyleyen Kaya,”Bizim sloganımız; “Küçük ol, büyük ol, yaşlı ol, genç ol ama her zaman yardımsever ol” diye belirtti.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

buca-metrosunda-vites

Buca Metrosu’nda vites yükseltildi

utku-gumrukcu-kemeralti

Başkan Gümrükçü, Kemeraltı’nda üretici kadınlarla protokol imzaladı