in ,

İsviçre’nin köklü şehri: Lozan

Lozan, İsviçre’de Cenevre Gölü kıyısında, tarihi dokusunu muhafaza etmeyi başarmış, enerjik ve genç yapısını, eğitim ve spor şehri özelliğine borçlu bir kent. Alp Dağları çevrili Lozan, İsviçre’nin en küçük yerleşimlerinden biri olmasına rağmen, üniversite ve eğitim kurumlarıyla köklü bir eğitim şehri

Üniversiteleri, müze ve sanat galerileri ile Lozan, İsviçrenin en düzenli, yeşil, sakin ve zengin şehirlerinde. Düzenli sokak ve caddeleri, yemyeşil parkları, hareketli göl kıyısı ve yerel lezzetleriyle Avrupa’nın en huzurlu kentlerinden.

Eski ve Kıyı olmak üzere iki farklı bölgeye ayrılan Lozanda Eski Şehirin tarihi yapıları, şehrin en eski binaları ve resmi kurumları arasında yer alıyor. Göl kıyısında yer alan Kıyı ise kafe, restoran, alışveriş merkezleri ve dinlenme alanlarının bulunduğu daha yeni bir yapılaşmadan oluşuyor.

Lozanda yıllara meydan okuyan, kuleleriyle dikkat çeken ve şehrin en önemli sembolü sayılan büyük Notre Dame Kilisesi, gotik mimarinin en iyi örnekleri arasında gösteriliyor. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alan NotreDame Katedralinin yanı sıra, Palais de Rumine, Musée Cantonal des BeauxArts, Place de la Louve ve eski şehrin tarihi sokakları bulunuyor. Ayrıca Ouchy Liman Bölgesine giderek şehrin atmosferini yürüyerek daha iyi hissetmek mümkün.

Lozan Olimpiyatlar Müzesi: Lozan Olimpiyatlar Müzesi (Olympic Museum Lausanne), olimpiyatlar ile ilgili sürekli ve geçici sergilerin bulunduğu, 10 bin parçalık koleksiyonu ile olimpiyatlarla ilgili tüm dünyanın en geniş arşivini sergiliyor. Her yıl 250 bin ziyaretçi ağırlayan müze, spor temalı sanat çalışmalarının yer aldığı bir parkla çevrili. 1993’te kurulan ve 1995′te Avrupada yılın müzesi seçilen Lozan Olimpiyat Müzesi, pazartesiden cumaya 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Lozan NotreDame Katedrali: Lozan NotreDame Katedrali (The Cathedral of Notre Dame of Lausanne), 1170′te yapılan ve yüzyıllar içinde pek çok onarımdan geçen, Lozanın simge yapısı. Bir Roma Katolik kilisesi olan kilisenin, tasarımı 10 yıl süren ve 7 bin boru, 2 konsol, 5 kılavuz ve bir pedaldan oluş büyük orgu, yapıldığı dönemde dünyanın en büyük orgu olarak tarihe geçti. 1405’ten bu yana kesintisiz olarak çan kulesinde bir gözcüsü bulunan katedralin kulesinde 7 devasa çan yer alıyor. Katedral haftanın 7 günü 10.00-17.00 saatlerinde ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Outsider Art Koleksiyonu: Outsider Art Koleksiyonu (Musée de LArt Brüt), psikiyatri hastaları ve mahkumlar gibi sosyal bakımdan dışlanmış kişilerin çalışmalarının sergilendiği, ‘dışarda kalan sanatkavramı üzerinden hizmet veriyor. Hastanelerin psikiyatri klinikleri ve hapishaneler gibi yerlerde üretilen sanatsal kaliteyi ilk tanıyan kişi oan lJean Dubuffet tarafından kurulan müze, günümüzde sanatsal iletişimde uluslararası bir odak noktası olarak biliniyor.

Ouchy Liman Bölgesi: Ouchy Liman Bölgesi (Le Port dOuchy), roller ve kaykay yapılabilen, gölün ve Alplerin inanılmaz manzarasnıı gözler önüne seren şahane bir yer. Özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen Le Port dOuchyde, Lozan görüşmeleri sırasında İngiliz heyetinin kaldığı Lozanın en lüks oteli Beau Rivage Sarayının yanı sıra, liman çevresindeki restoran ve kafeler bulunuyor. Lozanın sahil semti, Uşi Antlaşması ve Lozan Konferansı’nın yapıldığı Château dOuchy da burada yer alıyor.

Lozan Tarih Müzesi: Lozan Tarih Müzesi (Musee Historique De Lausanne), Bishops Katedralinin karşısında yer alıyor. 550 bin parçalık koleksiyonuyla 1918’de müze olarak düzenlenen yapı, Orta Çağdan, 19.yüzyıla kadar olan döneme ait, şehrin tarihini açıklayıcı eserler sergileniyor. Tarihi bir piskoposluk sarayı olan oldukça gösterişli bir yapıda yer alan müze şehrin en eski müzesi.

El sanatları koleksiyonlarında, şehrin zengin tarihi, sanayi, ekonomi ve uygulamalı sanatlara ait, sosyal ve siyasi objeler tanıtılıyor. Kütüphanesinde 5 bin, fotoğraf koleksiyonunda ise 300 bin fotoğrafın bulunduğu müzede geçici sergiler de düzenleniyor.

Sauvabelin Kulesi: Sauvabelin Kulesi (Tour de Sauvabelin), 2003’te inşa edilmiş ve 35 metre yüksekliğe sahip bir yapı. Sauvabelin Ormanında bulunan ve ahşap bir kule olan Sauvabelin Kulesinden Cenevre Gölü ve çevresindeki kırsal bölgeler ile dağların panoramik manzarasını izleyebilir, kuenin bulunduğu ormanda doğa ile içe, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Ale Kulesi: Ale Kulesi (la Tour dAle), 21 metre yüksekliğe sahip, 1340 tarihli bir yapı. Lozanın Orta Çağ surlarından geriye kalan tek yapısı olan kule, tarihi süreç içerisinde, bir sığınak ve zindan olarak kullanılan, 1900’de de tarihi bir anıt olarak koruma altına alınmış. Kulenin, son restorasyonu 1903’te yapıldı. Yeni yapılan binaların arasında bir zamanlar şehri koruyan surların yegâne kalıntısı.

Rolex Öğrenme Merkezi: Rolex Öğrenme Merkezi (EPFL Öğrenme Merkezi/Rolex Learning Center), Lozan Üniversitesi (EPFL) okul müdürlüğü ve kütüphanesi içerisinde yer alıyor. Merkezde, Avrupadaki en büyük bilimsel koleksiyonlardan biri olan ve 500 bin basılı eser içeren ana kütüphanenin yanı sıra, 100 bin çevrimiçi dergi ve 17 bin ekitap erişimi sağlayan Dil ve Multimedya Merkezi yer alıyor. Merkez randevu alınarak ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Rumine Sarayı: Rumine Sarayı (Palais de Rumine), Floransa Rönesansı tarzında 19. yüzyıl tarihli bir yapı. 1892′de mimar Gaspard Andrénin tasarımıyla yapımına başlanan saray, açıldığı dönemde Lozan Üniversitesi Kütüphanesi ve Vaud Kantonuna ait bilimsel ve sanatsal koleksiyonlar tesislerini barındırırken, günümüzde Cenevre Gölü yakınlarında hizmet veriyor. Rumine Sarayı içerisinde, Kanton Güzel Sanatlar Müzesi, Kanton Arkeoloji ve Tarih Müzesi, Kanton Müziği Müzesi, Kanton Jeoloji Müzesi ve Kanton Zooloji Müzesi yer alıyor.

Kanton Güzel Sanatlar Müzesi: Kanton Güzel Sanatlar Müzesi (Cantonal Museum of Fine Arts), 10 bin parçalık koleksiyona sahip bir sanat müzesi. 1841′de kurulan, 18’inci yüzyıldan postizlenimcilik koleksiyonu, modern ve çağdaş sanat koleksiyonları ve 1990-2010 yıllarından da uluslararası ve İsviçreli sanatçıların eserlerinin sergilendiği müze, Lozanın olduğu kadar İsviçrenin de en değerli müzelerinden.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

bakan-soylu-teskilatlarimizda-koronavirus-vakalari-var

Görevden alınan kaymakamlarla ilgili Bakan Soylu’dan flaş açıklama!

Durdurulan aracın motor bölümünden silahlar ve uyuşturucu çıktı