in ,

 ‘İthalat rekorları gibi çiftçi de paramparça’

Resmi Gazete kararıyla bakliyat ürünlerinin Gümrük Vergisi 1 Ocak 2022 tarihine kadar sıfırlandı. Türk çiftçisi yine zor durumda kaldı

tarim-girisimcisine-200-bin-tl-hibe

Hükümet tarımdaki üretim açığını kapatmaya yönelik hamlelerde bulunuyor. Çiftçi için zor günlerin süreceği adımlar atılıyor. Yakın tarihlerde hasat edilen buğday, arpa ve mercimek gibi ürünlerde gümrük vergisi sıfırlandı.

Böylece ithal ürünler piyasaya girerken, yerlilerin fiyatı da düşecek. Resmî Gazete’de 08.09.2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla ithal edilen birçok tarım ürünü için herhangi bir vergi alınmayacak. Adalet ve Kalkınma Partisi lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimek ithalatı için Gümrük Vergisi 31 Aralık 2021 tarihine kadar “0 (sıfır)” olarak uygulanacak. Kararın bir diğer etkisi de kahve ithalatında yaşandı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden ithal edilecek kahveye Gümrük Vergisi yüzde 11 yerine, yüzde 6 olarak uygulanacak.

‘ZAM KAÇINILMAZ’

İzmir Ticaret Borsası Hububat Mamulleri Toptan Ticareti Başkanı Nihat Sağır, “Vergiler kaldırıldı. Buğday fiyatları astronomik şekilde artıyor. Dünyada artıyor ve ülkemize yansıyor. Bu durumdan sanayici değil üretici daha fazla etkileniyor. Buğday fiyatına göre belirleniyor ama örneğin fırıncılar tarifeye tabi olduğu için büyük sıkıntılar yaşıyor. 120 lira olan ekmeklik un fiyatı bugün 180 lira. Bu artış yurtdışında geçen yıl bu sene Rusya’da 200 dolardı, geçen hafta ihalede tonunu 340 dolardan aldık. Bu dolar artışı ve doların TL karşısındaki değeri arttı. Böyle olduğundan bizleri zor günler bekliyor. Ekmek zammı, makarna zammı kısacası unun olduğu her alanda fiyat artışı kaçınılmaz. Tüm nünya için geçerli bu. Üretici buğday üretmekten kaçıyor. Daha katma değeri yüksek ürünler üretti. Pamuk gibi, arpa gibi. Bu fiyatların bu hale gelmesinden inşallah çiftçide faydalanabilir. Seneye umarız iklim müsait olursa rekoltemiz artar. Umudumuz sonraki seneye” dedi.

‘5 YILDA 32 MİLYON TON’

İthal ürünlerin çiftçiyi zora soktuğunu söyleyen İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Tevfik Türk, “ Tohum, ilaç, gübrenin tamamı dövize bağlı. Bu artışlar, çiftçimizi yeterince zor koşullara itti. Toprağını bırakanların sayısı arttı. Gün geçtikçe üretim maliyetleri de yükseldiğinden çiftçinin beli bükülmeye başladı.  Satış döneminde kazanamayan çiftçi bu defa üretimden uzaklaştı. Bunun üzerine gerçekleşen ithalat adeta çiftçinin sonunu getiriyor” dedi. Aynı zamanda ithalat probleminin TMMOB Genel Merkezi tarafından da açıklandığını ve detaylı bir biçimde incelenmesi gerektiğini belirten Türk, aynı zamanda Türkiye’de yaşanan bu problemin yansımalarının buğday, makarna ve ekmek zammı olarak geri döneceğini aktardı. Türk, “ Çiftçi adeta yurtdışından daha düşük fiyatla alması gereken ürünleri daha yüksekten alır duruma geldi. Sıfır vergi çözüm olmadı. Olmadığını daha önce denemelerden anladık. Geçen yılda bu uygulama yapıldı. Buğday için ihracat tahmini 6 milyon ton, ithalat tahmini ise 11,5 milyon ton oldu. Bu ithalat seviyesi Türkiye için yeni bir ithalat rekoru anlamına geliyor. Son beş yılda 32 milyon ton ithal edildi” dedi. Çiftçinin desteklenmesi gerektiğini aktaran ve kredi faizlerinin yeniden incelenmesi gerektiğini belirten Türk, “Koşullar sağlanmalı ki, yerli üretim devam edebilsin” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ÖZEL HABER

bosanma-asamasindaki-esini-kacirmaya-calisan-sahis-yakalandi

Boşanma aşamasındaki eşini kaçırmaya çalışan şahıs yakalandı

Yaşam için sudan asla vazgeçmeyin!