in ,

İZELMAN’da yüzde 21 zam! Uzlaşma sağlandı, imzalar atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 7 bini aşkın çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde uzlaşma sağlandı, imzalar atıldı. 2 yıl süresince geçerli olacak sözleşme kapsamında belediye şirketi İZELMAN A.Ş.’deki personele yüzde 21 oranında zam yapıldı.

izelmanda-mutlu-son

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZELMAN A.Ş. ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası 1 ve 3 No’lu şubeleri arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri mutlu son ile noktalandı. Belediyenin yirmiye yakın biriminde çalışan personeli imzaların atılmasıyla birlikte rahat bir nefes aldı.

Belediye bürokratları, şirket yöneticileri ve sendika temsilcileri arasında bugün İZELMAN A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen son görüşmenin ardından anlaşma sağlandı ve yeni dönem toplu iş sözleşmesinde imzalar atıldı. Arabulucu süreci sona eren ve grevin kapıya dayandığı günlerde son dakika gelişmesi ile uzlaşma sağlanırken, işçiler ve belediye yönetimi arasında atılan imzalar şirketin genel müdürlük binası önünde kutlandı.

Bu süreçten alnınızın akı ile çıktınız

İZELMAN A.Ş. Genel Müdürlüğü önünde gerçekleşen mini törende işçilere seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı şunları söyledi: “Bu süreçten alnınızın akı ile çıktınız. Zorumuza giden, sınıfsal süreç için mücadele etmeyen sarı sendika için bir şeyler söylemek istiyorum. Bizi izlemeye devam edin. Ne zaman sosyal eksikleri tamamladık, koşa koşa belediyeye gittiler protokol yaptılar. Biz fırsatçılık yapmayacağız. Biz üyelerimizden ve temsilcilerimizden aldığımız güçle sözleşme masasında noktayı koyacağız. Biz arka sokaklarda değil, meydanlardayız.” İmzalanan toplu iş sözleşmesini kutlayan ve sendikacılar ile işçilere ayrı ayrı teşekkür eden İZELMAN A.Ş. Genel Müdürü Burak Alp Esen ise şunları dile getirdi: “Bugüne kadar el ele, kol kola, omuz omuza çalıştık. Bu toplu iş sözleşmesinden sonra daha fazla çalışmak ve emek harcamak zorundayız. Elimizdeki kıt kaynaklarla yapmış olduğumuz bu görüşmeler sonucunda, inanıyorum ki, Türkiye’deki en yüksek orandaki zammın verildiğini düşünüyorum. Bugünden sonra İzmirli hemşerilerimize daha  fazla hizmet etmek zorundayız.”

Devasa bir sözleşme var önümüzde

İşçileri temsil eden DİSK Genel İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal sadece sözleşmeye değil, büyük bir başarıya imza attıklarını kaydederek, “Bu zam ananızın ak sütü kadar helal olsun. Devasa bir sözleşme var önümüzde. İşyerlerinize, çalışma alanlarınıza daha çok sahip çıkarak bu kazanımlara sahip çıkın” derken, Genel İş Sendikası İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral ise şunları söyledi: “Ayni yardımlar konusunda burada mutabakata varmıştık, bunu 1752 liralık sosyal yardımlarımızı bir bütün haline getirdik. İkramiyeleri yüzde 105 zam ile 3605 lira seviyesine getirdik. Aylık 300 lira Halkın Bakkalı’ndan alım hakkı kazandık. Rapor teşviklerimiz vardı, bunlar aylık olsun dedik. 08:00 ile 17:00 arasında çalışanlar arkadaşlarımız rapor almazlarsa 2 yevmiye, diğer vardiyada çalışan arkadaşlarımız 3 yevmiye alacaklar. Cumartesi günleri ise artık bayram olarak geçecek ve çift yevmiye olacak. Genel zammı yüzde 15 ile başlattık ve yavaş yavaş arttırdık. En son getirdiğimiz noktada ise yüzde 21,20 seviyesine getirmiş bulunuyoruz.  Yövmiyelerimiz 137 liradan 172 liraya getirildi. Tunç Başkan geldiğinden beri eşit işe eşit üret demişti. Yaptığımız toplantılarda ne dediysek bugün de aynısını hayata geçirdik. Bizler sözleşme masasına otururken eşit işe eşit ücret yaratılım dedik.”

Erman Şentürk

 

emekli-doktor-ozer-arslan-koronavirusten-hayatini-kaybetti

Emekli Doktor Özer Arslan, koronavirüsten hayatını kaybetti!

babasini-ve-agabeyini-oldurdu-polise-teslim-oldu

Babasını ve ağabeyini öldürdü, polise teslim oldu