in ,

İzmir depremi sonrası Prof. Dr. Sözbilir ‘tehlike arttı’ diyerek uyardı

Deprem konusunda İzmir’in İstanbul’a göre daha riskli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sözbilir, “Ege Denizi’nde dün yaşanan sarsıntı daha büyük bir depremin habercisi olabilir” dedi

sozbilir-uyardi-tehlike-suruyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre, dün 07.00’da Urla açıklarında 5,1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. İlk depremden tam 9 dakika sonra 4.3 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntı daha yaşandı.

Son depremleri değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “İstanbul, İzmir’e göre daha şanslı. Marmara Denizi’nde bir fay var. Kırılırsa ne olur diyoruz. İzmir’de 17 fay var karada, Ege Denizi’nde 60. Samos’ta kırıldı, İzmir etkilendi. Samos fayı İzmir’de etkili bir fay. Samos Adası’nın hemen batısında İkaria Adası var ve kuzeyinde bir fay kırıldı şu anda. Normalde bu fayın deprem üretme potansiyeli 6.8. 5.1 şiddetinde kırıldı ve geri kalan kısmı duruyor. Şuan 6.8 gibi bir depremin öncüsü de olabilir. İzmir deprem konusunda şanssız. İstanbul’un yapılaşması çok iyi olmadığı için gündemde tutuyoruz. Girit Adası’ndan geçen fay 8.4’lere varan mega depremlere neden olmuş. Bu anlamda İzmir’in deprem riski çok yüksek, zarar da yüksek olacaktır. Çünkü yapı stoğu benzer. 90’lı yıllar öncesine ait çok deprem var. Bir sürü bina yıkıldı. Bu durum o binaların elden geçirilmesi gerektiğini söylüyor bizlere” dedi.

BİNALAR GÜVENLİ Mİ? 

Kentsel dönüşüm yol haritasının hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Sözbilir, aynı zamanda doğal afetlerle ilgili gereken çalışmalarda İzmir’in pilot şehir seçildiğini söyledi. Sözbilir, “Hangi zemin ne kadar dayanıklı, hangi bina ne kadar dayanıklı ölçülmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirip bu konuda İzmir’de riski azaltmaya yönelik rapor hazırladık. 2027’ye kadar bu çalışmayı tamamlamak zorunda yerel yönetimler. Bu konuda başta yapılması gereken kentsel dönüşüm. Bu konuda bilim insanı olarak diyebilirim ki, paranın ve inşaat zamlarına gelen fiyatların önemi yok. Doğal afetler için gereken para her zaman var. Söz konusu insan canı. Bu olaya el atılması gerekiyor. Yıllar alacak bir şey. İzmir için özel bir durum daha var; kentsel dönüşüm yol haritası çıkarılıyor. Bu anlamda İzmir pilot il seçildi. 6 aydır İzmir’de doğal afet için ne yapılmalı sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Hangi hızda, hangi zaman aralığında yapılmalı? Bu soruların yanıtını bulmak istiyoruz. Bu noktada halkın güvenliği söz konusu. İnsanlar oturduğu binada güvenle oturmalı” açıklamalarında bulundu.

Rana Beyza ÖZTÜRK/ Özel Haber

demokrat-parti-izmir-il-baskani-serdar-faralyali-halk-bu-iktidari-degistirin-diyor

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı: Halk bu iktidarı değiştirin diyor

kapiyi-kirdi-ama-uyusturucu-kullanan-oglunu-olumden-kurtaramadi

Kapıyı kırdı ama uyuşturucu kullanan oğlunu ölümden kurtaramadı