in ,

İzmir’de suya zam: 2022’de yüzde 18 artı yüzde 15!

Büyükşehir, İZSU Genel Kurulu’nda şirketin gelecek yıl bütçesini masaya yatırdı. Soyer, 2022’de ortalama yüzde 26.85’lik bir zam yapılacağını söyledi

izmirde-suya-zam-2022de-yuzde-18-arti-yuzde-15

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İzmir Su ve Kanalizasyon (İZSU) Genel Müdürlüğü’nün genel kurulu gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşen genel kurulda, İzmir’de suya 2022 yılının ilk ayında yüzde 18, ikinci altı ayında yüzde 15 zam yapılacağı açıklandı. Karar meclisten oy çokluğuyla geçti.

METREKÜP DÜZENLEMESİ

Yeni düzenlemeye göre konutlarda daha önce 0 ila 13 metreküp olan birinci kademe 0 ila 10 metreküp, 14 ila 20 olan ikinci kademe ise 11 ila 20 metreküp olarak yeniden ele alındı. Üçüncü kademe ise 21 metreküp ve üstü olarak değiştirildi. Konutlarda 0 ila 10 metreküp arası suyun metreküpü 6.41 liradan 7.56 liraya yükselirken; 11 ila 20 arası metreküp fiyatı 6.92’den 9 liraya çıktı. 21 metreküp ve üzeri harcamada ise 14.27 liradan 16.84 liraya yükseldi. Konut dışı kademesiz tarife ise 16.35 liradan 19.29 liraya çıkacağı belirtildi.

YÜZDE 18 ARTI YÜZDE 15!

Toplantının başında İZSU’nun yatırım ve çalışmaları hakkındaki sunumun ardından CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “İzmir, ülkemizde yaşanmakta olan olumsuz gelişmelerden aynı şekilde etkileniyor. Genel ekonomik ve sosyal gidişatın dışında pandemi süreci, kurum ve kuruluşlarının karşısında birçok ekonomik ve sosyal güçlük çıkarmıştır. İZSU’nun özverili çalışmalarıyla başarılı bir sınav verdiğini kabul etmek gerekir. Pandemi sürecini de kapsayan 2019-20-21 yılında İZSU’nun gerçekleştirdiği yatırım miktarı 1 milyar 250 milyon lira… İZSU’nun 2022 yılı bütçesinin yüzde 47’sinin yatırımlara ayrıldığı görülüyor. Ekonomik dengelerin altüst olduğu bu süreçte İZSU Genel Müdürlüğü, hizmetlerini kesintisiz sürdürmüştür. 2021 yılının başında, tüm bu kötü ekonomik ölçütlere rağmen yüzde 15 zamda kalınmış, başka bir zam yapılmamıştır. Bu şekilde 2021 yılı için yaklaşık 80 milyon lira vatandaşlarımızın cebinde kalmıştır.  2022 yılında ilk ay yüzde 18 ikinci altı ayda yüzde 15’lik fiyat uygulaması bütçede öngörülmüştür. Bütçenin yüzde 13’ünün akaryakıt ve elektrik harcamasına gittiği görünce ve aynı zamanda ekonomik tablo karşısında 2022 yılındaki bu fiyat uyarlamasının bile son derece vatandaş odaklı olduğu görülecektir. 350 bin abonenin ödenmemiş faturalara rağmen suyu kesilmemiştir” diyerek, grubunun 2022 bütçesine olumlu oy kullandığını ifade etti.

AK PARTİ ELEŞTİRDİ

İZSU söz konusu olduğunda her yıl aynı konuşmaları tekrarlamak zorunda kaldıklarını belirterek açıklamalarına başlayan AK Parti Grup Sözcüsü Özgür Hızal, “İZSU yatırımcı bir kuruluş olmak zorunda. İZSU deyince aklımıza körfez kirliliği, şehirdeki koku sorunu, yağan her yağmur sonrası oluşan taşkınlar ve suya erişim akla geliyor. Bütün bu sorunları kaldırmak için İZSU’nun bir bütçesi var. İZSU’nun bütçesi arttı ama yatırım bütçesi artı mı? İzmirlilerin yaşam kalitesini aşağıya çeken sorunlar için ne kadar yatırım yapılıyor? Geçen yıl yatırım yapmayan İZSU önümüzdeki yıl daha kötü bir performans sergileyecek. Geçen yıl yatırımlar içme suyu artıma tesisinde yüzde sıfır, atık su yüzde sıfır, çamur kurutma tesisi yüzde 1’de kalmış. İZSU’nun bütçesi arttığı aynı zamanda yatırım bütçesi artmadı. Asıl mesele budur. İzmirlilerin yaşam kalitesini her gün aşağı çeken İZSU yatırımlara ne kadar bütçe ayırıyor. Asıl sorun budur. İZSU’nun ya da İBB’nin performans bütçesinde yazdığı ile gerçekleşen bütçe neredeyse hiçbiri tutmadı. İZSU denilince akla elen ilk şey Körfez temizliğidir. Dereleri temizlemeden, bu sorunları çözemezsiniz. Bütün sorunlar iç içe geçmiş ve bütün halinde değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

‘DÖNEM SONUNDA…’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Soyer’in Köfrez ile ilgili yaptığı açıklamaları Meclis’te okuyan AK Partili Hızal, “Körfez denildiğinde Sayın Tunç yaptığı açıklamaları akla geliyor. ‘Ben bu Körfez’de yüzeceğim’ dedi. Yaptığı açıklamalarda aklının karışık olduğu ortaya çıkıyor. Bunun temel sebebinin de her zaman söylediğim gibi danışman kadrosunun kendisini yanlış yönlendirmesinden kaynaklıyor. Üç yıllık koyduğunuz hedefin sonuna yaklaştığınızda bambaşka şeyler çıkıyor. Körfezin kirlilik sorununu Gediz’de aradı. Körfez’i çok övündüğünüz arıtma tesisleri derelerle kirletiyor. Körfez kirli, İZSU ve İBB yönetimi tarafından kirletiliyor. Üç yıllık süre dolmak üzere, beş yılık için az bir süre kaldı. Bence bu akıl karışıklığını ortadan kaldırın. En azında dönem sonuna kadar bir çalışma yapın, 2024’te iktidara biz geleceğiz ve verdimiz sözleri yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

İzmir’in ‘yazın kokan, kışın ise taşan bir şehir’ haline geldiğini belirterek açıklamalarını sürdüren Hızal, “Kemeraltı, geçen günlerdeki yağışta yine su altında kaldı. İzmir’de yağan yağmurun miktarına bakılmaksızın sel alıyor. Bunun temel sorunu alt yapıdır. Bu şehirde 25 yıldır, olumlu adımlar atılmadı. Birtakım yatırımlar yapılıyor ama yetersiz. Bu şehrin her geçen gün nüfusu artıyor. 25 yıldır bu şehri siz yönetiyorsunuz. Sizin görev süreniz boyunca yapılan yağmur suyu hattı 81 km. Toplam yapmanız gereken yağmur suyu hattı 5 bin kilometre. Siz bu gidişle dönem sonuna yetiştiremeyeceksiniz. Dönem sonunda da yerel iktidar biz olacağız” dedi.

‘YATIRIMSIZLIKTAN…’

İzmir’de yaşanan koku problemini de hatırlatarak eleştirilerini sürdüren Hızal, “İzmir’de hiç yakışmayan koku sorunu var. Bunun sebebi, altyapı, kanalizasyon… Yağmur suyu ile kanalizasyon ayrılmamasıdır. Kokunun kaynağı, Körfez, dereler, sizin bakımını yapamadığınız, eksik kaldığınız dereler. Birkaç dokunuşlarla bu meselelerini çözmeniz mümkün değil. İnkar edilerek bu problem çözülmez. Bunun sebebi de sizin yanlış stratejinizdir. Siz vatandaşa ücretsiz su mu veriyorsunuz ya da istediğiniz yerde istediğiniz yerde yatırım yapabiliyor musunuz, yapamıyorsunuz. Devlet yönetimi ciddiyet ister. Yatırımsızlıktan dolayı, İzmir susuz kalacaktı. İzmir’in susuz kalmasının önüne geçen merkezi hükümetlerdir. İZSU’nun genel performans bütçesi maalesef ortada. Çok daha iyisi ile karşılaşmak isteriz. Yere basan bütçe olsaydı oybirliğiyle geçirmek isterdik. Her geçen yıl daha kötüyü gidiyor. Dolasıyla bütçe ve performans bütçesine hayır oyu kullanacağız” ifadelerini kullandı.

MHP’DEN SORU YAĞMURU

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin, “İzmir’deki en önemli altyapı sorunu yağmursuyu ve pis su kanallarının birleşik sistem olmasıdır. 2021 yılına kadar mevcut yağmur suyu kanalı yaklaşık 675 kilometre, 2021 yılında yapımı öngörülen yaklaşık 120 kilometre, 2022 yılında yapımı öngörülen yaklaşık 180 kilometre İzmir’in toplamda ihtiyacı yaklaşık 5000 kilometre Bu hızla Yaklaşık yirmi yılda bu sorun çözülebilir peki bu birleşik sistem devam ettiği sürece ne olur? Ben söyleyeyim İzmir kokmaya devam eder. İzmir maalesef Kışın taşan, yazında kokan bir şehir haline geldi. Kuraklıkla yüz yüze olduğumuz dönemde yağmur sularını ayrıştırıp tekrar kullanılması çok önemlidir. Merkezi hükümet son dönemlerde 15 adet yer altı barajı inşa etmesi ne kadar önemliyse bizim de İBB Yönetimi olarak bir an önce yağmur sularının ayrıştırılmasını tamamlamamız gerekmektedir. Pis su kanallarında toplanan yağmur sularının arıtma sistemlerine fazladan yük bindirmekte ve yeterli arıtılmadan körfeze deşarj edilen bu sular hem körfezi kirletmektedir hem de kokuya sebep olmaktadır. Asıl önemli olan konulardan bir tanesi de kuraklık sebebi ile azalan içme suyu kaynakları yerine alternatif olarak deniz suyunun arıtılmasıdır. Konularda da performans programının yetersizliği görülmektedir” dedi.

‘MEMNUNİYET VERİCİ’

Toplantıda konuşan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç, şu açıklamaları yaptı: Ülkemizde faaliyet gösteren tüm özel ve kamu kuruluşları zorlu bir süreçten geçiyor. İZSU’nun faaliyetlerine bakıldığında; yetkili olduğu arıtma tesislerinden içme su temini, yeni su şebekeleri yapımı, mevcut şebekelerin korunması, kanal altyapısının bakımı ve yeni kanal yapımı, dere ıslah çalışmalarının yapımı, yağmur suyu kanalı yapımı, pis su arıtma tesisi yapımında özverili çalışmalar yaptığını görmekteyiz. Şu an kentimizde yaklaşık 4 bin 7 kilometre kanal altyapısı mevcut, 67 adet arıtma tesisimiz faaliyette, 400 adet olan derelerimizin tamamına yakını ıslah edilmiş ve bakımı yapılmış durumda. İçme suyu anlamında 9 bin 330 kilometre şebekemiz mevcut, içme suyu ile ilgili arıtma tesisi sayımız 57… Yağmur suyu ile ilgili şu an İzmir genelinde 721 kilometre hat işler durumda, devam eden 122 kilometre, 2022 yılında 187 kilometre hedefleniyor. Su kaçağı; metropolde yüzde 26,99 seviyesinde, çevre ilçelerimizde yüz 30 civarında. Bunlar çok memnuniyet verici çalışmalar. Bu ekibi bu anlamda kutluyorum. Gerçekleşen tüm bu hizmetler İzmirlilerin yaşamına olumlu etki ediyor. 2022 bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum, oyumuz olumludur.”

“İZSU’YA YÜKLEMEK HAKSIZLIK”

DEVA Partili Meclis üyesi Nezih Özuyar ise, “Bazı sorunları ortaya koyarken işin geçmişini de ortaya koymalısınız. Bergama ile ilgili İZSU sorunların çözümü ile ilgili istişarelerimiz devam ediyor. 137 mahallesi olan Bergama’da devam eden sorunları ve benzer ilçelerdeki benzer sorunları İZSU’ya yüklemek haksızlıktır. İşinin işi zor, bu ekonomik durumda da hizmetler yapmada zorluklar yaşayacağını düşünüyoruz. 2022 yılı bütçesi için biz olumlu oy kullanacağız” açıklamalarında bulundu.

‘ŞİMŞEK’ GİBİ KARAR

MHP Grubu’nun ret oyu kullandığı İZSU’nun 2022 mali yılı bütçe ve performans programına olumlu oy kullanacağını belirten, İBB ve Aliağa Belediyesi meclis üyesi MHP’li Hakan Şimşek, “2019’un nisanından bu yana söylediğim; Şakran’ın kanalizasyon arıtma tesisinin 2022 bütçesine girmiş olması benim bu bütçeye hayır dememe engel oluyor. Yarın bir gün ben bu bütçeye hayır dediğimde karşımdaki siyasetçilere bu kozu veremem. Şahsım adına 2022 bütçesine evet oyu vereceğim. Ancak 2022’de yapılmazsa vay halinize… Bunu da açıkça dile getiriyorum” diye konuştu.

‘EVRİMİ DEVAM EDEN VARLIK’

Dünyanın her yerinde iktidar çok iyi iş yaptığını söyleyecek, muhalefet de yeterli görmeyecek. Bu siyasetin doğasında var” diyerek konuşmasına başlayan İBB Başkanı Tunç Soyer, “Şu bir gerçek, insanlık içinde bulunduğu durumla hiçbir zaman yetinmediği için evrimi devam eden bir varlık. Biz de daha iyisini nasıl yaparız diye kafa yorduğumuz için sürekli evrimimiz daha iyi devam ediyor, daha iyiye daha güzele doğru yolculuğumuz devam ediyor. Dolayısıyla muhalefetteki arkadaşlarımızın beğenmemesi, eksik bulması normal, iktidardaki arkadaşlarımızın sahip çıkması, beğenmesi çok normal” dedi.

‘İMALAT HATASI VAR’

Gördes Barajı ile ilgili tartışmalara ilişkin konuşan Başkan Soyer, “Ben kendi gözlerimle gördüm. Kuraklıkla alakası yok. İzmir’in tüm barajlarının doluluk seviyesi 45 ila 50 civarında, sadece Gördes’in doluluk oranı 1 küsur civarında. Neredeyse kurumuş durumda. Emin olun ki imalat hatası var. Dibinde su tutmadığı için 4 kere tadilata alındı. Yok demek hakikaten gözünü kapatmak demek. ‘Madem öyle neden devam ettiniz’ dendi. Devlete güvenmişiz, nasıl vazgeçeceğiz? Rakamlar çok net. Biz yapıldığı günden bu yana 659 milyon metreküp su almayı beklerken bu geçen süre içinde toplam 190 metreküp alabilmişiz. Üç yıl hiç almamışız. Üstelik bunun faizini ödememek için arkadaşlarımız aylarca müzakere etti ama faizini de aldılar. Biz DSİ ile beraber çalışmak zorundayız. Bizim bürokratlarımızın DSİ bürokratları ile ilişkisi gayet düzgün. Siyaseten de bizim bu iş birliğine destek olmamız lazım” diye konuştu.

‘BİRLİKTE YAPMALIYIZ’

Körfez’de dip temizliği konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, “Bakanlığın bununla ilgili birimi var; Deniz Dip Tarama Baş Mühendisliği var. Bu birimin bizim Körfez’de yapacağımız çalışmaya destek vermesini Adalet Kalkınma Partili arkadaşlarımdan rica ediyorum. Bakanlık bizim bakanlığımız. Bize destek vermeleri lazım. Mutlaka iş birliği yapılmalı. Biz nasıl bütçeyi Körfez’in dip temizliği ile ilgili bütçemizi 600 binden 1 milyon 200 bine çıkarmışız. Demek ki bununla ilgili çalışmayı öngörüyoruz. Birlikte yapmamız lazım. Önceliği, sirkülasyon kanalına değil de yağmur suyu-pis su kanallarının ayrıştırılmasına vermeliyiz. Şu an sirkülasyon kanalı açmak evin kapısı-penceresi açık iken ev toz duman içindeyken süpürge yapmaya benziyor. Önce kirliliği durdurmamız lazım. Onun için öncelikle yağmur suyu ve pis su kanallarını ayrıştırıyoruz. Bu çok zor bir iş. Akıl alacak gibi değil, trafik alt üst oluyor, on yıllardır var olan bir şeyi bozuyor yeni bir şey yapıyorsunuz. Kilometreler kolay söyleniyor ama 100 metresi bile büyük mesele. Büyük çalışma ve fedakarlık istiyor. Kolay bir iş değil ama Körfez’in başka türlü temizlenmeyeceğini bildiğimiz için yapmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

‘ANLAYIŞ BEKLİYORUM’

Gediz Deltası ile yaptığı farkındalık çalışmasına yönelik eleştirilere yanıt veren Başkan Soyer, şunları söyledi: “Ben, Gediz’e İBB Başkanı olarak gitmedim, Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak gittim. Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu benim sorumluluğum. Bizim asıl şunu sorgulamamız gerekmez mi; Gediz on yıllardır zehir akıtıyor. Nereye gittiğini ne fark eder, bizim bütün bereketli topraklarımız zehirleniyor. Bunun için teşekkür beklemiyorum ama en azından anlaşılmasını beklerim. Biz niye yaptık bunu? Kimse bu zehirlenmeyle mücadele etmemiş, kimse yıllardır elini taşın altına sokmamış. Kuraklık var, iklim krizi var, yanlış tarım ürün deseni var, yetmiyor bir de zehirliyoruz. Buna kim karşı çıkacak? Ne yapalım seyirci mi kalalım? İyi ki gitmişiz, 60 tane suç duyurusunda bulunduk, takip edeceğiz.”

NEDENİNİ AÇIKLADI

İzmir’de müsilaj olmamasının nedenini açıklayan Soyer, “Marmara’ya arıttığı atık suyu akıtan 7 ilimiz var. Bu 7 ilin arıtma tesislerinin yüzde 51’i doğal ve biyolojik arıtma, yüzde 48’i ızgara ve kum arıtması. Sadece İzmir’de 68 arıtmanın yüzde 97’si ileri biyolojik arıtma. Bu ne demek? Azot ve fosforu bırakmıyor. Izgara ve kumla arıtılan su ne yazık ki azot ve fosforu arıtmıyor. Dolayısıyla İzmir’in Marmara’dan farkı, ileri biyolojik arıtma tesislerine sahip olması. Bununla iftihar edebiliriz, bu çok kıymetli” dedi.

‘ZAM, ORANIN ALTINDA’

Son olarak, zam konusuna da değinen Soyer, “Yüzde 18 artı yüzde 15 zam, yıllık ortalama yüzde 26.85’e geliyor, bu zam da TÜİK’in yeniden değerlendirme oranının bile altında kalıyor. Şunu netleştirmek lazım, belediye başkanı arkadaşlarımdan rica ettik, belediyelerinde katı atık bedellerini zamlamıyorlar. Geçen oturumda bütçelerinde getirdikleri artışları, aralık ayında geri alacaklar. Dolayısıyla biz onu bir yandan yüzde 15-20 civarında geri çekerken, vatandaşa çok yüklü bir zam oranı yansımamış olacak. Ödemiş’te başka özel bir durum var, onu beraber çözüyoruz. İzmir’in musluklarından akan su ile ilgili değerleri Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü tespit ediyor, 11 metropol ilçede yüzde 100 içilebilir, 19 ilçemizde yüzde 95 içilebilir seviyede. Milletimize içilebilir su veriyoruz. Bununla da iftihar edebiliriz” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN 

2-gun-once-kaybolan-genc-astsubayin-cesedi-denizden-cikti

2 gün önce kaybolan genç astsubayın cesedi denizden çıktı

tugba-ise-giderken-sokak-ortasinda-yumruklu-saldiriya-ugradi

26 yaşındaki Tuğba işe giderken sokak ortasında yumruklu saldırıya uğradı!