İzmir'in Selçuk ilçesinde başlayıp Aydın'ın Kuşadası ilçesine kadar ilerleyen orman yangını, her geçen dakika büyüyerek devam ediyor. Kuşadası Bayraklıdede Mahallesi'ne kadar ulaşan alevler yerleşim yerlerini tehdit etmeye başlarken, yangını söndürmek için ekiplerin yanı sıra sivil toplum örgütleri de seferber oldu.

İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak mevkiinde bugün saat 17.00 sıralarında çıkan yangın, kısa sürede tüm bölgeyi sarmış ve Aydın'ın Kuşadası ilçesine kadar yayılmıştır. Yangında yüzlerce dönüm alan zarar görmüş, gündüz havadan ve karadan yapılan söndürme çalışmaları gece karadan ve gece görüşlü helikopterlerle devam etmektedir. Yerleşim yerlerine kadar ulaşan alevleri kontrol altına almak için resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleri yanı sıra gönüllü vatandaşlar da aktif bir şekilde mücadele etmektedir. Kuşadası ve çevresinde faaliyet gösteren inşaat firmaları da iş makineleriyle söndürme çalışmalarına destek vermektedir.

Otomobil yan yattı, polis TIR'ın peşinde Otomobil yan yattı, polis TIR'ın peşinde

AFAD, UMKE, Kızılay gibi kurumlar ile Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası esnafı da yangın söndürme ekiplerine pide, ayran ve soğuk su gibi ihtiyaçları karşılayarak destek olmaktadır. Zaman zaman tehlikeli anların yaşandığı yangın nedeniyle bölgedeki bazı yerleşim yerleri boşaltılmıştır.

Kaynak: İHA