in ,

İzmirim Kart’lar kişiye özel hale gelecek! Ne zaman?

İzmir Valiliği tarafından alınan kararla İzmir’de toplu ulaşım kullanan herkesin HES kodu sorgulanacak. Bunu mümkün olması için tüm İzmirim Kart’lar kişisel hale getirilecek. Peki ne zaman?

izmirim-kart-sahipleri-dikkat

İzmir Valiliği yayınladığı genelgede kent genelindeki toplu taşıma kullanımında HES kodu ile uyumlu olacak biçimde kişiye özel kart çıkarılması için talimat vermişti. Bu nedenle tüm İzmirliler kişisel İzmirim Kart‘a sahip olmak zorunda. Bunun üzerine konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sistemin hızla ve tam olarak oturması için bazı kararların da hızla alınması gerektiğini ve ilgili bakanlıkların işbirliğinin şart olduğunu vurguladı. “İçişleri Bakanlığı’nın çıkardığı genelgenin amacı, vaka ya da temaslı listesindeki kişilerin toplu ulaşımı kullanmaması ve hastalığı yaymaması” diyen Başkan Soyer, şöyle devam etti:

“Sistemin işlemesi için öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın, tüm verilerini periyodik ve şeffaf olarak ESHOT Genel Müdürlüğümüz ile paylaşması gerekiyor. Çünkü o veriler düzenli olarak sisteme girilmeli ki sistem de hastayı ya da temaslı kişiyi tespit etsin, kartını kapatsın ve bildirimini yapsın. Bunun dışında, uygulamanın başarılı olması için gereken çok önemli bir şey daha var. Şehir içi toplu ulaşımdan kimlik kartlarıyla ya da bakanlıkların verdiği kartlarla yararlanan, dolayısıyla sistemin takip edemediği yurttaşlarımız var. Bu nedenle İzmirim Kart dışındaki tüm binişler, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla engellenmeli.”

izmirim-kart-icin-ucuncu-merkez

İzmir’de toplu ulaşımda HES kodu denetimi ‘yakında’ başlayacak!

mustafa-ozusludan-ozgur-hizala-afet-tepkisi

Mustafa Özuslu’dan Özgür Hızal’a ‘afet’ tepkisi!