in ,

İzmir’in en büyük meydanı açıldı

İzmir’deki tüm belediye hizmetlerini tek çatı altında toplayan “Biz İzmir” projesi resmen başladı. “Dijital demokrasi” ve “İzmir’in en büyük kent meydanı” olarak adlandırılan uygulama İzmirlilerin hayatını kolaylaştıracak.

izmirin-en-buyuk-meydani-hizmette

İzmir Büyükşehir Belediyesi “İzmir’in en büyük meydanı” olarak adlandırılan sistemin açılışını resmen gerçekleştirdi. Sistemi önce basına tanıtan İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Tunç Soyer, ardından Konak Meydanı’nda uygulamayı vatandaşlara tanıttı.

Toros Masal Evi, Kültürpark Üretici Pazarı ve Tarihi Havagazı Fabrikası’na sistem üzerinden kurulan canlı bağlantı vasıtasıyla İzmirlilerle konuşan Başkan Soyer, vatandaşların görüş, öneri ve taleplerini de dinledi. Dijital platformlardan indirilebilen uygulamanın tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “En önemli hedefimiz olan şeffaf katılımcı demokratik yerel yönetim anlayışımızı dijital platformda da hayata geçirmek ve kenti hep birlikte yönetmek için artık yeni bir zeminimiz var. Bizİzmir ile kentimizde dijital demokrasi dönemi başlatıyoruz” dedi.

bizizmir-projesi-basladi

‘Biz İzmir’ projesi resmen başladı

Bizİzmir Platformunun tanıtımını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Bizİzmir’de İzmirlilerin şehrimize ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalara dair her türlü bilgileri alacağı çeşitli bölümler var. Stratejik hedeflerimizden ulaşım bilgilerine, kültür sanat ajandalarından, afet toplanma alanlarına her bilgiye buradan ulaşılabilecek. Paylaş bölümünde İzmirliler anket uygulamaları ve İzmir buluşmaları gibi başlıklarla görüşlerini paylaşıp kent yönetimine katılabilecek. Bu sistemle İzmirlilere mahallelerde nerelere park yapabileceğinizden, sokaklar ya da vapurların isimlerine kadar yaşamlarını doğrudan ilgilendiren konularda sorular sorup katılım sağlayabileceğiz. Katıl bölümünde yerel yönetimler alanında ilk kez uygulanan BizPuan sistemi var bu sistem başka örneği olmayan bir dayanışma platformu. Bu konuda öncü olmaktan gurur duyuyoruz.

‘BizPuan’ kazanacaklar

Bu sistemde kent dayanışmasına katılan gönüllü çalışmalarımızda yer alan İzmirliler “BizPuan” kazanacaklar. Bu puanları fidan bağışı, sokak hayvanlarına mama bağışı ya da ihtiyaç sahiplerine eşya bağışı gibi dayanışma amaçlı kullanabilecekler ya da isterlerse puanlarıyla konser tiyatro bileti, eğitimlere katılım hakkı elde edebilecekler. Modern imece ve değiş tokuş sistemini yeni nesil yönetim anlayışında önemli bir değer alacağını düşünüyoruz. Kısacası gönüllünün hizmetiyle kamunun hizmetini takas ettiriyoruz. Şeffaf İzmir bölümünde yerel yönetimde şeffaflığı hayata geçirmek için somut adımlar atıyoruz. Gizlisi saklısı olmayan belediyemizin tüm ihalelerine, bütçelerine, meclis kararlarına doğrudan ulaşılabilecek. Yerel demokrasiyi evrensel boyutlarda yeniden tanımlayan bir vizyonla hareket ediyoruz. Toplum siyasete ve yönetim anlayışına kıyasla çok daha hızlı değişip dönüşürken bu değişimin karşısında halka en yakın yerde duran yerel yönetimlerin bu değişimleri iyi okuması ve bu çerçevede bir yönetim anlayışı ortaya koyması gerekiyor. Bizİzmir platformuyla amaçladığımız bu değişimi görmek, halkımızın taleplerini doğru okumak ve demokrasinin pratikte yaşam bulmasını günümüzün avantajlarını kullanarak sağlamak. Çünkü demokrasi 5 yılda bir sandığa gitmekten ibaret değildir. Demokrasi birlikte yaşamanın hukukudur, kültürüdür. Bizİzmir bu kültüre ve hukuka bir tık daha hizmet sağlamayı sağlayacak.”

SİSTEMDE NELER VAR?

 • Kentteki otoparklarda park yeri olup olmadığını görüyor.
 • İzmirim Kart bakiyesini görüyor, kartına para yüklüyor.
 • BizPuan toplanıp, puanlarla konser veya kurslara ücretsiz gidiyor ya da bir sosyal kampanya bağışlıyor.
 • Nöbetçi eczaneler, kameralar aracılığıyla yol durumunu görüyor.
 • Acil durumlarda toplanma alanları listesine ulaşıyor.
 • Sebze ve meyve halindeki fiyatları görüyor.
 • Ulaşım araçlarının tarifelerine ulaşıyor.
 • Kentteki bisiklet istasyonları ve boştaki bisiklet sayısını öğreniyor.
 • Su kesintisi, arıza gibi konulardaki duyurulara ulaşıyor.
 • Anketlere katılıp, fikirlerini söylüyor.
 • Gönüllü çalışmalara katılıyor.

Erman Şentürk

goztepede-her-oyuncu-gol-atiyor

Göztepe’de her oyuncu gol atıyor

ciglide-engelli-bireyler-kayit-altina-aliniyor

Çiğli’de engelli bireyler kayıt altına alınıyor