in ,

‘İzmir’in ideal bir tatil destinasyonu olduğunu göstereceğiz’

İzmir’in ana taşıyıcısı SunExpress’in İzmir’e yönelik kapasite artışı ve yeni destinasyonlar konuşuldu. Kente yönelik yatırımlar ve hedefler dikkat çekti

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, kapasite ve frekans artışı ile İzmir’in ana taşıyıcısı konumunu güçlendiriyor. Hava yolu, 2022 yazında 8 yeni rota ve ek 4000 uçuşla İzmir hattında en geniş uçuş ağına ulaşıyor. Bu anlamda İzmir turizmi açısından önemli değerlendirmelerde bulunan ve tanıtım alanında kente önemli katkılar ortaya koyan SunExpress İzmir’de düzenlediği basın toplantısında çok önemli başlıklara değindi. SunExpress CEO’su Max Kownatzki, “İzmir, bizim evimiz. İzmir’in ana taşıyıcısı olarak, İzmir’i dünyaya bağlamaya ve hem İzmir’e hem de Ege turizmine ve ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Kapasite ve frekans artışının yanı sıra ilave yeni destinasyonlar sunarak İzmir’e ve Türkiye’ye en fazla turist getiren bir numaralı tatil hava yolu olma hedefimize doğru ilerliyoruz” dedi.

‘VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ’

İzmir’i hem iç hem de dış hatlarda en çok noktaya başladıklarını belirten ve İzmir’den 18 ülke 50 destinasyona direkt uçuş düzenlendiği bilgisini paylaşan Kownatzki, “Hava yolu, bu yaz İzmir’den Adana, Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon, Van ve yakın zamanda eklenen yeni noktası Mardin olmak üzere Türkiye’nin 15 kentine uçuyor. İzmir hattına eklenen yeni uluslararası destinasyonlar arasında ise Beyrut, Milano, Nantes, Manchester, Tel Aviv, Budapeşte, Üsküp yer alıyor. Türkiye’nin turizm elçisi misyonuyla hareket eden bir hava yolu olarak amacımız, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere zengin tarihi, kültürel mirasları ve eşsiz doğasıyla İzmir’in ideal bir tatil destinasyonu olduğunu göstermek. İzmir’in sadece yaz aylarında değil her mevsim sunacağı çok şey var. Turizmi, güneş ve plaj tatilinin ötesine taşıyarak İzmir’i yıl boyunca ziyaret edilen bir şehir haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

MALİYETLER, UKRAYNA VE 42 MİLYON TURİST HEDEFİ

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kownatzki, 2019 yılının rekor olduğunu belirtirken diğer yandan şuan ise rakamların yüzde 40 yükseldiğini söyledi. Uçak kapasitelerini artıracaklarını söyleyen Kownatzki, “Çok yüksek bir talep görüyoruz. Ön rezervasyonların da hem geçen yıla hem de 2019’a göre arttığını görüyoruz. Boeing’ten aldığımız 9 uçak haricinde 8 uçak daha eklemeyi düşünüyoruz. İki tane operasyonel leasing yapacağız. 2019’daki rekor yılına göre bile çok artan bir talep var” dedi. Türkiye’de yaşanan fiyat istikrarsızlığına yönelik açıklamalarda bulunan Kownatzki, “Bilet fiyatları olarak Türk vatandaşları açısından bundan etkilendiğini biliyorum. 15-16 TL arasında seyrediyor. Mevcut yakıt fiyatları Ukrayna’daki krizden sonra çok arttı. 110 dolar/varile ulaştı. Çift haneli milyon cinsinden bütçemize vurdu. Türkiye’de 799 TL’lik bir tavan ifyat var. Bu rakam bizim yakıt fiyatı telafi etmemizin uzağında ama her şey çok pahalılaştı. Turizm Bakanı 30 milyon hedef koydu ve bu rakama ulaştı. 42 milyon yolcu hedefine yönelik çalışmalarımızı sıklaştırdık. Öncelikle SunExpress ve Türkiye açısından kültürleri ve insanları bir araya getiren bir şirketiz. Aslında biz etkilenen alanlara uçuşumuz olmadığı için bundan etkilenmedik. Operasyonel açıdan bizi etkilemedi. Andak yakıt olarak bizi etkiledi. Bildiğiniz gibi büyük turist grubu Ruslar, 10 milyon geliyordu. 2-5 milyon arasında uçuyor. Avrupa’nın uyguladığı, Birleşik Krallık ve ABD’nin yaptırımları ile hareket ediyoruz. Türkiye açısından hikaye farklı potansiyel olarak talepte bir düşme oldu ve olacaktır” diye konuştu.

VİSİT İZMİR VE DİRECTİZMİR

Geçtiğimiz yıl SunExpress, pandemi boyunca alınan hijyen ve emniyet önlemleri çerçevesinde İzmir’in güvenli seyahat için en cazip adreslerden biri olduğunu göstermek amacıyla Almanya’nın önde gelen turizm acentelerini İzmir’de ağırlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı ortak çalışmasıyla İzmir’i dünyanın dört bir yanına tanıtmak amacıyla hayata geçirilen “Visit İzmir” mobil uygulamasının sponsoru olan SunExpress, bu yıl hayata geçirilen directizmir.com projesine de destek veriyor.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

Ramazan ayı sonrası, zayıflayan bağışıklık sistemini ve metabolizmasını güçlendirmek isteyen vatandaşlar soğuk sıkım çörek otu yağına talep gösteriyor

“Ölümden başka her derde deva”

İzmir’de genç kadının başörtüsünü çıkarıp hakaret ettikleri iddia edilen olayda keşif kararı