in ,

İzmir’in ilçe ilçe korona virüs risk haritası

Hayat Eve Sığar uygulamasına yeni gelen güncellemenin ardından vatandaşlar Türkiye’nin her yerinde korona virüs risk yoğunluğunu görebiliyor. İzmir’de de en riskli bölgeler Konak, Buca ve Karşıyaka olarak dikkat çekiyor

izmirin-ilce-ilce-korona-virus-risk-haritasi

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Hayat Eve Sığar uygulaması kullanıcıların hizmetine sunulduğundan beri vatandaşlar bulundukları alandaki korona virüs riskini öğrenebiliyordu. Bakanlık tarafından gelen güncellemenin ardından her bölgedeki korona virüs risk haritası görülebiliyor. Bu sayede İzmirliler ilçelerdeki son durumu öğrenebilecek.

En yüksek risk Konak’ta

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden bakıldığında İzmir’de en yüksek riskin Konak ilçesinde olduğu görülüyor. Haritadaki kırmızı, sarı ve mavi renkler risk yoğunluğunu gösteriyor. Kırmızı renklerin en çok görüldüğü ilçe olan Konak ilçesinde yaşayan vatandaşlara uygulama üzerinde, “Çok yüksek riskli bölgedesiniz” uyarısı yapılıyor. Özellikle Hatay ve Yeşilyurt semtlerinde görülen risk yoğunluğu dikkat çekiyor. Kadifekale çevresinde de kırmızı işaretli alanların çok olması, ilçede nüfus yoğunluğunun daha çok olduğu bölgelerin risk altında olduğunu gözler önüne seriyor.

Buca tehlike altında

Nüfus ve yüzölçümü olarak İzmir’in merkez ilçelerinde en büyük ilçelerden biri olan Buca’da riskli alanlar mevcut. Gürçeşme Caddesi ve Menderes Caddesi arasında kalan bölge, Üçkuyular ve Evka-1 semtlerinde kırmızı işaretli alanlar, bölgede korona virüs vakalarının çok sayıda görüldüğünü anlatıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü etrafında da vatandaşlara yapılan korona virüs testlerinin pozitif çıktığı belli oluyor.

Bornova, Gaziemir ve Bayraklı

Nüfusu daha dağınık yerleşim içinde olan ilçeler Bornova, Gaziemir ve Bayraklı’da korona virüs pozitif vakalar da dağınık halde bulunuyor. Bornova’nın özellikle merkezinde yüksek risk görülürken Gaziemir’de Menderes’e doğru uzanan hat üzerinde kırmızı ve sarı renkli alanlar daha fazla dikkat çekiyor. Bayraklı’da da Manas Bulvarı civarında yoğun riskli alan uyarısı yapılıyor.

Karşıyaka ve Bostanlı’da dikkat

Dikey yerleşimin en çok görüldüğü ilçe olan Karşıyaka’da korona virüs vakaları sahile yakın alanlarda göze çarpıyor. Bununla birlikte, Bostanlı bölgesinde de pozitif vakaların çokluğu dikkat çekiyor. Çiğli ve Menemen’e uzanan hat boyunca vatandaşlar orta ve düşük riskli alan uyarısıyla karşı karşıya kalıyor.

Narlıdere çok yoğun

İzmir sahilinden yarımada bölgesine giden alanda yer alan Balçova, İnciraltı ve Narlıdere bölgeleri İzmir için nüfus anlamında daha çok yaş almış vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgeler sınıfında. Balçova ve İnciraltı’nda görece daha az korona virüs tehlikesi gözlenirken Narlıdere’de çok sayıda korona virüs vakasının görülmesi, ilçede yaşayan vatandaşları korkutuyor.
Yarımada bölgesinde dağınık yerleşimin fazla olması nedeniyle ve alınan önlemlerin sonucu olarak yalnızca ilçe merkezlerinde az sayıda korona virüs vakası tespit edilmiş durumda.

Çevre ilçeler rahat

İzmir’in merkeze uzak ilçeleri Ödemiş, Menderes, Torbalı, Bergama, Foça, Selçuk, Aliağa gibi ilçelerde Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanan vatandaşlar düşün risk altındaki bölgedesiniz mesajıyla karşılaşıyor. Yalnızca ilçe merkezlerinde ve hastane bölgelerinde yapılan testlerin daha çok negatif çıktığı anlaşılıyor.

Feyaz TATAR / Özel Haber

tir-surucusu-direksiyon-basinda-kalp-krizi-gecirdi-facianin-esiginden-donuldu

TIR sürücüsü direksiyon başında kalp krizi geçirdi, facianın eşiğinden dönüldü

bilim-kurulu-toplantisi-sona-erdi-normallesme-oncesi-bakan-kocadan-onemli-aciklamalar

Sağlık Bakanı Koca’dan flaş açıklamalar: 7 bin 428 sağlık çalışanı…