in ,

İzmir’in Karpov’u destek bekliyor!

Satranç dâhisi Alparslan Işık, yurtiçinde ve dışında katıldığı turnuvalarla kentin gururu oldu. Türkiye’nin Karpov’u lakabı takılan Işık destek arıyor

İzmir her dönem bağrından önemli isimler çıkarmış, tarihe iz bırakan kişilere, dehalara ve dahasına memleket olmuş. Bugünlerde de genç bir satranç dâhisi kentin bir köşesinde emin adımlarla hedefine doğru yürüyor. 7 yaşında ilk katıldığı turnuvayı kazanan, 13 yaşında milli takıma giren, bir o kadar genç yaşta da satrancın önemli ve elde edilmesi zor olan ‘Uluslararası Master’ unvanına sahip olan gurur duyulası bir isim Alparslan Işık… Önünde muhteşem bir gelecek bulunan 17 yaşındaki genç satranç dahisi İzmir’i ve Türkiye’yi temsil etmek için desteğe ihtiyaç duyuyor.

5 YAŞINDA BAŞLADI

Tüm satranç otoriteleri tarafından geleceğin en büyük yıldızlarından olacağı söylenen Alparslan Işık 17 yaşında. Öğretmen olan anne babasının öğretmen olduğu genç ilk olarak 5 yaşında bu spora babasının oynadığını görerek merak sarmış. İlk birinciliğimi 7 yaşında, Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği turnuvada aldım diyen Işık, “Daha sonra İzmir’deki turnuvalara katılmaya başladım. Turnuvalarda kazandığım madalya ve kupalar beni daha istekli hale getirdi. Bunun üzerine babam da kendimi geliştirmem için bana kitaplar aldı. Düzenli olarak bu kitaplara çalışmaya başladım. Çok geçmeden ilk büyük başarımı da elde ettim, 13 yaşında Türkiye Küçükler Şampiyonası’nı 13 Yaş Genel Kategori’de Türkiye ikincisi olarak tamamladım” ifadelerini kullandı.

SAYFALARCA BAŞARI

Işık’ın kariyeri bu noktadan sonra başarılarla dolup taşmaya başlamış. Yurtiçi ve uluslararası mecralara birçok madalya ve kupa sahibi olan genç, 2 bin 400 raiting barajını da aşarak ‘IM’ yani uluslararası master unvanını almış. 14 yaşında İzmir İl Birincisi, 2019 yaşında ise Uluslararası Açık Satranç Turnuvası Birincisi olmayı başaran Işık başarılarını şu şekilde sıralıyor: “Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası’nda ikincilikler ve üçüncülükle elde ettim. 16 yaş altı Olimpiyat Milli Takımı’nda iki yıl üst üste ülkemi temsil ettim. Kulüpler bazında da İzmir Rota Kulübü’yle Birinci Lig’de oynadım. 16 Yaş Altı Masa Birincisi oldum ve aynı turnuvada 2 bin 300 raiting barajını geçerek Fide Master unvanını almaya hak kazandım. Daha sonra Beşiktaş Kulübü’ne transfer olarak ve Süper Lig’de mücadele ettim. Milli takıma seçildikten sonra Apaydın Satranç Kulübü’ne katıldım. Kulüp kurucusu Fetih Apaydın başta olmak üzere çok değerli antrenörlerle çalışma fırsatı buldum. Kariyerim sürüyor. 2 bin 400 raiting barajını geçerek aldığım IM (Uluslararası Master) normlarımın birincisine Ordu Açık Satranç Turnuvası’nda, ikincisine İzmir Mavişehir Kapalı İM Norm Turnuvası’nda, üçüncüsüne ise Mersin Open Satranç Turnuvası’nda ulaştım. 14 yaşında İzmir il birincisi olma başarısı gösterdim. 2019 yılında İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası Birincisi olmayı başardım.”

‘İHTİYACIM VAR’

Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok turnuvaya katılım gösteren Işık’ın en büyük destekçisi ailesi. Alparslan bu alandaki başarılarını sürdürerek Türkiye ve İzmir’e gurur olmak istiyor ancak satranç sporu ne yazık ki ülkedeki gerekli maddi desteği görmüyor. Puanını yükseltmek için yurt dışı, yurt içi birçok turnuvaya katılması gerektiğini belirten genç, “Federasyon turnuvaların hepsini karşılamıyor. Maddi olarak külfetli bir spor. Ailemin hep yanımda olması, başarılarımı desteklemesi, benim buralara gelmemi sağladı. Onların desteği olmasa bu şekilde bir kariyer şekillendiremezdim. Ama ailemde bir yere kadar maddi anlamda destek verebildiği için bir sponsora ihtiyacım var. Ancak ne yazık ki ülkemizde satranç sporuna destek çok fazla yok. İzmir’in yanımda durmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜĞÜNÜ HEDEFLİYOR!

Satranca başlangıçta hobi olarak bakıyormuş Alparslan bugün ise bu sporda gelinebilecek en önemli yerlerden biri olan Grand Master unvanını düşlüyor. Bu sporun hayatının bu kadar odağına yerleşeceğini ve başarılar elde edebileceğini hayal etmediğini aktaran Işık, “Şuan ki hedefim Grand Master unvanına sahip olarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Çalışmalarımın karşılığını alıyor olmak beni gerçekten çok mutlu ediyor. Herkes tarafından takdir edilmek güzel bir duygu. Bu spor ciddi bir uğraş ve benim arka planımda da çok ciddi bir emek var. Eğer bu emek verilirse ve insan severse bir yere gelebilir zaten. Ben, bu spora ilgi duyan küçüklerime bunu söylemek isterim, çalışarak ve severek başarılı olabilir hepsi. Hayal ediyorlarsa vazgeçmesinler” dedi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

bu-hareketin-tek-sahibi-turk-milleti

‘Bu hareketin tek sahibi Türk Milleti!’

Gelecek-Partisi-izmir-il-baskani-Cem-Kavur-

Cem Kavur’dan davet: Gelecek’e gel