in ,

İzmir’in korona virüs haritası güncellendi

Sağlık Bakanı Koca akşam 19:30’da yaptığı açıklamada il il yeni korona virüs haritalarını vatandaşlara gösterdi

İzmir'in korona virüs haritası güncellendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gün içinde yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından 19:30’da kameraların karşısına geçti ve son gelişmeleri vatandaşlarla paylaştı. Son 24 saatte 98 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Koca, yine bugün 4 bin 747 kişide daha Kovid-19 vakasının görüldüğünü aktardı. Bu bilgilerin ardından Türkiye’nin ve şehirlerin korona virüs dağılım haritanı ekranlara getiren Koca, en çok korona virüs vakasının İstanbul’da görüldüğünü ve ardından İzmir’in geldiğini dile getirdi. Bu açıklamayla İzmirliler hangi ilçede, hangi semtte korona virüs vakalarının görüldüğünü daha çok merak etmeye başladı.

Yoğunluk kıyı ve merkezde

İzmir’in kıyı ve merkezinde kalan ilçelerinde daha yoğun bir şekilde korona virüs vakası görülüyor. Bakan Fahretttin Koca’nın son olarak bugün paylaştığı haritaya göre İnciraltı Kent Ormanı ve Balçova‘dan başlayan hat Konak Saat Kulesi‘ne kadar yoğun bir şekilde ilerliyor. Ayrıca Yeşilyurt, Bozyaka, Limontepe semtlerinde de yoğun bir şekilde Kovid-19 vakalarının görülmesi yeni bir gelişme. Bununla birlikte Bayraklı, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Ataşehir, Çiğli, Ulucak ve Menemen şeridinde görülen vakaların azalmayışı bölgede tedirginlik yaratıyor. Nüfus yoğunluğu fazla olan ilçeler, Gaziemir, Buca ve Bornova’da görece daha az vaka görülmesi bu bölgede yaşayan İzmirlilerin tedbirleri elden bırakmaması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Yarımadada vaka az

Yarımada ilçelerinden Karaburun‘da neredeyse hiç vaka görülmezken Çeşme‘nin merkezinde az da olsa gözardı edilemeyecek sayıda korona virüs vakası görülüyor. Yine Seferihisar, Özdere ve Selçuk‘ta birkaç kişide koronavirüs vakası görüldüğü anlaşılıyor ancak Torbalı, Ödemiş ve Kemalpaşa ilçelerinin merkezlerinde görülen yoğunluk ilçe sakinleri için korkutucu durumda.

Açıklanan sayılarda artış bekleniyor

Tüm İzmirliler, yetkililer tarafından yapılacak açıklamalara kilitlenmişken bir an önce vaka ve ölüm sayılarının azalmasını umut ediyor. Birkaç gün önce Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre İzmir’de bin ila bin 500 vaka görüldüğü açıklanmıştı ancak son harita ve vaka artışı açıklamalarının ardından yeni sayının  2 bin ila 3 bin arasında olması bekleniyor.

Feyaz TATAR

bakan-yardimcisi-acikladi-covid-19-sebebiyle156-vatandasimiz-daha-hayatini-kaybetti

Türkiye’de Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı 1006’ya yükseldi

idlib-guvenlik-zirvesi

İzmir’e 2 gün sokağa çıkma yasağı geldi