in ,

İZSU’dan kesinti açıklaması

İzmir’in farklı noktalarında yer yer yaşanan su kesintileri ve arıza kaynaklı aksaklıklara anında müdahale için çalışan İZSU çalışmaları internet ortamında duyuruyor.

izsudan-su-kesintisi-aciklamasi

İzmir’in farklı noktalarında yer yer yaşanan su kesintileri ve arıza kaynaklı aksaklıklara anında müdahale için çalışan İZSU çalışmaları internet ortamında duyuruyor. Kurum yetkilileri Çeşme ve diğer bazı ilçelerde yaşanan uzun süreli kesintiler için de önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelerin su kesintisi yapmayacağı ve borçların erteleneceğiyle ilgili genelgesinin ardından rahat bir nefes alan İzmirliler, evde geçirdiği bugünlerde olası arıza ve kesinti ihtimaline karşı ise diken üstünde. Zaman zaman kullanım yoğunluğundan, yer yer de devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle meydana gelen su kesintileriyle ilgili İZSU Genel Müdürlüğü tarafından duyurular yapılırken, vatandaşlar ise yer yer tedirginlik yaşadı. Sosyal medyanın da etkisiyle olay farklı anlaşılsa da kurumdan yapılan açıklama yüreklere adeta su serpti.

Vatandaşlar tedirgin

2014 yılında yayınlanan Bütünşehir Yasası’nın ardından İzmir’de su ve kanal altyapısı tamamen yenilenmeye başlanan Çeşme ve Kiraz gibi ilçelere yönelik su kesintisi duyuruları vatandaşı tedirgin etti. Kent merkezine göre nispeten nüfus yoğunluğu az olan ve kış mevsiminde oldukça az sayıda vatandaşın ikamet ettiği Çeşme ilçesinin Alaçatı, Ardıç, Germiyan, Şifne ve Ilıca gibi kesimlerinde geçtiğimiz Eylül ayından itibaren 6 aylık su kesintisi uygulanacağı duyuruldu. Ancak durum özellikle son günlerde yaşanan salgın tedirginliği ve vatandaşın eve kapanmasıyla birlikte farklı anlaşıldı. İZSU, ilçede yaşanan 40 yıllık altyapı çilesine yaptığı yüz milyonlarca liralık yatırımla neşter vurarak, Çeşme’deki eskiyen su ile kanal altyapısını tepeden tırnağa yenileyerek yeni sistemi kademeli olarak hizmete almaya başladı. Yazlık ilçede herhangi bir kesintinin söz konusu olmadığını ve yapılan duyurunun teknik bir açıklama olduğunu vurgulayan İZSU, 0 232 2937221 numaralı Çeşme Şubesi’ne yapılan başvurular neticesinde abonelerin yeni sayaçlarının bağlandığını ve geçiş işlemlerinin tamamlanarak su hizmeti verilmeye başlandığını belirtti. İZSU yetkilileri ayrıca, kent genelindeki arıza ve kesintilere de hızla müdahale edildiğini ve olası mağduriyetlerin önüne geçildiğinin altını çizdi.

Erman ŞENTÜRK

narliderede-online-randevu-donemi

Narlıdere’de ‘online randevu’ dönemi

23-ilde-11-bin-269-kisi-karantinaya-alindi

Bakan açıkladı: 23 ilde 11 bin 269 kişi karantinaya alındı