Berna Sever / EGE TELGRAF- Kahvenin bizi uyanık tutma yeteneği, sabahları güne başlamak için ideal bir içecek olmasını sağlar. Kafein tam olarak nasıl etki ederek uyku kaçırtıyor, biliyor musunuz? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, “Kafein, merkezi sinir sistemini uyaran bir uyarıcıdır. Beyne girdiğinde, adenosin adı verilen bir nörotransmitterin reseptörlerine bağlanır. Adenosin, uyku sinyalini ileterek yorgunluk ve uyku hali hissetmemizi sağlar. Kafein, reseptörleri bloke ederek adenozinin etkisini engeller ve bu sayede uyanıklık, zihinsel berraklık ve konsantrasyon gibi etkiler ortaya çıkar. Ancak kafein tüketiminin uyku üzerinde bazı olumsuz etkileri de olabilir. Fazla kafein alımı, uykuya dalma süresini uzatabilir, uyku kalitesini düşürebilir ve gece boyunca uyanmalara neden olabilir” dedi.

‘ETKİSİ KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR’

Bunun sebebinin kafeinin reseptörleri uzun süre bloke etmesi ve adenozin birikmesine engel olması olduğunun altını çizen uzmanlar, “Birikmiş adenozin, uyku ihtiyacı hissedildiğinde yeterli şekilde salgılanmadığı için uykuya dalmak zorlaşır. Kafeinin uyku kaçırma etkisi kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar yatmadan önce kahve içse bile rahatlıkla uyuyabilirken, bazılarında ise az miktarda kafein bile uyku düzenini bozabilir. Kafeinin etkisi, tüketim miktarına, içildiği zamana ve kişinin kafein metabolizmasına bağlı olarak değişir” ifadelerini kullandı.

‘UYKU KALİTENİZİ BOZMAYIN’

Kafeinin uyku kaçırma etkisini en aza indirmek için önerilerde de bulunan uzmanlar, “Yatmadan en az 4-6 saat önce kafein içeren besin ve içeceklerden kaçının. Günlük kafein alımınızı sınırlandırın. Yetişkinler için önerilen günlük kafein miktarı 400 miligramdır. Akşam geç saatlerde kafeinli çikolata, kola ve enerji içecekleri gibi ürünlerden uzak durun. Düzenli bir uyku düzeni oluşturun ve her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın. Yatak odanızı karanlık, sessiz ve serin tutun. Yatmadan önce elektronik cihazlardan uzak durun. Kafein, birçok faydası olan bir besindir. Ancak uyku düzeninizi olumsuz etkilememesi için dikkatli tüketmek önemlidir. Bu önerileri takip ederek kafein keyfini uyku kalitenizi bozmadan çıkarabilirsiniz” diye konuştu.

Tam bir enerji deposu! Yiyen yerinde duramıyor Tam bir enerji deposu! Yiyen yerinde duramıyor

Kaynak: Ege Telgraf