Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamanın ardından gözler ilçede 2011 yılında riskli alan ilan edilen 540 hektarlık kentsel dönüşüm alanına çevrildi. Yapılan son imar planları da mahkemelik olan ve bir kez daha yargı engeline takılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın mega dönüşüm projesinin kendilerine devredilmesini isteyen ve projeyi başarıya bitirebileceklerini açıklayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun bu sözlerine yöre halkından da destek geldi. Gelişmelerin ardından Ege Telgraf'a açıklamalarda bulunan Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği (HAK-DER) Başkanı Halil Ecevit, riskli alan ilan edilen 16 mahallede hayata geçirilecek projeyi belediyenin yapması halinde itirazlarından vazgeçebileceklerini dile getirdi.

Yıllardır ne olacağını bekliyoruz

HAK-DER Başkanı Ecevit, kentsel dönüşüm yerinde ve adil olduğu takdirde sonuna kadar destekleyeceklerini ifade ederek şunları söyledi: "Yıllardır ne olacağını bekliyoruz, projeyi izliyoruz. Son olarak kentsel dönüşüm alanının 101 hektarlık birinci etabına yönelik imar planlarına itiraz ettik ve yedinci kez dava açmıştık. Süreç bitti ancak biz halen peşini bırakmadık. İdare Mahkemesi, Karabağlar Belediyesi'nin açtığı dava neticesinde imar planları için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Şimdi ne olacak biz de merak ediyoruz. Muhakkak itirazlar olacak ve dava üst mahkemeye temyize taşınacaktır. Proje zaten yıllarda sürüncemede kalmış durumda, her seferinde itiraz ediyor ve mahkemeye gidiyoruz. Belediyenin de bir süredir böyle bir talebi vardı. Karabağlar Belediyesi'nin gerçekten dönüşüm için bir hazırlığı varsa, açtıkları davayı geri çekeceklerdir. Önümüzdeki süreçte kentsel dönüşüm projesi bakanlıktan eğer ilçe belediyesine devredilirse ya da Bakanlar Kurulu'nun aldığı riskli alan kararı iptal edilirse halk olarak biz de ona göre yeniden değerlendirme yapar, yol haritamızı belirleriz. Şu anda konuşmak kolay, çünkü ortada somut bir şey yok.

Projeye razıyız, itiraz da etmeyiz

Belediyenin bu söylemi uygulamada nasıl olur, biz vatandaşa nasıl yansır bilemiyoruz. Çünkü bizim canımız bir kere yandı, haliyle temkinli yaklaşıyoruz. En başından beri söylediğimiz bir şey vardı. Dönüşüm adil, hakkaniyetli ve yerinde olacaksa, sonuna kadar arkasındayız. Projeye razıyız, itiraz da etmeyiz. Ancak vatandaşın çıkarı gözetilsin, kimse mağdur olmasın, halk yerinden yurdundan edilmesin. Bizim derdimiz budur. Umarız halkçı belediye gereğini yapar, olur da bu projeyi devralırsa önümüze de halkın yararına olacak bir proje koyar. Biz buradaki yöre halkı ve sivil toplum kuruluşları olarak süreci provoke etmekle itham edildik. Umarız bugüne kadar çektiğimiz derdi bundan sonra çekmeyiz ve bu sancı son bulur. Proje zaten bakanlıktan belediyeye devredilmediği takdirde, bundan sonra bugüne kadar çektiğimiz sıkıntıların daha fazlasını çekeceğiz gibi görünüyor." Erman Şentürk/ özel haber