in ,

Karadeniz’in doyumsuz güzelliği: Trabzon

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden Trabzon, zengin tarihi ve kültürel geçmişini yemyeşil doğası ve uçsuz bucaksız Karadeniz’in maviliğiyle buluşturuyor. Her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan şehri ziyaret etmenin tam zamanı

karadenizin-doyumsuz-guzelligi-trabzon

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden Trabzon, dar bir kıyı şeridi üzerine kurulu. Anadolu’nun en eski liman kentlerinden biri olan Trabzon’un kuruluşu MÖ 9. yüzyıla kadar uzanıyor. Sinope kentinden gelen Yunan kolonistler tarafından kurulan şehir, Roma ve Bizans egemenliğinin de izleri taşıyor. 1204 yılında Pontus Devleti’ne başkentlik yapan Trabzon Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında fethedilerek Osmanlı sınırlarına dahil oldu.

Gelenek, görenek, yaşam tarzı olarak kendine has bir görünüm sergileyen Trabzon’da sosyal yaşamın şekillenmesinde kentin kurulduğu toprak yapısının da etkisi bulunuyor. Ağırlıklı olarak engebeli, tepelik bir arazide kurulu olan şehirde yerleşim yerleri birbirinden uzak ve ulaşım açısından bir hayli zorlu koşullara sahip.

Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Trabzon’un Rize, batısında Giresun, Güneyinde Gümüşhane ve Güneydoğusunda Bayburt bulunuyor.

Her mevsim yağışlı bir görünüme sahip Trabzon’a ziyaret için en uygun dönem yaz ayları. Güneşin daha sık yüzünü gösterdiği bu dönem hava sıcaklığı ve daha az yağış alması nedeniyle Trabzon daha rahat gezilebilir. Kış aylarında ortalama 7 derece, yaz aylarında ise 20 derece sıcaklığa sahip olan şehre giderken şemsiye almakta fayda var.

Türkiye’nin dört bir yanından Trabzon’a direkt otobüs seferleri bulunuyor. Trabzon Havalimanı, şehre hava yoluyla ulaşmak için en kolay yöntem. Birçok şehirden direkt ve aktarmalı seferlerle Trabzon’a gitmek mümkün.

GEZİLECEK YERLER

Sümela Manastırı: Trabzon denildiğinde ilk akla gelen yerler arasında bulunan Sümela Manastırı, Maçka ilçesi Altındere Köyü’nde yer alıyor. Sarp bir kayalık üzerine kurulu olan manastır halk arasında Meryem Ana olarak da anılıyor.

Trabzon Ayasofya Müzesi: Trabzon şehir merkezinde bulunan Ayasofya Müzesi, İstanbul’un Latinler tarafından işgal edildiği dönemde şehirden kaçıp Trabzon İmparatorluğu’nu kuran Kral I. Manuel tarafından inanç merkezi olarak yaptırılmış. 1250-1260 yılları arasında yaptırılan kilise kutsal bilgelik anlamını taşıyor. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethiyle birlikte camiye dönüştürülen yapı, günümüzde müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Uzungöl: Karadeniz’in en popüler doğal güzelliklerinden Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesinde. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlayan Uzungöl, Nisan-Mayıs aylarından itibaren 7 aylık sezon boyunca ziyaret edilebiliyor. Yabani hayvan varlığı açısından da oldukça zengin bir konumda olan Uzungöl çevresinde plam 59 adet memeli ve 250 adet kuş türü yaşıyor.

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı): Kurtuluş Savaşı döneminde karargah olarak kullanılan Kostaki Konağı, günümüzde Trabzon Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zeytinlik Caddesi üzerindeki konağın inşasında birçok malzemenin İtalya’dan getirildiği biliniyor.

Trabzon Kalesi: Şehir merkezinin en yüksek bölgesine kurulan Trabzon Kalesi, şehirde günümüze ulaşan en sağlam yapılardan biri. Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere 3 ayrı bölümden meydana gelen kale deniz kıyısından başlayıp tepeye kadar uzanıyor. Kale eski anıtlardan toplanan taşlarla inşa edilmiş.

Kızlar Manastırı: Trabzon Hamsi Köyü yolu üzerinde bulunan Kızlar Manastırı, Boztepe’nin güney yamacında, şehre hakim bir alanda kurulmuş. Konstantinos’un mezarının da yer aldığı manastır önemli bir inanç merkezi.

Kent için önemli tarihler:

Beşikdüzü Kültür Sanat ve Deniz Festivali: 20-22 Mayıs

Demirkapı Soğuksu Şenlikleri: Temmuz

Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenlikleri: 15-20 Temmuz

Fındık ve Karayemiş Festivali: 29-30 Temmuz

Turnalı Yayla Şenlikleri: Ağustos

Sultanmurat Yayla Ortası Şenlikleri: 20 Ağustos

Tonya Tereyaş Şenlikleri: Ağustos

Beşikdüzü Mayıs Yedisi Şenlikleri: 18-20 Mayıs

Mesebet Şenlikleri: Haziran

Geleneksel Sisdağı Kültür Şenlikleri: Temmuz

Alaca Yayla Şenlikleri: Temmuz

Geleneksel Hıdır Nebi Yayla Şenlikleri: Temmuz

Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali: Temmuz

Demirkapı Soğuksu Şenlikleri: Temmuz

Kamena Yayla Şenliği: Ağustos

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU / ÖZEL HABER

‘Gıda atıkları yeniden sofraları süsleyebilir’

7-yasindaki-kumsaldan-matematikte-buyuk-basari

7 yaşındaki Kumsal’dan ‘matematikte’ büyük başarı