in ,

Kemeraltı Çarşısı artık evlere geliyor

Salgın nedeniyle iflasın eşiğine gelen Kemeraltı esnafı yaralarını e-ticaret ile sarmaya hazırlanıyor. Tarihi Çarşı, markalarıyla kesintisiz alışveriş için artık bir tık uzakta

kemeralti-carsisi-artik-evlere-geliyor

İzmir’in simgelerinden Kemerlatı korona virüs salgını nedeniyle adeta terk edilmiş bir hale büründü. Çarşı esnafı da salgın günlerinde evine ekmek götürememekten dert yanıyor. Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafı Esnaf Derneği’nin, İZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) destekleriyle hayata geçirmeyi planladığı proje ile kentin ve Türkiye’nin en büyük açık hava alışveriş merkezi de çağa ayak uyduracak. Kurulacak online satış portalı ile e-ticaret alanında yerini almaya hazırlanan çarşı esnafı artık ürünlerini dünyaya pazarlayacak. Virüs salgını sebebiyle tamamına yakını kepenk indiren çarşının bu proje ile yeniden ayağa kalkacağını belirten Tarihi Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, mayısta projeye start vermeye hazırlandıklarını söyledi.

DÜNYAYA AÇILIYOR

Projenin detaylarını Ege Telgraf ile paylaşan Esnaf Derneği Başkanı Girgin şunları söyledi; “Projemiz aslında korona virüs vakasından önce de vardı. Korona virüs gibi bir illetten sonra artık tüm dünya değişiyor. Sistem değiştiğine göre Kemeraltı’nın da geri kalmaması ve bu değişimden payını alması gerekiyor. Şimdi birkaç partnerimiz ile birlikte ortak akılla bir çalışma yürütüyoruz. İZKA destekli bir proje olacak. Esnafa eğitim desteği verilmesi, ürün dağıtımı, içeriğiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Detaylı bir araştırma yapıyoruz. Projeye gıda, zücaciye, tekstil gibi birçok sektör dahil olacak. Şu an internette kullanılan ünlü alışveriş siteleri gibi bir organizasyon olacak. Daha önce böyle bir projenin örneği yoktu, projemiz İzmir’de de, Türkiye’de de ilk olacak. Çalışmamız kabul gördüğü takdirde, projenin içeriğini de genişletmeyi düşünüyoruz. Ancak projeye başlamadan önce önemli bir husus var. Esnafın öncelikle kendisini yenilemesi gerekiyor. Kemeraltı’nın değişmesi gerektiğini, yenilenmesi gerektiğini hep ifade ediyorduk. Bunun için de önce eğitim diyoruz. Şimdi ister istemez karşı karşıya kaldığımız şartlar bizi buna zorladı. Bu projeyi hep hayal ediyorduk, ancak şimdi yaşanan bu korona virüs salgını ve yaşadığımız zorluklar bizi mecbur kıldı. İnsanlar yine Kemeraltı’na gelecek, tarih yine elbette halkı buraya çekecek. Belli iş kolları sistemde yer alacak ama esnafın tamamı bu oluşumda yer almayacak. Bu proje sayesinde hem ürünlerimizi, hem de vizyonumuzu dünya ile paylaşacağız.”

MAYISTA BAŞLIYOR

Başkan Girgin, proje ile birlikte Kemeraltı’nın dünyaya açılacağını ve İzmir tanıtımına da büyük bir katkı sağlayacaklarını vurgulayarak, “Artık Türkiye’nin herhangi bir ilinden isteyen Kemeraltı’ndan alışveriş yapma imkanına kavuşacak. Projenin getirileri sadece bununla da sınırlı kalmayacak. Kemeraltı esnafı projemiz sayesinde artık dünyaya açılacak. Artık bizim buradaki markalarımızı Almanya’daki, Amerika’daki insan da görecek. Örnek olarak Almanya’daki biri Kemeraltı’nda gördüğü bir avizeyi, ahşap dekorasyon ürününü, ayakkabıyı ya da gelinliği alabilecek. Biz de uluslararası piyasada yerimizi alacağız. Çalışmayla kentin tanıtımına, turizmine, ekonomik gelişimine de önemli katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için geniş bir ürün yelpazemiz var. Pazar şansımız yüksek. Tarihimiz, insan kitlemiz, sokaklarımız var. Sitemizde sadece satış yapmayacağız. Tanıtım filmleri ve Kemeraltı’nın özel görsellerini de bu vesileyle yayınlama imkanı bulacağız. Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Ünlü Kahveci İlyas Gönen dünya çapında bir tanıtım yapacak. Hem ürününü pazarlayacak, hem de Kemeraltı’nı dünyaya anlatacak. Öncelikle şehir dışı dağıtım için bir kargo ya da dağıtım firması ile anlaşacağız. İzmir içi dağıtımı ise kendi imkanlarımızla yapmayı planlıyoruz. Dernek başkanı seçilmeden önce hedeflediğim en önemli projelerden biri de buydu. Satış yapacağımız siteyle ilgili teknik altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Alan adını, sistemi satın aldık. Yakında bunun duyurusunu da yapacağız. Oldukça büyük bir proje olduğu için finansmanını esnaf camiası olarak karşılamamız mümkün değildi. Bu yüzden de sistemi İZKA desteğiyle hayata geçiriyoruz. Son birkaç bürokratik işlem ve onaylarımız kaldı. Yani, bu proje için esnafın cebinden para çıkmayacak. Biz dernek olarak projeyi sahiplenip partner olacağız. Dernek olarak parasal bir olaya girmeyeceğiz. Esnaf kendi ürününü satacak ve yine kazanan kendisi olacak. Projeyle birlikte bu virüs salgını sürecindeki yaralarımızı da saracağız. Üstelik devasa reklam bütçeleri olmadan Kemeraltı’nı tanıtmış olacağız. Artık herkesin elinde cep telefonu, tablet, bilgisayar var. İsteyen istediği yerden Kemeraltı’na erişebilecek, alışveriş yapabilecek. Bir aksilik olmadığı ve bürokratik işlemler tamamlandığı takdirde, Mayıs ayında sitemizi açmayı hedefliyoruz” dedi.

focali-ciftci-hem-ekim-hem-de-hasat-icin-tarlada

Foçalı çiftçi, hem ekim, hem de hasat için tarlada

salgin-biter-bitmez-satislar-patlayacak

‘Salgın biter bitmez satışlar patlayacak!’