in ,

Kemeraltı’nın feryadı: Çarşına sahip çık!

İzmir’in tarihi çarşısı yılbaşı alışverişinde de aradığını bulamadı. Pandeminin etkisiyle vatandaş internet alışverişine yönelirken, Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, çağrı yaptı

Bir yıla yaklaşan pandemi süreci tüketici alışkanlıklarını da kökten değiştiriyor. Geçmişte İzmir’in pek çok yerinde cıvıl cıvıl olan çarşıların sokaklarını şimdilerde sessizlik bürüdü, klasik mağaza alışverişlerinin yerini ise internet aldı. Yakınlarına hediye almak için bu sene korona virüs korkusundan ötürü sokağa çıkmayı göze alamayan İzmirliler internette yer alan alışveriş sitelerine yönelince olan yine esnafa oldu. Neredeyse bir yıldır yaşam mücadelesi veren ve oldukça zor günler geçiren esnafın yoğunlukta olduğu noktalardan bir tanesi de İzmir’in gözbebeği tarihi Kemeraltı çarşısı oldu. 15 bine yakın işletmenin yer aldığı tarihi çarşı sokaklarında bu yıl yaklaşan yılbaşı öncesinde adeta sessizlik hakim.

ÇARŞI IŞIL IŞIL AMA…

Çarşının boş sokaklarını ve esnafın içinde bulunduğu son durumu Ege Telgraf’a yorumlayan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Her yıl olduğu gibi bu sene de yılbaşı alışverişi için çarşımızın sokaklarına belediyelerin desteğiyle ışıklandırma sistemi kurduk, hazırlıklarımızı tamamladık. Kemeraltı’nın ana sokakları ışıl ışıl oldu. Böylelikle esnafımıza ve vatandaşlarımıza bir nevi motivasyon sağlamaya çalıştık. Ancak yeni yıla buruk giriyoruz. 2021’i pandeminin gölgesinde karşılıyoruz. Esnafımız halen iş yapamıyor. Yılbaşı alışverişi bizi mutlu edecek tarzda değil. Korona virüs biz bir şeyleri gösterdi. Artık şu bir gerçek ki tüketici alışkanlıkları değişti. Bundan sonra e-ticaret artık gündemimizde. Çarşımız için bu bir ihtiyaçtan öte, kaçınılmaz bir zorunluluk oldu. Bundan sonra internetten ticaret hepimiz için şart. Yeni yılda esnafımızı motive edebilmek amacıyla da e-ticaret gerekli” dedi.

İNTERNET ALIŞVERİŞİ VURDU

“Yeni nesil ile eski nesli yani zanaatkarımız ile tüketicilerimizi bu yolla buluşturmayı hedefliyoruz” diyen Başkan Girgin, “Her türlü esnafımızı, imalatçımızı temsil edecek bir site yapmak durumundayız. Hem çarşımıza insan getirebilmek için, hem de dışarıdan satış için bu sisteme geçeceğiz. Korona virüs ile birlikte internetten alışveriş bizim yaşam tarzımız haline geldi. E-ticaret altyapısını hazırlamak ve bu projeyi hayata geçirebilmek adına bir sponsor bulmak bizim önceliğimiz. Daha önceden bu yönde girişimlerimiz oldu. İçerisinde çarşıda alınacak çeşitli korona virüs tedbirlerinin de bulunduğu bir proje hazırlamıştık. Ancak İZKA’dan bunun için onay alamadık ve projemiz de haliyle askıda kaldı. Muhteşem bir organizasyon ve ciddi de bir meblağ söz konusu idi. Bu durumda esnaf olarak başımızın çaresine bakmak durumundayız. Kendi göbek bağımızı kendimiz keseceğiz. Sponsor bulduğumuz an, Kemeraltı’nı mutlu edecek, bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak, esnafın ve vatandaşın yüzünü güldürecek bu proje için altyapımızı tamamlayacağız” dedi.

ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA

Başkan Girgin, İzmirlilere yılbaşı alışverişlerinde Kemeraltı’nı tercih etmeleri ve esnafa destek olmaları yönünde çağrıda bulunarak şunları kaydetti: “Maalesef çarşıda yılbaşına sayılı günler kalmasına rağmen halen hiç iş yok. Pandemiden ötürü zaten yüzde 70’e yakın bir kaybımız var. Ciro diye bir şey kalmadı. Esnaf iş yapmayı geçtik artık, kirasını, faturasını, maaşları düşünür hale geldi. Bu acı tablo devam ediyor. Bizim iş kaybımız olduğu gibi esas acı olan şey, sokaklar da boş. Çarşının en hareketli olduğu öğlen saatinde bile sokaklar boş. İnsanlar ayağını çarşıdan çekti. Vatandaş virüsten korkuyor. Ayrıca, depremden sonra belediye ve diğer kamu kurumları da taşınmaya başladı. Bizim en büyük sıkıntımız bu. Son bir ümit diyerek yılbaşı alışverişini bekliyorduk ama çarşıyı gezen insan neredeyse kalmadı. Kentli virüs nedeniyle korktuğundan gelmiyor, Konak’taki resmi kurumlarda çalışanlar ya başka yerlere taşındıklarından ötürü, ya da evlerinden çalıştıklarından ötürü buraya gelmiyor. Para harcayan, eşine, çocuğuna, yakınlarına hediye alacak kesim şimdi öğlen tatillerinde ya da akşam mesai bitiminde çarşıya gelmez oldu. Restoranlar ve kafeteryalar kapalı. Paket servis hizmeti verenler de açıkçası halinden hiç memnun değil. Resmi kurumlara ve esnafa yemek verenlerin de işleri düştü. Zaten burada Kemeraltı dışına, resmi kurumlar ve işyerleri haricine paket servis yapan yok. Bu yüzden o işletmeci arkadaşlarımız ayakta durmakta güçlük çekiyor” ifadelerini kullandı.

“ALIŞVERİŞE BEKLİYORUZ”

Girgin sözlerini şöyle tamamladı: “Zor bir dönemden geçiyoruz. 2020’nin son günlerinde Kemeraltı esas sahiplerini bekliyor. İzmirlileri yılbaşı alışverişi öncesinde yine çarşımıza bekliyoruz. Kemeraltı’nın sahibi İzmirlilerdir. Onların tarihi çarşıyı sahiplenmesi gerekiyor. Biz İzmir ekonomisini ayakta tutuyoruz. Bu açından İzmirlilerin de bizi sahiplenmesine ihtiyacımız var. Çarşımızda gıda satan yerler haricinde tüm mağazalarımız ve işletmelerimiz açık. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile gelip alışverişini yapabilir, istediği her şeyi burada bulabilir. Yılbaşı hediyesi almak için buraya gelmek isteyenler geçen sene ne varsa daha fazlasını yine bulabilir. Kemeraltı ışıl ışıl oldu, renklendi, biz hazırız, ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Burası bir açık hava alışveriş merkezi. Bugün pandemide alışveriş amacıyla gidilebilecek en rahat ortam Kemeraltı’dır. Vatandaş önlemini aldıktan sonra bir sorun yok. Tüm mağazalarımız mesafe, maske, hijyen tedbirlerine dikkat ediyor. Kapalı bir alan değiliz. Vatandaşımızın içi bu açından rahat olsun.”

Erman Şentürk / Özel Haber

virusu-atlattiktan-sonra-rehabilitasyon-gerekli

‘Virüsü atlattıktan sonra rehabilitasyon gerekli!’

sahte-ickiden-olumler

Sahte içkiden ölenlerin sayısı 5’e yükseldi