in ,

Kestelli, ‘pamukta markalaşma’ dedi

Pamuk fiyatı hava şartları ve Çin’in ithalat artırışı nedeniyle 10 yıllık zirvesini yenilerken, Başkan Kestelli, “Katma değer artarsa, gelirimiz artar” mesajı verdi

isinsu-kestelli-dunyadaki-donusumun-disinda-kalamayiz

Pamuk fiyatı, elverişsiz hava şartlarının kilit üreticilerde mahsulü olumsuz etkilemesi ve Çin’in ithalatı artırmasının etkisi ile rallisini sürdürerek 10 yıllık zirvesini yeniledi. En aktif işlem gören kontratın fiyatı New York’ta yüzde 3 artarak, pound başına 1,1495 dolara kadar çıktı. Fiyatlar son 12 ayda yaklaşık yüzde 70 yükseldi. Pamuktaki artış küresel giyim üreticilerinin maliyetlerini artırıyor.Aşırı yağışlar Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) güney eyaletlerinden bazılarında lif bitkilerinin kalitesini bozdu. Şiddetli sağanak Çin’in kilit üretim bölgesi Sincan’da mahsulü olumsuz etkiliyor.

TECRÜBE VE KALİTE

Pamukta beklenen fiyat artışının Türkiye’de nasıl bir süreç oluşturabileceğini değerlendiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Bir ürüne katma değer kazandırabilmek için o ürünü farklılaştırmak ve marka değeri kazandırmak gerekir. Ülke olarak pamuk üretiminde tecrübeliyiz ve kaliteli pamuk üretiyoruz. Ancak, bugünkü şartlarda pamuk tüketimimizin tamamını karşılayacak bir üretim gerçekleştirmemiz teknik olarak mümkün olsa da pratikte pek mümkün görünmüyor” dedi.

750 BİN-1 MİLYON TON’

Üretim verilerini paylaşan ve diğer yandan pamukta gelirin artması adına gereken hamleleri anlatan Başkan Kestelli, “Üretimimizin 750 bin ton ile 1 milyon ton arasında dalgalandığını söyleyebiliriz. Bunun nedenini de maliyet ve fiyatlardaki değişimler, alternatif ürünlerin piyasalarındaki gelişmeler ve iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık vb. etkiler olarak sıralayabiliriz. Cari fazla verdiğimiz sektörden biri olan tekstil ve hazır giyim sektöründe dünyada, özellikle Avrupa’da başarı ve saygınlığımız var. Bu ürünlerimizde katma değeri artırabilirsek gelirimiz de buna paralel artacaktır. Burada da en önemli konu markalaşma”ifadelerini kullandı.

gdosuz-pamuk-projesi-hayata-gecirildi

KATMA DEĞER ARTMALI’

Markalaşmasının en önemli başlıklardan biri olduğunu belirten ve markalaşma çalışmalarına değinen Kestelli, “Bu bağlamda dünyada az sayıda ülke tarafından üretilen GDO’suz pamuğumuzun ve bu pamuklarımızdan üretilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerimizin markalaşmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunu sağlamak için de Borsamız, Ulusal Pamuk Konseyi ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ortaklığında “GMO Free Turkish Cotton” ibaresi garanti markası olarak tescil edildi. Ayrıca bu kıymetli amacın layıkıyla başarılabilmesini, markalaşma faaliyetlerinin yürütülebilmesini temin etmek adına GDO’suz Pamuk Anonim Şirketini kurduk. Bundan sonra kurumsal kimlik kazanan markalaşma çalışmalarımızın yurtiçi ve yurtdışında yapılacak tanıtım çalışmaları ile çok daha hızlı ilerleyeceğini ve ülkemize katma değer kazandıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

COĞRAFİ İŞARETLER’

Diğer yandan Ege’ye özgü bitkiler ve coğrafi işaretlerin büyük önem arz ettiğini belirten Kestelli, “İzmir Ticaret Borsası olarak 2000 yılından bu yana coğrafi işaret çalışmaları yürütüyoruz. Halihazırda Ege pamuğu, Ege sultani üzümü, Ege inciri ve Urla sakız enginarı coğrafi işaretlerini aldık. Coğrafi işaretli ürünlerle hem o ürünü korunmasını sağlıyor hem de katma değer yaratılmasına aracılık ediyoruz. Böylece gerek ilimizin gerekse bölgemizin kalkınmasına dolaylı olarak destek sağlıyoruz. Burada önemli olan bir diğer konu bu ürünleri üreten üreticileri korumaktır. Borsaların çalışma alanlarında olmasa da biz üreticilerimizi ve ürünlerini korumayı ve geliştirmeyi her zaman görev bildik. Üreticilerimize yönelik fidan dağıtımı, verim ve kalite çalışmaları, hastalık ve zararlılarla mücadele destekleri gibi birçok faaliyetle üreticilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. İzmir ve Ege Bölgesi ürün çeşitliliği açısından çok zengin. Verimli ovalarımız, uygun iklim şartlarımız ve üreticilerimizin bilinci çok çeşitli ve kaliteli tarımsal üretime imkan sağlıyor. Bu nedenle, bölgemiz ürünlerinin markalaşması alanında yapılacak çalışmalar bu ürünlerimizin korunarak gelecek kuşaklarımıza aktarılmasına imkân sağlayacağı gibi üreticilerimiz başta olmak üzere bu ürünlerin değer zincirinde yer alan tüm paydaşlara ekonomik açıdan faydalı olacaktır” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

‘İklim değişimleri için laboratuvar kurulmalı’

birligindeki-odasinda-olu-bulunan-28-yasindaki-tegmen-nazillide-topraga-verildi

Birliğindeki odasında ölü bulunan 28 yaşındaki Teğmen, Nazilli’de toprağa verildi