in ,

Konak Belediyesi’nden örnek proje

Konak Belediyesi İzmir’e örnek olacak çevre projesini Mehmet Ali Akman Mahallesi’nden başlattı

konak-belediyesinden-ornek-proje

İlk olarak beş pilot alanda yürütülecek çalışma sayesinde atıklar çöpe değil geri dönüşüme gidecek, vatandaşlar da getirdikleri evsel atıklardan gelir elde edecek ya da bağış yapacak.

“TORUNLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN”

Konak Belediyesi‘nin çevre dostu geri dönüşüm projesi “Atık Bank” Mehmet Ali Akman Mahallesi’nde resmen başladı. İlk tesisin açılışını yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, sistemi iki yıl içerisinde ilçedeki tüm mahallelere yayacaklarını kaydetti. Projenin açılışında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur şunları söyledi: “Evsel atıkları ayrıştırılmış olarak kağıt, plastik, kompozit, cam şeklinde ayrıştırılmış olarak toplamak üzere bu organizasyonu yapıyoruz. MENSAN firmasıyla Konak Belediyesinin yaptığı protokolle artık atıklarınızı ev ekonomisine de katkı sağlayacak şekilde değerlendirebileceksiniz. Bu merkeze gelip şimdilik mesai saatleri içerisinde gelen talebe göre mesai saatleri dışına da daha sonra çıkabileceğiz. Getirdiğiniz atıklar burada tartılacak, tartıldıktan sonra sizlere İzmir’i kart, Kızılay, Ege Orman Vakfı ve Eğitim Gönüllüleri Vakfına buradan yardım yapabileceksiniz. Ayrıca marketlerden alabilecek şekilde hediye çekleri de verilecek. Yani dönüşüm olarak getirdiğiniz buraya teslim ettiğiniz her türlü atıktan kendi ekonominize katkı sağlanmış olacak. Geç bile kalınmış çalışmalar özellikle batı ülkelerde uygulanan bir sistem. Nereden başlasak kar ve biz bu işi Mehmet Ali Akman Mahallesi‘nden başlatıyoruz. Mehmet Ali Akman Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımızın, özellikle semt merkezinde bir araya gelen kadınlarımızın bunu mahalleye yaygınlaştırması lazım. Diğer mahallelerde de zaman içinde başlayacak. Hedefimiz 2 yıl içinde bunu Konak’taki bütün mahallelere yaygınlaştırmak. Özellikle kirlenen bir dünyada, iklim değişikliğiyle ilgili tehditler olan dünyada, virüslerle uğraştığımız bir dünyada bu tür yapılacak çalışmalar yerel yönetim özel sektör bir araya gelerek bu çalışmayı yürütmemiz lazım. Çünkü çocuklarımızın torunlarımızın geleceği için bu tür çalışmaları yapmamız lazım.”

ATIKLAR GELİR OLACAK

Kağıt, plastik, metal, cam ve kompozit atıkları kabul edilen atık banklardan ilki Mehmet Ali Akman Mahallesi’nde hizmete açılırken, pilot bölge seçilen diğer dört atık bank ise Kahramanlar Mahallesi Kahramanlar Pazaryeri, Muratreis Mahallesi Hatay Kapalı Pazaryeri, Ulubatlı Mahallesi Toros Pazaryeri, Mehmet Ali Akman Mahallesi Teğmen Ali Rıza Akıncı Parkı, Kılıçreis Mahallesi İhsan Alyanak Parkı’ndaki beş ayrı noktaya yerleştirildi. Konaklılar evlerinde ayrıştırarak ayrı ayrı poşetlerde biriktirdikleri cam, plastik, kağıt, metal ve kompozit ambalaj atıklarını ilçenin beş ayrı noktasına yerleştirilen Atık Bank’lardaki görevlilere tartılarak teslim edecek. İlk teslimat sırasında görevliler tarafından kişiye özel “İzmir doğa kartı” oluşturulacak. Vatandaşların Atık Bank’a getirdikleri cam, kağıt, plastik ve kompozit ürünlerin ağırlığı üzerinden hesasplanacak toplam para puan kişiye özel tanımlanan karta yüklenecek. Vatandaşlar, kartlarına yüklenen bu tutarları ister İzmir’im Kart’ına yükleyerek ulaşımda kullanacak, ister Türk Kızılay’ına, Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na veya Ege Orman Vakfı’na bağışta bulunabilecek. Ayrıca para puanlar alışveriş çekine de çevrilebilecek. Çekler anlaşma sağlanan büyük marketlerde de kullanılabilecek.

Erman Şentürk

buyuksehir-basin-biriminin-basina-ilyas-ozguven-getirildi

Büyükşehir basın biriminin başına İlyas Özgüven getirildi

chpli-turkbay-karabaglarda-ziyaretlere-basladi

CHP’li Türkbay Karabağlar’da ziyaretlere başladı