in ,

Konak depremi tartıştı

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından afet öncesi alınması gereken tedbirler Konak Belediyesi’nin meclis toplantısında bir kez daha gündeme taşındı.

baskan-baturdan-cumhur-ittifakina-yatirim-gezisi

Meclis toplantısı öncesinde bu dönem belediyeden emekli olan personele birer teşekkür plaketi sunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Elazığ ve Malatya’da 6,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Maalesef 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. İnsanların hayatlarını kaybetmesi, yaralıların olması, kentte tahribatın oluşması, deprem gerçeğinin hatırlanması konusunda ders olacağını düşünüyorum. Elazığ’a gittik. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ile birlikte incelemelerde bulunduk. Tespitlerimiz binaların geldiği durum, 41 vatandaşımızı hayatını kaybetmesi binaların oturulamayacak hale gelmesi üzücü. Deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor, bunu yakından gördük. Felaketler karşısında tedbirlerimizi almamız gerekiyor” dedi.

‘Tehlikenin önüne geçilmeli’

Toplantıda söz alan AK Parti’li meclis üyesi Hakan Yıldız da, “Elazığ ve Malatya acı depremi yaşadı. Bir farkındalığı da ortaya çıkardı. Deprem sonrasında iyi olmakla birlikte acıyı yaşadığımız an hatırlıyoruz. İzmir deprem kuşağında yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm stratejik planlaması yaptı. Afet riski alanların belirlenmesi ve dönüşümün nasıl yapacağını gerektiren bir çalışma. Konak Belediyesi de 20 Mayıs’ta ek süre talep ederek çalışmalarını yapmak için istemiş. Büyükşehir’in kentsel dönüşüm master planı kapsamında 82 sayfalık bir rapor yer alıyor. D300 karayolu Yeşildere ve Bornova’yı kapsayan viyadüklerin kolonların sıvılaşma nedeniyle yıkılma riski taşıyor. Genel Sekreter ile görüştüğümde 2020’de güçlendirme çalışmaları gerçekleştirileceği belirtti. Viyadükler çöktüğü anda maalesef depremde kimse birbirine ulaşamaz. Bu sıkıntılı durumdan en çok etkilenecek ilçe Konak. Bakanlık ile ortak bir çalışma düzenlenerek bu tehlikenin önüne geçilmeli” dedi.

 Yıldız’ın ardından söz alan ve gereken tedbirleri ilçe belediyesi olarak alacaklarını dile getiren Başkan Batur ise şunları söyledi: “Gerçekten önemli bir konu. Süratle bakanlığımıza bilgilendirme yaparsak önemli bir süreç olacak. Konak yapı stokunda sıkıntısı var. En eski yerleşimlerin olduğu bir ilçeyiz. Depremden kaçılmıyor fakat hemen önlemlerini almalıyız.”

Erman Şentürk

 

narliderenin-kultur-merkezi-yenilendi

Narlıdere’nin kültür merkezi yenilendi

ceren-ozdemirin-hayali-bucada-gercek-oldu

Ceren Özdemir’in hayali Buca’da gerçek oldu