in ,

Konak Tramvayı’nda yenilenme zamanı

Çiğli’de düğmeye basan Büyükşehir’den kent içinde de sürpriz tramvay hamlesi

konak-tramvayinda-yenilenme-zamani

Kent içi trafiğe nefes aldıracak olan ve uzun süredir merakla beklenen Çiğli Tramvayı için ihale sürecini başlatan Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvayı‘nda da tadilata hazırlanıyor. 11 kilometrelik yeni proje ile Karşıyaka Tramvayı’nı Çiğli’ye uzatacak olan Büyükşehir, aynı ihale kapsamında Konak’ta bulunan mevcut hafif raylı sistem hattında ise köklü şekilde değişikliğe gidecek.
Çiğli Tramvay hattının inşaatı ile eş zamanlı olarak ilerleyecek ve toplamda iki yıl içerisinde tamamlanması planlanan revizyon çalışmaları kapsamında, Fahrettin Altay Meydanı ile Halkapınar arasındaki kesimde yer alan yaklaşık 12,30 km uzunlukta çalışan Konak Tramvayı bünyesindeki 19 adet durak uzunluğu arttırılacak. Mevcut çift hatlı tramvay sisteminin 2030 hedefiyle hazırlanan yeni Ulaşım Ana Planı’nda öngörülen yolculuk talebini karşılayabilecek kapasiteye çıkartılması amacıyla ayrıca, tüm güzergahtaki, kataner ve elektromekanik ile sinyalizasyon sistemi de elden geçirilecek. Hattın sefer sıklığında 3 dakika sınırına ulaşılabilmesi ayrıca, mevcut tramvay duraklarında yaşanan yolcu yoğunluğunun da giderilmesi için yaklaşık 32 metreyi bulan ve tramvay vagonları ile eşdeğer uzunluktaki durakların giriş ve çıkış alanları uzatılacak. Diğer yandan, yapılacak tadilat kapsamında yine İzmirlilerden gelen talep ve öneriler doğrultusunda sistem girişlerinde yer alan ve 3 adet olan turnike sayısının da yükseltilmesi sağlanacak, yolcular peronlara daha rahat, daha hızlı giriş çıkış sağlayacak. Tadilat projesi dahilinde peronların yanı sıra, istasyonların giriş çıkışlarında yer alan yaya alanlarıyla, geçitler ve geçiş lambaları de elden geçirilerek modern görünüm kazandırılacak. Aynı zamanda projeyle birlikte Halkapınar’da bulunan tramvay trafik kontrol merkezi de artan ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilerek yenilenecek. Yapılacak söz konusu çalışmaların tümünün 2 yıl içerisinde tamamlanması ve tramvay seferlerinin aksatılmadan sürdürülmesi de hedefleniyor.
İzmir’de iki farklı güzergahta hizmet veren tramvay geçtiğimiz yıl 2,5 milyon kilometre yol yaparak günde ortalama 150 bin, açıldığı günden 2020’ye kadar ise toplamda 40 milyon yolcu taşıdı. Çevreci ulaşım modeli sayesinde 100 bin ton civarında karbon emisyonunun da atmosfere bırakılması önlendi. 285 kişilik tramvay setleri sayesinde tek seferde 150 otomobilin trafiğe çıkması önlenirken, üç otobüs kadar da yolcu taşınabiliyor. 2022 yılında Çiğli Tramvayı’nın da hizmete girmesi ile birlikte İzmir’deki tramvay hatlarının toplam uzunluğu 32,6 kilometreye ulaşacak.

Erman Şentürk / Özel Haber

super-lig-12-haziranda-basliyor

Süper Lig’de flaş gelişme! Küme düşme bu yıl yok!

izmirin-kuner-mahallesinde-korona-virusten-olu-sayisi-artti

Bakan Koca’dan ‘İzmir’de koronavirüs’ değerlendirmesi