in ,

‘Koronavirüs aşılarının devamı ne zaman gelecek?’

Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için 120 milyon aşıya ihtiyaç olduğunu söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, sürecin şeffaf yönetilemediğini iddia etti

izmirde-koronavirus-vakalari-4-katina-cikti

Dünya ile birlikte tüm Türkiye’yi de etkileyen korona virüs salgını karşısında başlatılan aşılama süreci devam ediyor. Ülkemize gelen 3 milyon aşı büyük ölçüde kullanılırken devamının ne zaman geleceği ve hangi oranda geleceği ise bazı kurumlara göre halen net değil. Pandemi korkusu yaşayan vatandaş aşıyla ilgili sorularına yanıt ararken İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, toplumsal bağışıklığı kazanabilmek için en az 120 milyon aşıya ihtiyaç olduğunu hatırlatarak aşılama sürecinin şeffaf yönetilmediğini iddia etti.
Çamlı, “Aşılanma oranları konusunda elimizde net bir veri yok. Aşı süreci devam ediyor. Elbette aşılanamadığı için geri dönenler ya da aşı vurulamayanlar da oluyor. Emekli hekimlerden aşı vurulamayan arkadaşlarımız oldu. Ama peyderpey aşılanmalar devam ediyor. Sistem kaynaklı ufak tefek sorunlar yaşandı ama sağlıkçılar aşılanmadı diyemeyiz.” dedi.
Başkan Çamlı, gelen aşıların toplumsal bağışıklık için yetersiz olduğunu hatırlatarak “Aşıların kalan kısmı ne zaman gelecek, onu kimse bilmiyor. Hep söylüyoruz; aşılama süreci şeffaf yönetilmiyor. Aynı pandemi süreci gibi. Türkiye’de en az 120 milyon doz aşıya ihtiyacımız var. 50 milyonluk bir sipariş verildi denmişti ve bunun 10 milyonu da aralık ayında gelecek diye açıklanmıştı. Hatta 20 milyon gelebilir, ocak ayında da bir 20 milyon adet daha aşı alacağız şeklinde açıklamalar yapılmıştı. Ama neredeyse ayın sonuna geliyoruz, halen sadece üç milyon aşı geldi. Bir daha aşı gelecek mi? Hangi dozda gelecek? Başka firmalardan aşı temin edilebilecek mi? Bunlara dair herhangi bir bilgi yok. Sürecin şeffaf yönetilememesi, bu belirsizlikler ne yazık ki halktaki tedirginliği artırıyor. Bizim toplumsal bağışıklığı elde edebilmemiz için minimum 120 milyon aşıya ihtiyacımız var. Nüfusun geneline bakmak gerekirse, 80 milyon kişi olduğundan aslında 160 milyon aşıya ihtiyacımız var. Ama henüz bu konuda bir açıklama yok, durum halen netlik kazanmadı. Başka aşı şirketleri ile görüşülecek mi, ne olacak, ne bitecek, bunların hiçbiri belli değil. Son günlerde artan bir aşı tartışması da var. Gelen Çin aşısına dair bu tartışmalara gerek yok. Çünkü piyasada aşı yok.” iddiasında bulundu.

Erman Şentürk / Özel Haber

kulturparka-zarar-gelmesin

‘Kültürpark’a zarar gelmesin’

chpli-beko-prim-borcu-yapilandirmasini-sordu

CHP’li Beko, Ağız ve Diş Teknikeri istihdamını sordu