in ,

Koronavirüsten hayatını kaybeden Prof. Dr. Tırnaksız için hüzünlü tören

Prof. Dr. Zafer Öner, Covid-19’dan yaşamını yitiren öğrencisi Prof. Dr. Mehmet Bülent Tırnaksız (59) için düzenlenen törende, “Affet bizi Bülent; aşı karşıtı gafillerimizi affet. Maske, mesafe tanımayanlarımızı affet Bülent. Hep birlikte sebebin olduk yiğidim, aslanım, Bülent’im affet” dedi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Bülent Tırnaksız, Covid-19 nedeniyle 2 haftadır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Aşılarını yaptıran; ancak şeker rahatsızlığı ve böbrek yetmezliği olduğu öğrenilen ve renkli kişiliği ile tanınan Prof. Dr. Tırnaksız için üniversitede tören düzenlendi. Törene Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, hekim arkadaşları, asistanları, öğrencileri, eşi Ece Tırnaksız ve diğer yakınları katıldı. Tören sırasında Prof. Dr. Tırnaksız’ın fotoğraflarından oluşan anı slaytı ekrana yansıtıldı. Prof. Dr. Tırnaksız’ın eşi Ece Tırnaksız, fotoğrafları görünce gözyaşlarını tutamadı. Slaytın sonunda Prof. Dr. Tırnaksız’ın sık sık kullandığı ‘Ölüm yaşamın öğretmenidir’ sözü yer aldı. Sahneye de Prof. Dr. Tırnaksız’ın cübbesi ve fotoğrafı konuldu.

‘ÖLÜM YAŞAMIN ÖĞRETMENİDİR’

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaya Yorgancı, Prof. Dr. Tırnaksız ile 30 yıldır arkadaş olduklarını belirterek “Anabilim dalımız bir öğretim üyesini kaybetti, en önemli düşünürünü, en önemli teorisyenini, en sıra dışı öğretim üyesini kaybetti. Ben ise yoldaşımı, sırdaşımı, 30 yıl önce bana ilk bistüriyi veren baş asistanımı kaybettim. Acımız büyük. Bülent Ağabey münevver kişiliği, renkli hal ve davranışları ile bölümümüze hem renk hem güç katmıştır. Bülent Ağabey candır, samimidir, bilgilidir, mütevazıdır, bilgedir. Türkçe’mizi çok iyi kullanırdı. Bülent Ağabey’in en son sloganı ‘Ölüm yaşamın öğretmenidir’ idi. Hepimizin telefonlarında durumda ‘meşgul’, ‘uygun’ gibi ifadeler yazılıyken Bülent Ağabey bunu yazmıştı. Hadi bundan sonra ne demek istediğini düşünelim” diye konuştu.

‘BU HASTALIK ÇOK ZORMUŞ’ DEMİŞ

Prof. Dr. Yorgancı, Prof. Dr. Tırnaksız’ın 4 doz aşısını da yaptırdığını, iki haftadır hastanede Covid-19 nedeniyle tedavi gördüğünü hatırlatarak, “Bazı kronik rahatsızlıkları vardı. Solunum cihazına bağlandı. 8 gün önce entübe edilmişti. Hastanede kendisini sık sık ziyaret ediyordum. Birbirimize sevgimizi dile getiriyorduk. Bana son olarak ‘Bu iş, hastalık çok zormuş’ dedi. Aşılarını zamanında yaptırmıştı. Tam aşılıydı” dedi.

‘BAŞKA HAKKI OLSA ONLARI DA YAPTIRACAKTI’

Bülent Tırnaksız’ın ablası Figen Tırnaksız, kardeşinin ölümünün verdiği üzüntüyü anlatarak “Çocukluğumu kaybettim, kardeşimi kaybettim. Hayattaki en büyük destekçimi kaybettim. Duvarım yıkıldı. Tüm aşılarını yaptırmıştı. Başka aşı olsa onları da yaptırırdı. Birtakım muhtelif hastalıkları vardı. ‘Çürük tahtayı mıh tutmuyor’ bunu bir kere daha anlamış olduk. Benden önce gitti sırayı bozdu” diyerek gözyaşı döktü.

DHA

bergamada-ampute-milli-takim-oyuncusu-rustem-kurhan-sevinci

Bergama’da, Ampute Milli Takım Oyuncusu Rüstem Kurhan sevinci

izmirde-cocuklarinin-gozu-onunde-esini-dovdu-basina-tabureyle-vurdu

İzmir’de çocuklarının gözü önünde eşini dövüp, başına tabureyle vurmuştu…Gerekçesi ise şok etti!