Antik çağlarda “İyonya’nın incisi” denirdi… Günümüzde “güzel İzmir”

Bircan TAĞIL
22 Ağustos 2022

Tam olarak yarım asırlık İzmirliyim. Daha öncede yazmıştım. Annemin sağlık sorunu nedeniyle öğretmen olan rahmetli babam tayinini bu şehre istemiş ve bizler Elazığ’dan sonra bu güzel şehir ile tanışan şanslı bir aile olduk.
Anne, baba ve altı kardeş olarak yaşadığımız bu şehirde çocukluğumuz, gençliğimiz ve orta yaş sürecimizi hepimiz güzel İzmir’de tamamladık.
Bu şehirde okuduk, bu şehirde çalıştık ve hepimiz bu güzel şehirde evlendik. Buradan sonra başka bir şehirde yaşamayı hiç aklımıza bile getirmedik. Zaten rahmetli babam öngörüsü yüksek, vizyon sahibi bir kişiydi. Elbette ki bizim bu güzel şehirde yaşamamızı isteyecekti. Bu şehir bizler gibi yüzlerce binlerce ailenin göç etmek için tercih ettiği yer. Elbette göç kaçınılmaz. Hemen her şehrimiz, her ilçemiz bu döngüden nasibini alıyor.

MODERN VE MEDENİ
Elli yıl öncesinin İzmir’i ile bugün arasında inanılmaz farklar var elbette. İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri ve İzmir Körfezi etrafında kurulu. Özellikle geçmiş yıllarda dünya çapında önemi olan “İzmir Fuarı“ ve liman özelliği ile farklı kültürlere kucak açan modern bir şehir.
Tüm Türkiye’nin ve dünyanın bildiği İzmir Fuarı’nın görkemi, ihtişamı, yenilikler, teknoloji ile buluşması, gazino kültürü, eğlence anlayışı, yeme- içme, kültür ve sanat zenginliği, hoş görülülüğü ile hep öncü, hep vizyonel güzel bir şehir olarak hayatımızdaki yerini aldı.

BİR YAŞAM ŞEKLİ
Hep o, eski yılları özlüyoruz. Şarkılarda, şiirlerdeki gibi. Özellikle ilçelerimizin yakınlığı, İzmir’in deniz güneş kumu, tarihçesi, kültür zenginliği, sosyal yaşamımız, farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak algılayışımız ve daha pek çok özelliğimiz ile halen en çok sevilen en çok yaşamak istenen en güzel yerlerden biri. Günlük telaşlarımız içinde güzelliklerimizi, güzel İzmir’i güzel yapan değerlerimizi anlık unutsak bile hemen hatırlıyoruz değil mi? Şu bir gerçek ki, abartısız çoğunluk bu cümleyi kullanmıştır.
“Çok şanslıyız böyle güzel bir şehirde yaşıyoruz” diye…

TERCİH EDİLEN ŞEHİR
Evet özellikle yurt dışından gelen gurbetçilerimiz, yabancı uyruklu insanlar bu nedenledir ki hep buralardan mülk edinmeye çalışıyor, evler satın alıyor. Yaşamlarını buraya taşıyor. Yalnızca yurt dışından mı hayır tabii ki… Örneğin, İstanbullular tarafından da en çok tercih edilen bir şehiriz. İzmir ve İzmirli olarak zaman zaman göç ve nüfus artışı canımızı çok sıksa da bu denli yaşanılası bir yer olması İzmir’i ‘İzmir’ yapan değerlerinden geliyor elbette.
İzmir, denilince;
İzmir her zaman özel, her zaman güzel…
İzmir her zaman medeni
İzmir hep modern
İzmir hep çağdaş
İzmir’de dört mevsim
Harika bir coğrafya
Önemli festival ve fuarların ev sahibi
Uygun fiyat politikası
Şehir merkezine yakın havalimanı
Efes Antik Kenti’ni içinde barındıran
Helenistik dönemden Osmanlı’ya, Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar gelen hikayesi
İlyada ve Odysseia gibi önemli destanları yazan, Antik Yunan filozoflarından Homeros ve pek çok filozof ile ünlü hekim Galen’de İzmir hayranlarından olup Bergama’da yaşamış.
Göztepe ve Karşıyaka rekabeti ise tamamen İzmir sevdasının sonucu
Meryem Ana Evi, Hristiyanların dünyanın dört bir tarafından gelerek ziyaret ettiği gözde ve kutsal bir mekan
Mısır Kraliçesi Kleopatra 188 yılında tatil için İzmir’e gelmiş
Türkiye’de tek tiyatrosu bulunan köy “Bademler Köyü“
Zübeyde Hanım’ın anıt mezarı Karşıyaka’da
İzmir ve Selanik arasındaki benzerlik ve çok sayıda karşılıklı mübadele aktarımı
Atatürk’ün doğduğu evin Selanik’te olması ve taşınan bağlar, kök salan değerler
İzmir, tarihi boyunca yangınlara teslim olmuş ve her defasında yeniden canlanabilen bir şehir
Sayfalar dolusu yazılsa da özelliği ve değeri ile İzmir’i yine de anlatmayı başaramayız.
Kıssadan hisse bir söz ile bu yazımın sonuna geliyorum:
Aristo’nun, İskender’i “Görmezsen eksik kalırsın!” diyerek uyardığı bir şehirdir İzmir.
Kimse eksik kalmasın. Herkes gelsin, görsün yaşasın bu kutsal topraklarda… Bu şehrin keyfini çıkarsın. Ev sahibi olmanın gereği olan şekilde ağırlayalım. Gelin, hep gelin ama misafirimiz olarak gelin.
Bu güzel şehrin tadını çıkarın. Tarihi, edebiyatı, kültürü, turizmi, aktiviteleri kısaca İzmir’e mutlak gelinmeli, mutlak tanınmalı bu marka şehir, bu güzel şehir…
Bu, güzel İzmir…
Sağlıkla, sevgiyle kalın…

Bir gün önceyi özlemek?

Üstün yetenekli hemşireler