CGF-CD34!

Özgen YILDIRIM
19 Ekim 2021

Tıp, sağlığımız için yeni uygulamalara perde açmaya devam ediyor… Hem güzelliğimize güzellik katmak hem de şifayla yıkanmak için her geçen gün gelişen medikal estetik uygulaması hayatın önüne geçmemiz için fırsatlar yaratıyor. Bugün sizlere kozmetik antiaging amaçlı olarak uygulanan CGF yani Concentrated Growth Factor yara iyileşmesi ve kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde de başarılı yöntemlerden biri… ‘Konsantre Büyüme Faktörü’ anlamına gelen CGF ile, içerdiği yoğun büyüme faktörleri sayesinde, kanın iyileşme potansiyelinden daha fazla faydalanılması mümkün olmuştur.

CGF-CD34, yoğun olarak büyüme faktörleri ve kök hücre içerir. İkinci Jenerasyon Platelet Konsantresş olarak anulan tedaviyle ilgili araştırmalar, sadece büyüme faktörlerini değil; CD34 adı verilen kök hücrelerin de bu yöntemle elde edilebildiğini göstermiştir. Uygulama, kişinin kendisinden alınan kanın özel bir santrifüj işlemiyle bileşenlerine ayrılır. Bunun sonucunda ise trombosit, lökosit, çeşitli büyüme (growth) faktörlerini ve sitokinleri içeren bir katman elde edilir. Farklı aktivasyon işlemleri ile yoğun büyüme faktörü ve hematopoetik (kan oluşturan) kök hücre içeren plazma sıvısı elde edilmektedir.

CGF-CD34 medikal estetik tedavi yönteminde kişinin kendi kanından elde edilen plazma sıvısı, doğrudan enjeksiyon ile, mezoterapi ile, mikro iğneleme ile, maske içinde ve cilt üzerine sürülerek uygulanabilmektedir.

CGF; son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış, oldukça doğal bir tedavi yöntemidir. Özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıklarında, yara ve yanıkların tedavisinde etkilidir. “Yaşlanma Karşıtı” uygulamalarda ve saç dökülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Estetik ve cilt gençleştirme amacıyla, tüm vücut ve yüzde, cilt kırışıklıkları, sarkmalar, çatlaklar, akne izleri ve lekelerin tedavisinde uygulanan etkili ve kolay bir yöntemdir.

Kişinin ihtiyacına göre değişmekle birlikte, genelde 3 ila 6 seans CGF uygulaması yeterli olmaktadır ve ilk enjeksiyondan sonra yararları görülür. Birkaç gün içinde ciltte sağlıklı bir parlaklık meydana gelir. 15 ila 30 veya 45 ila 90 günde bir yapılacak olan 3-6 uygulamanın ardından, senede 3 ila 4 kez tekrarlanması kalıcı bir gençleştirici etki sağlar.

Kan sayımı (hemogram) tetkiklerinde platelet sayısı yetersiz ise, aktif enfeksiyon geçirmekte ise, kanama hastalığı varsa, aynı gün “kan sulandırıcı ilaç” kullanıldıysa, kronik karaciğer hastalığı varsa, son 5 yıl içinde kanser öyküsü varsa uygulanmamalıdır. Uygulama bölgesinin 4 ila 6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi ve 12 ila 24 saat boyunca makyaj yapılmaması, havuza veya denize girilmemesi önerilir. Enjeksiyondan sonra CGF ile sağlanan doğal iyileştirme sürecini etkisizleştireceğinden anti-enflamatuar ilaçlar kullanılmaz. Gerek görülürse Parasetamol türü ağrı kesici alınabilir veya soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Her zaman altını çizdiğim gibi… Lütfen bu tarz uygulamalar için alanında uzman doktorları tercih edin, sağlığınızdan olmayın…

Hepinize mutlu haftalar dilerim…

Türkiye’de kentler iklim mücadelesinde yolun başında-3

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Asgari ücret döviz karşısında eriyor