Çocuk da yaparım kariyer de…

Hatice SAYILGAN
8 Ocak 2020

“Kadın olmak çok zor” her kadın hatta bazı erkekler bile hayatında en az bir kere bu cümleyi kullanmıştır. Aksini iddia edenler olsa da evet, kadın olmak gerçekten zor.
Kadın 24 saat içinde farklı birçok rol üstleniyor. Ancak bu rollerden en önemlisi şüphesiz annelik… Düşünsenize dünyaya bir canlı getiriyorsunuz ve o canlı son nefesinize kadar sizin için küçük ve korunmaya muhtaç; muazzam bir duygu olsa gerek. Kadının tartışmasız bu en önemli rolünü çalışma hayatındaki başarısı ve konumu takip ediyor. Ülkemizde bazı kadınlar anne olmadan önce büyük emeklerle elde ettiği kariyerini anne olunca bir anda bırakmak zorunda kalıyor. Bazıları sadece eşleri öyle istedi diye bazıları da bırakmak zorunda kaldığı için kariyerine uzunca bir ara veriyor.
ENGEL OLABİLİYOR
Günümüz dünyasında çoğu iş yerinde kadın çalışan alımlarında en önemli kriterlerden biri çocuk… Eğer iki ya da üç çocuğa sahipseniz, henüz emme dönemini tamamlamamış bir bebeğiniz varsa hatta yakın zamanda çocuk sahibi olma planına sahipseniz bu işe alımlarda ya da çalışma hayatınızda önünüze bazen ufak engeller çıkarabilir.
Yeni doğan bebeklerin çoğunun 24 saatlik bir sürede yaklaşık 10 ila 12 kez emzirilmesi gerekiyor. Bu süreci doğum öncesi ve sonrası olmak üzere sekizer haftalık doğum izni ile atlatan anneler bebeklerinin üçüncü ayına girmesi ile işe geri dönmek zorunda kalıyor. Ancak gün içerisinde üç saatte bir emzirilmesi gereken bebek de haliyle annenin çıkmadan sağdığı sütler ile besleniyor. Bu durumun hem anne hem de bebek için ne kadar sağlıksız olduğu apaçık ortada. Hoş ne kadar sağlıksız olsa da çalışmak zorunda olan ya da tercihi bu olan kadınlarımız için yapılacak bir şey ne yazık ki yok gibi duruyor…
ANNE YETİŞTİRİR
Tabi bu noktada babaların da rolü büyük oluyor ancak çoğunlukla hikaye kadınların işten ayrılması ya da kariyerlerine bir süre ara vermeleri ile son buluyor… İş ve evlat kavramları kıyas yapmak için aynı kulvarda olmasa da kimse zorunda değilse her an yanında olmak istediği ‘can’ı dururken çalışmayı tercih etmez. Ve tabi hiçbir çocuk da annesinden uzak kalmayı… Anneanneler, babaanneler iyi ki var ama bir çocuğu en iyi annesinin yetiştireceği gerçeğini de kabul etmek lazım… Duruma iyi açıdan bakmak gerekirse aslında çocuğun aynı anda her şeye yetmeye çalışan güçlü anne profilini görmesi de kişisel gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Sonuçta kim istemez ki iş dünyasında sağladığı başarılarla adından sıkça söz ettiren, saygı duyulan ve evde son derece bilinçli, ilgili bir annesi olmasını…

Ekonomi İzmir

selcukun-yeni-mahallesi

Yeni mahallede “Sit” manevrası!