Dansı zirvede bıraktı, rallide zirveye çıkıyor…

dansi-zirvede-birakti-rallide-zirveye-cikiyor
Erkan SEVİNÇ
10 Şubat 2020

Onu 1984 – 1985 – 1986 İzmir Disco Dans Şampiyonu,1987 Türkiye Disco Dans Şampiyonu,1987Avrupa Disco Dans Şampiyonu,.1988 Dünya Disco Dans 6.sı olarak biliyoruz.Dansta artık sahnede değil sahne arkasında. Şimdi sahnede ralli var. Evet şaşırmayın bu kez rallide adım adım yükseliyor. 2017-K4 2018 K2 ve K4 Rallycross Şampiyonu, 2019 Türkiye Ralli Şampiyonası ZVRK K3 Şampiyonu, GK 3 Fiesta ST Cup 2 ve Markalar Şampiyonu.
Çoğu kişinin Levent Ceylan diye bildiği Levent Şapçılar’dan söz ediyorum. Neden Ceylan ?
-Babamla baharat işine girdim..Ceylan Baharat.1978 de kuruldu Dans grubumla sanat camiasına Levent Ceylan Dans Grubu olarak Levent Ceylan ismi ile adım attım O yüzden kendi soyadım unutuldu adeta.
Ralli’ye sonra geleceğim. Dansla tanışman nasıl oldu?”
-Altıncı sınıftaydım . Teneffüslerde dans ederdim ve kızlar hayranlıkla izlerdi. Daha sonra disko dans branşında ilerleme oldu. 80(li yıllarda bambaşka bir boyuta büründü. 4 tane Türkiye şampiyonluğum oldu. 1 mart 1987 yılında Türkiye Şampiyonu olduğum gün dans grubumu kurdum. Hürriyet gazetesi destekli çok sayıda sahne programı yaptık.1991 yılında da TRT ile çalışmaya başladık.100’ün üzerinde programa katıldık. Erkan Yolaç’ın “Hafta Sonu”, Mustafa Yolaşan’ın “Pazar 93 “ü “Cumartesi Eğlencesi” “Bizden Size” “Eğlence Rüzgarı” “ Sayısal Gece” gibi. Organizasyon şirketim olunca perde arkasına geçtim. Konser organizasyonları yapıyoruz. Türkiye genelinde hemen hemen bütün sanatçılarla çalışıyoruz.
Levent Şapçılar 1967 İzmir doğumlu. Küçük yaştan beri ticaretin içinde. Levent Ceylan Dans Sanat Merkezi sahibi. 5 kız çocuk sahibi. Kızları doğuştan mıdır nedir çok iyi dans ediyorlar. Eşi adrenalini yüksek hobileri nedeniyle tedirgin. Eşinden sonra aşık olduğu dans ve ralli.
-Ralli’ye 2017 de yine bir arkadaşın teşviki ile başladım. Önce bol bol ralli izledik. Sonra yarışmaya karar verdik. Bu konuda duayen Mithat Diker’in desteklerini gördüm, benimle çok ilgilendi. Araç kiralama yöntemiyle oto kros yarışlarına girdim. 2017-2018 de. İlk direksiyona oturduğum araç Palio idi daha ilk yarışımda araçla 3 takla attım. Buna rağmen teşvik kupası aldım. O sezon İzmir bölgesinde kendi kategorimde şampiyon oldum. 2019 yılında bu kez Serdar Bostancı ile görüştüm. Castrol Ford Team Türkiye’ye katıldım. Dansta yaşadığım güzellikleri ralli sporunda yaşamak için uğraşıyorum. Kendimi çok üst düzeylerde görmek istiyorum. Çok hızlı bir gelişme gösterdiğimi söylüyorlar buda bize ilerisi için ümit veriyor. Ralli bilinçli yapılması gereken bir spor. Maalesef çok pahalı bir spor. Ciddi bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Başarılıyız ki, Türkiye Rallisi’nde hep üst sınıflara atlıyoruz. Deniz Gümüş gibi deneyimli bir co pilot büyük şansım.
Hayallerde ne var?
-R5 e kadar çıkmak istiyorum. Bu sezon Fiesta R1T turbolu bir araç geliyor Polonya’dan. 4-5 Nisan’daki Ege Ralli’sinde yeni aracımızla yarışacağız. 2020 model bir araç kullanacağım. Castrol Ford Team’de üst sıralara çıkmaya çalışacağım. Önceliğimiz yarış bitirmekti şimdi kazanmak üzerine kurguluyoruz tüm çalışmalarımızı”
Levent Şapçılar hayatında hiç alkol ve sigara kullanmamış. Düzenli beslenmesinin ve dans/ralli gibi sporlar yapmasının fit görünümünde etkisi var. Bir de neşeli bir insan. Taklit yeteneği de müthiş. Şener Şen’in taklidini sanatçıya yapmış Sanatçı bayılmış adeta. Artık eskisi gibi hızlı otomobil kullanmıyor.
“Gençliğimde trafik cezam çok oluyordu. Çok deli araba kullanıyordum, çok kaza yapıyordum. Şu anki aklımla yapmazdım. Gaza basmak çok güzel ama ralli gaza basmak değil. Teknik bir spor. Gençlere adrenalini caddelerde değil trafiğe kapalı alanlarda ya da rallilerde yaşamalarını öneriyorum. Güvenli ortamda sürat yapsınlar yapmak istiyorlarsa. Bu konuda benim de yapabileceğim bir şey olursa sosyal sorumluluk olarak hazırım. Zaten sosyal medya sayfamı takip edenlerden onar kişilik gruplar halinde antrenmanlarımda yanımda olacaklar günü beraber yaşayacağız ve sorularına cevap bulacaklar sporla ilgili her şeyi paylaşıyorum. Bilgi pratik vb. Rallide neyle karşılaşacağın belli değil, her an her şey olabilir. Her türlü hava şartında, her türlü parkurda yapılıyor. Karda, yağmurda, asfaltta, çamurda, toprakta”
Levent Şapçılar ‘ın ralli yaşam biçimi olmuş. Soğukkanlı olması ve reflekslerinin güçlü olması şansı, matematiği de çok iyi. Metal harici her türlü müziği seviyor. Türk Sanat Müziği ve 80’ler ön planda. Doğuştan Fenerbahçeli. Eşi, çocukları hepsi Fenerli. Bol bol you tube’da ralli izliyor. Siz olsanız ralli pilotu olarak ne izlerdiniz?

______________________________________________

2020 TÜRKİYE RALLİ ŞAMPİYONASI TAKVİMİ

29 Şubat -01 Mart Sarıkamış Rallisi / KARS
04-05 Nisan Ege Rallisi / İZMİR
25-26 Nisan ESOK Rally / ESKİŞEHİR
16-17 Mayıs Hitit Rallisi / ANKARA
20-21 Haziran Kocaeli Rallisi / KOCAELİ
11-12 Temmuz Yeşil Bursa Rallisi / BURSA
24-27 Eylül WRC Türkiye Rallisi/ MARMARİS
24-25 Ekim İstanbul Rallisi / İSTANBUL

karincalar-fillere-karsi

Karıncalar, fillere karşı

uc-sair-ogretmenin-tezgahinda-hasan-huseyinin-cocuklugu

Üç şair öğretmenin tezgâhında / Hasan Hüseyin’in çocukluğu