Derbiden İzmir’e genel bakış

Aycan SUPHANDAĞLI
6 Ekim 2022

Dağ fare doğurdu denilebilecek bir derbi izledik. Milli aranın da sayesinde neredeyse 3 hafta üzerine konuşulan Beşiktaş – Fenerbahçe derbisinin favorisi olmadığını yazmıştım geçen yazımda. Tam isabet, favorisiz ve hatta aynı zamanda zevksiz, tam ortada bir maç oldu. Bu heyecanı yaşayan Beşiktaşlı Fenerbahçelilere geçmiş olsun, büyük heyecan yaşadılar, oynandı, bitti. Uzun zaman sonra ben de bir İstanbul derbisi izledim, futbol seviyesi hakkında çok şey söyleyemem belki ama iyi olmadığını da anlayabiliyorum.

SORUN BENDE DEĞİL
Haftasonu Altay evinde Eyüpspor’la karşılaştı ve berabere kaldı. Altay’ın kaybetmemiş olması sevindirici olsa da beraberliğin siyah beyazlı ekibe yetmediği aşikar. 0-0 biten skoru görünce kendi kendime, “Demek ki sorun bende değilmiş, ben gitmesem de gol olmayabiliyormuş” dedim.

BAY HAFTASI
Göztepe her hafta daha da kötü sonuçlar alıyor. Teknik direktör değişikliği yapıldı, yine de çare olamadı. Gittiğimiz maçlarda gördüğüm kadarıyla bir takım olamama sorunu bariz bir şekilde görülebiliyordu. Süper Lig’den düşen ve kadrosunu yenilemek zorunda kalan takımların genellikle bu sorunu yaşaması olağan tabii ama bu skorlar Göztepe’ye yakışmıyor. Hala her maç farklı 11 oyuncuyla maça başlayan sarı kırmızılıların sakatlıklar dışında net bir oyuncu grubu oluşturması gerek. Bu sayede arkadaşlıkları artar, alışkanlıkları artar ve maçlarda daha doğru kararlar verip gole gidebilirler. Pozisyon üretme anlamında çok ciddi bir sorun olmasa da topu kaleye yakınlaştırırken çok fazla Göztepeli oyuncuyu ileri uçta göremiyorduk. Topun rakip kaleye girmesi için daha çok çabalanması gerek, o kadar yeni oyuncu alındı, hala gol atılamıyorsa demektir ki çok doğru seçimler yapılamamış. Bu hafta Göztepe’nin BAY haftası, yani maç oynamayacak. Yeni teknik direktörle alışma süreci için önemli bir hafta kısacası. İzmir’i en güzel şekilde temsil ettiği sürece, Altay, Göztepe, Altınordu yani kim olduğu farketmez, hep destekleriz, hep yanındayız.

Sessiz sedasız derbi

avrupa

Avrupa geleceğini mi sorguluyor?