‘Evet’ demeden hemen önce…

Hatice SAYILGAN
9 Haziran 2021

Pandemi hayatımızdaki birçok şeyi değiştirdiği gibi bazı planların da ertelenmesine neden oldu. Ertelenen planlarda şüphesiz en önemlisi düğün ve nikah törenleriydi.
Pandemi nedeniyle düğünlerini ya da nikahlarını erteleyen çiftler evlilik öncesi stresini de her çiftten daha çok yaşadı. Hatta öyle ki istatistiklere göre bu süreçte ayrılıkla sonlanan birlikteliklerin sayısı azımsanmayacak kadar çok.
Takdir edersiniz ki evlilik düşüncesi beraberinde birtakım evlilik hazırlıkları sürecini de getiriyor ve en çok bu süreçte çiftler arasında problem yaşanıyor.
Öncesinde ne kadar uzun bir tanıma dönemi yaşanmış olursa olsun birçok çift evlilik hazırlığında küçük çaplı krizler yaşayabiliyor.
Evlenmeye karar vermek çiftlerde stresi de beraberinde getirir; bu bir gerçek. Partnerinizi çok seviyorsunuz onunla sonsuza dek birlikte olmaya hazırsınız. Ancak zihniniz evlilik nedeniyle birtakım değişiklikler yaşayacak ve bu değişimi tolere edebilecek, bu değişime adaptasyon geliştirecek bir zaman dilimine ihtiyaç duyacak. Evlilik öncesi psikolojik karmaşa sizi yorsa da sabırlı olmalısınız.
Yaşadığınız şehirden başka bir şehre taşındığınızda ne ile karşılaşacağınızı tam olarak kestiremezsiniz, zihni korumakla yükümlü olan bilinçdışı denilen kısım maksimum eforla çalışmaya başlayacaktır. Uykusuzluklar, sinirlilik, gerginlik, buluttan nem kapma, gittiğin yere bir müddet alışmaya çalışma, yabancı hissetme hepsi farklı farklı da olsa insanlarda gözlemlenen belirtilerdir. Çünkü değişim kaosu da beraberinde getirir. Bu kaos bilinmezlikten ötürü oluşur. Farklılık ve değişim beyinde stres oluşumunu tetikler.
Uzun yıllar birliktelik kurduğunuz çok iyi tanıdığınız bir kişi de olsa, siz artık yolunuza sevgili olarak değil evli bir çift olarak devam edeceksiniz.
Evlilikle birlikte sorumluluklarınız da artacak, eşinizin ailesi ile olan ilişkileriniz, eviniz hepsi sizin için aslında yeni bir başlangıç olacak. Bu heyecan verici başlangıçta birtakım çatışmaların ve gerginliklerin olması çok normal. Süreç içerisinde zihniniz tüm değişime yavaş yavaş adapte olmaya başlayacaktır.
Aslında uzmanlara göre; evlilik hazırlığı sürecinde yaşadığınız gerginlik, çatışmalar, iletişim problemleri alışma ve adaptasyon sürecine girmeye başlamış olduğunuzun en net belirtisi.
Evlilik hazırlığı sürecinde eşiniz olacak kişinin daha önceden dikkatinizi çekmeyen ya da fark etmediğiniz özelliklerini de görebilirsiniz. Gelinliğiniz, düğün masrafları, gelin arabası, nikah şahitleri, düğünün nerede olacağı, süreci nasıl yöneteceğiniz, fotoğraf çekimleri, oturacağınız ev, ailenizden ayrılacak oluşunuz veya sosyal yaşamınızın değişime uğrayacağı fikri sizi ürkütüyor olabilir ve acaba doğru mu yapıyorum, doğru bir insanla mı birlikteyim hissine kapılmanıza neden oluyor olabilir.
Şunu unutmamalısınız; bu süreçte hissettiğiniz değişim ve zihninizde oluşan kaos yalnızca sizin yaşadığınız bir şey değil; eş adayınız da sizin gibi değişim sürecine girecek onun da beklenmeyen tavırları veya tolere etmekte zorlandığı durumlar olabilir.
Çözemeyeceğinize inandığınız durumlarda veya yanlış anlaşılabileceğinizi hissettiğiniz noktalarda da bir ilişki terapisinden yardım almaktan çekinmeyin. Mutluluk biraz da hayatı akışına bırakmaktan geçiyor, gereğinden fazla stres sizi ve ilişkinizi sadece yıpratacaktır…

Menemen’i geri alacakmış!

Yalap şap işler!