Hani ben prensestim?

Semra ÖNDER
13 Aralık 2019

“Etek boyuydu, saçıydı, başıydı, hamileliğiydi… Ayrı ayrı uğraşmak uzun iş! Komple kaldırsınlar kadınlığı… Yerine ister AVM, ister gökdelen yapsınlar…”
Geçtiğimiz günlerde rastladım bu sözlere… Ne kadar doğru değil mi? Kadın olmak çok zor iş aslında. Erkek olmak da kolay değil, elbet biliyorum… Zaten insan olmak zor ama işte, kadın olmak bir başka zor…
İlk başta doğuyorsun, süslü püslü kıyafetler giydiriyorlar sana. Uzun uzun yıllar evin prensesi, annenin gölgesi oluyorsun… Daha sonra az biraz serpilince başlıyor tantana: Yapamazsın! Konuşamazsın! Gidemezsin!
Hoooop! Durun bir ya,
Hani ben prensestim?
Sonra hayat denilen girdapla tanışıyorsun…
Ayakta kalmak istiyorsan çalışmak zorundasın. Hem de öyle herhangi biri gibi değil, bir kadın gibi. İnsanoğlu içinde fark yaratmalısın ki hayalini kurduğun yüksek mevkilere gelebilesin.
Pembe düşlü, kırmızı pabuçlu güzel kızım benim. Annen kıyamaz ama ben söyleyeyim: Hayallerinde kurduğun, puantiyeli döpiyesin ve uzun ince topuklu ayakkabılarınla giriş yaptığın holdinglerin kapısından geçebilmek için ilk önce çamurlu savaş meydanlarında adeta deve güreşi yapman gerekecek…
Evliliğiydi, yeni bir insan eğitmendi… Falan, filan!
Yılma, kafana koyarsan sen her şeyi başarırsın…
Aksi birçok kere kulaklarında çınlasa da, sen hep elinin hamuru ile erkek işine karış.
Neyse bu kadar gaz bir hafta boyunca hepimize yeter: Haydi, göreyim sizi! Yürüyün!

***

Yürüyenlerden örnek verelim: Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
1990 – 1992 yılları arasında Harvard Üniversite’sinde lisansüstü yönetici yetiştirme programına katıldı.
1992 – 1993 yılları arasında Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın üretim birimlerinde yönetici adayı olarak çeşitli görevlerde bulundu. 1995 yılında ise Kale Grubu’nun Pazarlama Şirketleri İcra Kurulu Üyeliği ve Başkanlığına getirildi. Temmuz 2007’den beri ise Kale Grubu Başkanı ve CEO’su olarak görevini sürdürüyor. Bodur; Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nın Başkanlığı’nı da yapıyor. Zeynep Bodur Okyay’a 2010 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, ülkesine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara verilen TBMM Üstün Hizmet Ödülü verildi.

 

***

Not: Hem bilgileneceğiniz hem de düşünceden düşünceye koşacağınız bir kitap…
Kurtlarla Koşan Kadınlar (Clarissa P. Estes)

Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor, kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor.
İyi okumalar…

Erdoğan ve Hacı Bayram-ı Veli

250 metrelik kazık