Havai fişek gösterisi

havai-fisek-fabrikasinda-patlama
Ülkümen RODOPLU
7 Temmuz 2020

Geçtiğimiz hafta, 3 Temmuz 2020 Cuma günü, 11.15’te Sakarya ve Kocaeli’nde yaşayanlar  yenibir deprem olduğunu sandı. Patlama sesleri ile birlikte yaşanan sarsıntı ilk anlarda paniğe yol açtı.

Dakikalar sonra, 50 kilometre uzaklıktan, kentin bir çok noktasından duyulan patlamaların,  Sakarya’nın Hendek  İlçesi Yukarıçalıca mevkisinde  15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamalardan kaynaklandığı anlaşıldı.

6 işçi hayatını kaybetti. 126 kişi yaralandı. Bu satırlar kaleme alınırken 1 kişinin aranmakta olduğu açıklandı.

Bölgeye kısa sürede üç Bakan, bin 97 AFAD, UMKE, arama-kurtarma, sağlık, itfaiye, jandarma görevlisi ulaştı.

Her kazadan sonra alışkın olduğumuz gibi sorumlu birkaç kişi gözaltına alınır. Burada da iş güvenliği uzmanı, sorumlu müdür ve iki usta başı gözaltında.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun’un sahibi olduğu Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda son 11 yılda kayıtlara geçen 7 kaza yaşandığı anlaşılmaktadır.

2009 yılında meydana gelen patlamada 1 kişi yaşamını yitirmiş, 37 kişi de yaralanmıştı.

Aralık 2014’te aynı fabrikadaki patlamada da 1 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi yaralanmıştı. İlk 6 kazadan ders alınmadığı, yedincisinin de göstere göstere geldiği ortadadır.

Defalarca büyük kazalar yaşanmasına rağmen, “Denetimler tam” diyerek sorumluluk almayan yetkililer, havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin başlattıkları soruşturmada iş müfettişi görevlendirdi. Ancak, iş güvenliği uzmanı, sendika vemeslek odaları sürecin dışında bırakıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve TTB İşçi Sağlığı İşyeri Hekimliği Kolu, Sakarya Hendek’te bulunan havai fişek fabrikasında 7 işçinin hayatını kaybettiği, 118 işçinin yaralandığı patlamaya ilişkin açıklamada, işçileri koruyamayan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıktığından bu yana, artık iş cinayetlerinin toplu katliamlara dönüştüğünü söyledi.

Patlama sonucunda çevreye yayılan zehirli gazlar, çevreyi kirleterek, büyük bir toplum sağlığı sorunu da oluşturmaktadır.

SORULAR

  1. Bu fabrikada, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı var mıdır?
  2. İşçilerin sağlık gözetimleri yapılmakta mıdır?
  3. Daha önceki kazalardan sonra nasıl sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmıştır?
  4. Havai fişek üretiminde kullanılan kimyasal maddelerin yaratacağı tehlikeler değerlendirilmiş midir?
  5. Üretilen malzemelerin depolanması için nasıl bir planlama yapılmıştır?
  6. Üretilen malzemenin depolandığı yerler için, kazaların önlenebilmesi açısından, ne tür tedbirler planlanmıştır?

SON SÖZ: Kazalardan sonra gösterilen hassasiyetin, ilginin, kaza olmadan da sergilenmesi çağdaş dünyanın gerekliliklerindendir.

iyiligin-ve-guzelligin-bedeli-bu-olmamali

İyiliğin ve güzelliğin bedeli bu olmamalı

ayasofya-siyasete-acildi

Yorumların ufak tefek taşları