İzmir’den gönüllü kütüphaneciler Hatay’da depremzede çocuklarla

izmirden-gonullu-kutuphaneciler-hatayda-depremzede-cocuklarla
Saadet ERCİYAS
10 Mart 2023

Depremde büyük yıkım yaşayan illerde kütüphaneler de zarar gördü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdürlüğü ülke genelinde özellikle çocuklar için kitap bağış kampanyaları açtı. Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren gezici kütüphaneleri ise depremden etkilenen 11 ile yönlendirdi. Deprem bölgesindeki gezici kütüphanelerde gönüllü olarak görev alan kütüphaneciler arasında İzmir’den gönüllüler de bulunuyor.

Karşıyaka Hoca Mithat İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Asuman Nesibe Özdil, Hatay’da Eski Hayvan Pazarı’nda bulunan gezici kütüphanede görevlendirilmiş. İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nden kütüphaneci Müslüm Ünal Samandağ’da, memur Mustafa Yıldız ise Hatay’da görev yapıyor.

Gönüllü kütüphanecilerin dönüşümlü olarak bölgelere gönderildiğini belirten Asuman Nesibe Özdil, Kırıkkale’den memur Orhan Seven ve Mustafa Yıldız’la beraber Hatay’daki çocuklara destek olduklarını söylüyor. Özdil, gezici kütüphanelerde başta çocuklar olmak üzere çadır kentlerde yaşayan ve kitaba ihtiyaç duyan herkese hizmet vermeye çalıştıklarını dile getiriyor.

Çocukların okuma etkinliğine isteyerek ve severek katıldığını anlatan Asuman Nesibe Özdil, günde 100’ü aşkın çocuğun gezici kütüphanenin konuğu olduğunu belirtiyor. Çocuklarla ‘Kitap Defilesi’ hazırladıklarını, onları bir parça olsun gündemden uzaklaştırabildiklerini anlatıyor. Hatay merkezde üç, Yayladağ’da, Samandağ’da, Kırıkhan ve İskenderun’da birer gezici kütüphane bulunduğunu belirten Özdil, kütüphanecilerin deprem bölgesinde yaptığı çalışmaları şöyle anlatıyor:

Buralara sadece çocuklar değil, yetişkinler de kitap almaya geliyorlar. İkramlarımız var burada. Çocuklar yapboz, boyama kitabı, resim yapmaktan çok hoşlanıyor. Onlar için getirdiğimiz oyuncaklar var, onlarla oynamayı çok istiyorlar. Çocuk ve yetişkinler beraber top oynuyoruz, sandalye kapmaca ve halat çekme başlıca oynadığımız oyunlar. Yüz boyama ve el baskısı çok ilgi görüyor. Ve çocuklar şarkı söylemeyi çok seviyor, onlara karaoke yaptırıyoruz.”

Deprem bölgesinde çocuk kitaplarına, boyama kitaplarına, boya kalemlerine ve el işi malzemelere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Asuman Nesibe Özdil, “Kitap onların yaralarını saracak en iyi ilaç. Sadece merkezde değil köylerde de bu tür ihtiyaçlar çok fazla” diyor. Gezici kütüphanelerin çalışmaları sosyal medyada “ktbkygm” ve “#etkinkütüphanede” adreslerinden izlenebiliyor.

•••

Pandemi İzmir’e iki kitap fuarı kazandırdı

Covid 19 pandemisi nedeniyle 2019 yılından sonra yapılamayan, kitap severlerin heyecanla beklediği TÜYAP İzmir Kitap Fuarı 25. kez kapılarını açıyor. Gaziemir’de Fuar İzmir’de 11-19 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek fuarın onur konuğu İzmir’de yaşamını sürdüren şair ve yazar Veysel Çolak olacak. Fuar boyunca Veysel Çolak’ın edebiyatımıza kazandırdığı eserler ve yaşamı anlatılacak.

TÜYAP İzmir Kitap Fuarı, dokuz gün boyunca ülkemizin en sevilen yazarlarını, yeni kitapları okurlarıyla buluşturacak. Girişin ücretsiz olacağı fuar 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuarda ülkemizin tanınmış yazarlarının katılacağı çok sayıda panel, söyleşi imza günü, şiir dinletisi, çocuklar için etkinlikler düzenlenecek.

İzmirli yayıncıların sayısı az

25. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’na bu yıl İzmir’den geçmiş yıllarla göre çok daha az sayıda yayınevi ya da kitabevi katılıyor. Geçtiğimiz yıl kasım ayında Gaziemir’de Fuar İzmir’de ilk kez düzenlenen İZKİTAP Fuarı’nda yer bulamayan sivil toplum kuruluşları ise TÜYAP Kitap Fuarı’nda yer alıyor. İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ise fuara katılan tek kütüphane.

Gaziemir’deki uluslararası fuar alanına ulaşım için konulan ek otobüs seferleri, Kültürpark kadar olmasa da vatandaşın kitap fuarına erişimini kolaylaştırıyor.

İZFAŞ’ın açıkladığı fuar programlarına İzmir’de artık iki kitap fuarı gerçekleşecek. 11-19 Mart 2023 tarihlerinde TÜYAP İzmir Kitap Fuarı, 28 Ekim-5 Kasım 2023 tarihlerinde de 2. İZKİTAP Kitap Fuarı düzenlenecek. Baskı ve kitap maliyetleri her geçen gün artarken İzmir’de iki kitap fuarının nasıl gelişeceği ise hem okurlar hem yayıncılar tarafından merak ediliyor.

•••

Sahaflar depremzede meslektaşlarına sahip çıkıyor

Sahaflar depremzede sahaflar için destek kampanyası başlattı. İzmir Sahaf Derneği Başkanı Ümit Nar (Hermes Sahaf) sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda, tüm sahafları meslektaşlarına destek olmaya çağırdı. İzmir’de geçen yıl yaşanan sel felaketinde gösterilen dayanışmayı bu kez depremzede sahaflar için göstermek istediklerini belirten Nar, https://www.kitantik.com sitesi üzerinden destek yapılabileceğini duyurdu. Depremde işyerlerini kaybeden Kahramanmaraş’tan Yeryüzü Sahaf, Azzefran Sahaf, İskenderun’dan Kitaphane Sahaf, İskenderun’dan Kitap Otağı Sahaf-Kitabevi, Samandağ’dan Emir Sahaf, Adana’dan Fosil Sahaf, Karga Sahaf, Diyarbakır’dan Avesta Sahaf destek bekleyen sahaflar arasında yer alıyor. Destek için www.kitantik.com sitesi üzerinden tanesi 10 liradan “sembolik” olarak satılan kitaplar alınabilecek. Nar, bağışlardan elde edilecek gelirin depremzedelere pay edileceğini, site payı kesilmeyeceğini belirtti.

•••

İyi gelen kitaplar

Şengül Hablemitoğlu / Yas – Uzun Bir Veda

Akademisyen, yazar Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu’nun kaleme aldığı araştırma-inceleme kitabı “Yas – Uzun Bir Veda” Doğan Kitap’tan yayımlandı. Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı görevlerini halen sürdüren Prof. Dr. Hablemitoğlu yas ve aile danışmanlığı da yapıyor.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, “Bu kitap kişisel bir dönüşüm geçirmeme neden olan bir yaşantının eseridir diyerek başlarsam çok da yanlış olmayacaktır. Çünkü bu sayfalar öncelikle kendi yas sürecimdeki deneyimlerimden öğrendiklerimi, yas danışmanlığım sırasındaki danışan paylaşımlarını, yas alanında çalışan pek çok bilim insanının eserlerini ve düşüncelerini içeriyor” diyor.

Prof. Dr. Hablemitoğlu, hissetmediği, anlamlandıramadığı ya da gerçekçi bir şekilde aktaramayacağı hiçbir şeyi yazmadığını dile getiriyor. Kayıp yaşayanlarla çalıştıklarını, onları dinlediğini belirten Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, kitabında deneyimlerinden yola çıkarak “yas nedir?” sorusuna yanıt veriyor. Yasın evrelerini, dönüşmesini, paylaşmanın yararlarını, dijital çağda yas tutma yöntemlerini yalın bir dille anlatıyor.

Depremin acısıyla toplum olarak sarsıldığımız şu günlerde yas danışmanı Prof. Dr. Hablemitoğlu’nun kitabı yaralarımızı bir parça olsun sarabilmek için oldukça değerli bir çalışma.

•••

Tek Yön Bilet” kitabı yayımlandı

Mübadelenin 100. Yılı nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen etkinlerden biri olan “Tek Yön Bilet” foto-belgesel sergisinin aynı adı taşıyan kitabı yayımlandı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Ocak ayında düzenlenen sergi, fotoğraf sanatçıları Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp ile Mert Rüstem’in çalışmalarından oluştu. Ülkemizde 100 yıl önce gerçekleşen mübadeleye ilişkin hüzünlü bir göç öyküsünü anlatan kitap birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşak mübadil ailelerin anlatımlarını içeriyor. Sergi kitabıyla mübadeleyi bilmeyen, hiç duymamış kişilerde bir farkındalık oluşturulmasını amaçlandığı belirtiliyor. Kitap 100 yıl önce Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen ve Türkiye’den Yunanistan’a gitmek zorunda kalan mübadil ailelere ithaf edilmiş. Üç fotoğraf sanatçısının eserlerinin ve bir belgeselin de sunulduğu “Tek Yön Bilet Sergisi” 19 Mart 2023 gününe kadar Kültürpark’taki İzmir Sanat’ta ziyaret edilebilir. Sergi, 25 Nisan 2023 gününden başlayarak Kuşadası Fatma Özel Arabul Kültür Merkezi’nde (KUAKMER) ziyarete açılacak. Kitaplar sergiyi gezenlere ücretsiz olarak dağıtılıyor.

•••

Bir haber de benden

Bir Karşıyaka Beyefendisi: Ahmet Kemal Baysak

Bu hafta sizlere duyurmak istediğim kitap, benim kaleme aldığım ve kısa bir süre önce yayımlanan “Bir Karşıyaka Beyefendisi: Ahmet Kemal Baysak” adını taşıyor. Anı-anlatı-biyografi tarzında kaleme aldığım kitabım Ocak ayında Yakın Yayınevi’nce yayımlandı. Kitabım 1994 – 1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, sanayici, siyaset ve iş insanı, doğma büyüme Karşıyakalı Ahmet Kemal Baysak’ın yaşamından farklı kesitleri içeriyor. Eşim ve meslektaşım Hüseyin Erciyas’la birlikte yaşamımızın 27 yıl gibi uzun bir sürecinde yer alan Kemal Baysak ile yaptığımız seyahatler, ziyaretler, söyleşiler, sohbetler, bu sohbetlerde alınan notlar, kayıtlar, anılar ve izlenimler bu kitabın kaynağını oluşturuyor. Yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle ertelenen “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” kitabımın ilk imza etkinliği 11 Mart 2023 Cumartesi günü 13.00 – 16.00 saatleri arasında Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde gerçekleşecek. Kitabın geliri Baysak Ailesi’nin isteği doğrultusunda Karşıya Belediyesi’nin sürdürdüğü “Karşıyaka’nın Filizleri Öğrenci Bursu Programı”na aktarılacak.

Türk basınında öncü bir isim: Zekeriya Sertel

romantizm

Romantizmin sonu fanatizm