Kime sitem etmeli!

izmirde-uyusturucu-serasina-operasyon-4-gozalti
Haldun ÇIRAY
15 Temmuz 2020

Bilindiği gibi uyuşturucu mücadelesi bütün dünyada çok ciddi ve zor bir konu. Yani uyuşturucu, milletlerin kendi içinde ve birlikte mücadele etmesi gereken konuların başında geliyor. Geçen hafta uyuşturucu ile mücadele haftası olduğu halde hiçbir kurum, kuruluş ve kişiden yeterince ses gelmedi.
Nasıl sitem etmem ki!
Bu arada tu kaka ettiğimiz sosyal medyada uyuşturucu ile mücadele ve eğitim kurumları olduğunu tespit ettim. Bunlar ayrıca yalnız kalmış sivil toplum kurumları diyebiliriz. Sevindim çünkü boş laf etmeyenler de varmış.
İzmir Uyuşturucu ile Mücadele ve Eğitim Derneği verilerine göre;
on- on beş gün önce güvenlik güçlerimiz 55 ilimizde 187 kg eroin,
171 kg esrar, 17 kg metamfitamin, 2 kg Afyon sakızı, 3 kg bonzai,10 bin adet extasy, 70 bin adet sentetik ecza ele geçirmiştir. Güvenlik güçleri bu arada 3158 kişiyi de gözaltına aldı. Konunun önemini bu rakamlar anlatmaktadır. İzmir’de uyuşturucu ile mücadele ve eğitim konusunda sivil toplum kurumları ile ilgili etkinlik ve eğitim konusunda nedense kimse duyarlılık göstermek eğiliminde olmadı. Her konuda resimli propaganda yapan siyasilerden de çıt çıkmadı. Omuzunda üstlük ile bir salon toplantısı yapan bile olmadı. Köylü imajı veren siyasiler yaygın bir hal alan esrar tarlarının köylü gençlerin korunması konusunda bir laf etmedi.
İzmir’de beş bine yakın kişinin ekli olduğu İZTUMED isimli dernek buldum. Derneğin İl Başkanlığını Bedri Yalçın beyefendinin yüklendiğini, canla başla çalıştığını gördüm. İzmir çok şanslı. Kurucular Kurulu Genel Başkanlığını Cemal Olgun Bey’in yaptığı Türkiye Uyuşturucu ile Mücadele Eğitim Federasyonu (TUMEF) mevcut. Bu federasyon 63 il, 125 ilçe başkanlığı ile federasyon olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışıyor. 65 yaş üstü konusunda dahi valiliklere yardımcı olmaya çalışmış bir sivil toplum kuruluşu olarak elinden geleni yapıyor.
Bu sivil toplum kuruluşları gençlere sahip çıkıyor. Hiçbir beklentisi olmadan gençleri en verimli şekilde topluma kazandırmak için çalışıyorlar. TUMEF Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ersun Yıldız, İzmir İl Başkanı Funda Çetin ve İZMUTED İl Başkanı Bedri Yalçın ile yaptığım görüşmelerden anlıyorum ki bu kurumlara çok destek olmak gerekiyor. Özellikle Valilik ile basın yayın kurumlarının üniversiteler, belediyeler, siyasi parti başkanlarının, odaların destekleri çok önemli. Büyük bir sosyal sorun olmakta devam eden uyuşturucu kullanımı konusunda milletimizin ve kurumların müşterek sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Uyuşturucu sorunu bir gün herkesin kapısını çalabilir.
İşin adlı şu ki, uyuşturucuya bir hafta ayrılmasına rağmen kimseden ses çıkmamasını hazin buluyorum. Her konuda olduğu gibi bu konuyu da güvenlik güçlerimize ihale etme duruma üzülüyorum. Allah razı olsun, uyuşturucu suçlularıyla fiili mücadelenin yanında eğitimi de güvenlik kurumlarımız yapıyor.
Çok büyük sitemim uyuşturucunun ne olduğunu, yıkıntılarını bilmeyen olmadığı halde sessiz kalınmasına. Şimdi yapılacak olan; uyuşturucu ile mücadeleyi el ele verip birlikte yürütmektir.

turizmin-gelecegi-belirsiz

Hasar görünenden büyük

karsiyakada-cevre-sempozyumu

Karşıyaka için…