Kökten gelen mucize!

bazen-cilt-de-terapi-ister
Özgen YILDIRIM
4 Nisan 2021

Sağlıkla parlayan ama zamanla yıpranan cildinizden memnun değil misiniz? O zaman ‘İyi ki medikal estetik uygulamaları var’ diyelim. Bugün size Concentrated Growth Factor sisteminden yani CGF’den bahsedeceğim.

Kozmetik-antiaging amaçlı olarak başarılı şekilde uygulanan CGF, aynı zamanda yara iyileşmesi ve kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde de çok iyi sonuçlar vermektedir. Konsantre Büyüme Faktörü anlamına gelen CGF ile, içerdiği yoğun büyüme faktörleri sayesinde, kanın iyileşme potansiyelinden daha fazla faydalanılması mümkün olmuştur.

CGF-CD34 Concentrated Growth Factor (Konsantre Büyüme Faktörü) teriminin kısaltılmış halidir. Yoğun “Büyüme Faktörleri ve Kök hücre” içerir. Diğer adıyla “İkinci Jenerasyon Platelet Konsantresi” olarak anılan tedaviyle ilgili araştırmalar, sadece büyüme faktörlerinin değil, CD34 adı verilen kök hücrelerin de bu yöntemle elde edilebildiğini göstermiştir.

Peki uygulama nasıl mı yapılıyor… Kişinin kendisinden alınan kan özel bir santrifüj işlemi ile bileşenlerine ayrılarak, trombosit, lökosit, çeşitli büyüme (growth) faktörlerini ve sitokinleri içeren bir katman elde edilir. Farklı aktivasyon işlemleri ile yoğun büyüme faktörü ve hematopoetik (kan oluşturan) kök hücre içeren plazma sıvısı elde edilmektedir.

CGF-CD34 medikal estetik tedavi yönteminde kişinin kendi kanından elde edilen plazma sıvısı, doğrudan enjeksiyon ile, mezoterapi ile, mikro iğneleme ile, maske içinde ve cilt üzerine sürülerek uygulanabilmektedir.

CGF; son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış, oldukça doğal bir tedavi yöntemidir. Özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıklarında, yara ve yanıkların tedavisinde etkilidir. “Yaşlanma Karşıtı” uygulamalarda ve saç dökülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Estetik ve cilt gençleştirme amacıyla, tüm vücut ve yüzde, cilt kırışıklıkları, sarkmalar, çatlaklar, akne izleri ve lekelerin tedavisinde uygulanan etkili ve kolay bir yöntemdir.

Uygulama, kişinin ihtiyacına göre değişmekle birlikte, genelde 3-6 seans CGF uygulaması yeterli olmaktadır ve ilk enjeksiyondan sonra yararları görülür. Birkaç gün içinde ciltte sağlıklı bir parlaklık meydana gelir. 15-30 veya 45-90 günde bir yapılacak olan 3-6 uygulamanın ardından, senede 3-4 kez tekrarlanması kalıcı bir gençleştirici etki sağlar. Kan sayımı (hemogram) tetkiklerinde platelet sayısı yetersiz ise, aktif enfeksiyon geçirmekte ise, kanama hastalığı varsa, aynı gün “kan sulandırıcı ilaç” kullanıldıysa, kronik karaciğer hastalığı varsa, son 5 yıl içinde kanser öyküsü varsa uygulanmamalıdır.

Uygulama sonrasında mevcut bölgenin 4 ila 6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi ve 12 ila 24 saat boyunca makyaj yapılmaması, havuza veya denize girilmemesi önerilir. Enjeksiyondan sonra CGF ile sağlanan doğal iyileştirme sürecini etkisizleştireceğinden anti-enflamatuar ilaçlar kullanılmaz. Gerek görülürse Parasetamol türü ağrı kesici alınabilir veya soğuk kompres uygulaması yapılabilir.

izmirde-46-yasindaki-polis-memuru-hirsizlik-sucunu-gururuna-yediremeyip-intihar-etti

Yaşamın içinden

Umudumuz aşı