Omega – 3

Ülkümen RODOPLU
25 Şubat 2020

Bilim dünyasında “Beyin gıdası” olarak kabul edilen balık yağının başta kalp hastalıkları olmak üzere kilo kaybından, kolesterolü düşürmeye kadar sayısız faydası bulunmaktadır.

Omega-3, vücut için gerekli olan ama vücutta üretilemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken önemli bir yağ asididir.

Balık yağı, sağlığa olan faydasını içindeki Docosahexaenoic Acid (DHA) ve Eicosapentaenoic Acid (EPA) gibi omega 3 yağ asitlerine borçludur. Balık yağındaki diğer yağ asitleri Alpha-linolenic Acid (ALA) ve Gamma-linolenic Acid (GLA)’dir.

Ülkemizde yeterli balık tüketimi olmadığı için Omega-3 eksikliğinin dışarıdan alınan takviyelerle giderilmesi gerekmektedir.

Omega-3 beyin sağlığımızı korumak, kalp krizi riskini azaltmak, ruhsal sağlığımızı garanti altına almak için üzerine onlarca, yüzlerce klinik araştırma yapılmış ve etkinliği kanıtlanmış bir besin takviyesidir.

Bilimin, balıkta, özellikle de soğuk su balıklarında bulunan bu değerli maddenin faydalarından yana hiçbir şüphesi yoktur.

Omega-3 ile ilgili birçok inceleme yapmış olan ve bu konuda dünyanın en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Dr. Alex Richardson şöyle diyor: “Omega-3’ün sadece kalp krizi, inme gibi damar sağlığı ile ilgili sağlık problemleri değil göz sağlığı ve romatizma gibi enflamatuar hastalıklardan da korunmak için son derece etkili bir madde olduğu biliniyor.”

Omega-3 Nasıl Kullanılmalı?
Omega-3 vitamin hapı değil, balık yağıdır. Bu nedenle saf olarak kapsüller halinde üretilir. Her şeyden önce satın alacağımız Omega-3’ün içinde EPA ve DHA bulunduğundan emin olmalıyız. Bitkisel orijinli Omega-3 takviyeleri bu değerli maddeleri içermez. Bu maddelerin varlığından emin olduktan sonra dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise ürünün içindeki omega-3 miktarıdır.

Takviyenin etiketini dikkatlice incelemeliyiz. Sağlık üstündeki olumlu etkilerinden faydalanabilmek için günde almanız gereken EPA ve DHA miktarının toplamda 1000 miligram civarında olması gerekir. Bu miktarı almak için genelde üreticinin önerdiği dozun üstüne çıkmamız gerekir.

Tüm Yaş Gruplarına Önerilir
Omega-3, gençler, çocuklar ve tüm yaş gruplarında önerilmektedir. Ülkemizde balık tüketimi yeterli olmadığı için, özel bir yan etki görülmediği sürece kullanımı çok önemlidir.

Balık Yağının Yararları
Balık yağının faydalarına bakalım:
1. Kalp ve damar sağlığı. Omega–3, damar içerisinde tıkanıklıklara neden olan pıhtıların oluşmasını önlediği gibi, oluşan trombusların kopmasını da önlemektedir.
2. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
3. Depresyon, anksiyete bozuklukları.
4. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB).
5. Zayıflamış bağışıklık sistemi.
6. Kanser.
7. Diyabet.
8. İltihaplanma, eklem iltihabı, iltihabi bağırsak sendromu.
9. Alzheimer.
10. Göz bozuklukları.
11. Bunlara ilave olarak kilo kaybı, sağlıklı bir hamilelik, doğurganlık ve cilt bakımı (özellikle sedef ve akne) için faydalıdır.

xxx

Tutuklu işçinin kıdem tazminatı

İzmir, tarım ve sanayi