Siyaset ve yengeç sepeti

mecliste-korona-onlemleri
Yılmaz DURMAZ
30 Temmuz 2020

Siyaset yengeç sepetine döndü. Sepetin içine atacağınız bir yengecin tek başına kolay çıktığını görürsünüz. İki ve daha fazla atarsanız hiçbiri çıkmaz, çünkü biri çıkarken, diğeri onun ayağından asılır. Hep birlikte sepetin içinde debelenir dururlar. Bu yengeç hikâyesi kimler ile örtüşüyorsa ona da siz karar verin.
Birçok siyasi partide yengeç misali politikacıların sayısı her gün artmakta. Bırakın milletvekilliği seçimlerinde, parti teşkilatlarında bile bunları görmek mümkün. Tüm yaşamını partisine adayan da sepete konulan diğer bir veya birkaç yengeç yüzünden sepettin dışına çıkamıyor. Eşinin oyunu bile alamayan birilerine verilen yetki karşısında şaşkınlıklar çoğaldı.
Hak etmediği göreve getirilenlerin kendini dev aynasında görmeleri, gökten zembil ile inmiş gibi davranmaları ülkeye verilebilecek zarardan başka bir şey değil. İnandıkları davada her şeye rağmen partisine sıkı sıkı sarılanları çok sever ve sayarım.
Ben elbette ot gibi bitmedim benim de bir siyasi ve dünya görüşüm var. Ama kimsenin benim gibi düşünmesini ne beklerim ne de zorlarım. Evimdeki 3 kişi bile benim gibi düşünmek zorunda olmamalı. Doğru ve dürüstseniz insanlar size yandaş değil, yoldaş olurlar. Çünkü yandaş ikna edilmişler, yoldaş (yol arkadaşı) ise inanmışlardır. Hedefe inanmışlarla ulaşılır.
Delege seçimlerinde bile yengeç gibi birbirlerine asılanlar, küsüp gidenler, yeni bir parti arayışında olanlar…
Tepeden inme isimler, tepeden gelenlerin kurdukları ekiplerden başarı beklemek tabii ki hayal.
Hangi özel işletmede adama göre iş verilir? Neden İşe göre adam seçilir? Çünkü başarıya ulaşmak için işe uygun adam gerekir. Siyasi partilerde de işe göre aday felsefesi olduğu sürece seçim kazanılabilir.
Kendi içinde demokrasiyi kuramayan bir partinin, yönetim alanlarında demokrasiyi uygulamalarını beklemek eşyanın tabiatına aykırı. Parti içi demokrasiyi kuramayanların demokrasiden söz etmelerini çok anlamlı bulmuyorum.
89 siyasi parti…
Kimi tabela partisi olmaktan öte gidememiş, kimi tabela partisi olmaya aday.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre Türkiye’de 89 siyasi parti faaliyet gösteriyor. Şu pandemi döneminde bile yeni parti kurulması hız kesmemiş ve 2020 yılının ilk yarısında 11 yeni siyasi parti kurulmuş.
600 milletvekilli TBMM’de, vefat edenler, milletvekilliği düşürülenler ve bakanlıklara atanmalar ile sayı 586 ya inmiş durumda.
Son verilere göre TBMM sandalye dağılımı şöyle; Adalet ve Kalkınma Partisi 291, Cumhuriyet Halk Partisi 138, Halkların Demokratik Partisi 57, Milliyetçi Hareket Partisi 49, İYİ Parti 37, Türkiye İşçi Partisi 2, Büyük Birlik Partisi 1, Demokrasi ve Atılım Partisi 1, Demokrat Parti 1, Demokratik Bölgeler Partisi 1, Saadet Partisi 1, Bağımsız Milletvekili 7.
Pandemiye rağmen 2020 yılının ilk altı ayında kurulan siyasi partiler ise şunlar; Anadolu Birliği Partisi ABP, Aydınlık Geleceğin Partisi AYGİP, Merkez Ana Partisi MAP, Barış ve Eşitlik Partisi BEP, Güç Birliği Partisi GBP, Demokrasi ve Atılım Partisi DEVA, Toplumsal Özgürlük Partisi TÖP, Yeniden Birlik Partisi YBP, UMUT PARTİSİ, Yeni Yol Partisi YYP, Değişim ve Demokrasi Partisi DDP.

SAĞLIKTA OLUMLU ADIMLAR

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ile Medicalpark İzmir Hastanesi, nitelikli hekim ve sağlık çalışanları yetiştirme hedefiyle güçlerini birleştirdi.
“İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi” adıyla yeni bir dönemi başlatan iş birliğine (afiliasyon) ilişkin protokol; İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, Medical Park Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba ve İEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu tarafından imzalandı.
“Mart ayında Resmî Gazete’de yayınlanan devlet üniversiteleri ile devlet hastanelerinin iş birliği yapabilmelerine imkân tanıyan afiliasyon yönetmeliği çerçevesinde daha önce Bakırçay Üniversitesi ile Çiğli Devlet Hastanesi arasında afiliasyon protokolü imzalanmıştı. 70 bin metrekare alan üzerine kurulu Çiğli Devlet Hastanesi artık üniversite hastanesi olarak hizmet verecek.

Son söz; “İyi bir arkadaşla yürüyen, yolun karanlığını umursamaz” y.durmaz

cirakoglunun-asaleti-masterchefin-emiri

Çırakoğlu’nun asaleti, MasterChef’in Emir’i

izmir-genelinde-antikor-testleri-basladi

Virüs’ten kadınlar daha çok etkilendi!