Taramalarınızı yaptırın!

turkiye-akciger-kanserinde-birinci
Yasemin EKREN
18 Ekim 2022

Toplum sağlığını korumakla görevli olan sağlık çalışanlarımız bizleri sürekli olarak uyarıyor. Son günlerde özellikle İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tüm kadınları meme kanseri konusunda uyarıyor. Erken teşhis ile önlenebilen bir hastalık ise meme kanseri, bunun da acilen önleminin alınması gerekiyor.

Biz kadınlar bunu çok önemsemiyoruz. Aslında önemli bir konu bu. İnsan sağlığı açısından uyarıyı yapan yetkililerin seslerine kulak vermek gerekiyor. 

İstatistiklere bakıldığında kanser olan her dört kadından birinin meme kanseri olduğu gerçeği var ortada duran. Son bir yıl içinde ülkemizde 18 bin kişiye meme kanseri teşhisi konuldu. Erken teşhis konulduğu içinde bu 18 bin kişinin yüzde 98’inin hayatı kurtarıldı.

Böylesine önemli bir konuyu konuşuyoruz aslında biz. Sağlık Bakanlığı’nın toplum tabanlı taramalarına her kadının özellikle bir şekilde uğrayarak bu taramayı yaptırması gerekiyor. Olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit ederek, kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabiliyor.

Kanser taramaları da üstelik ücretsiz yapılıyor. Kamu hastanelerinde bu taramalar gerçekleşebiliyor. Korona nedeniyle belki çekimser kalabilirsiniz ama meme kanseri de önemli bir hastalık eğer önlemini alamazsanız ölümle sonuçlanması muhtemel.

Yakın çevrenizdeki kadınları da uyararak meme kanseri taramasında bu kişilerin sorumluluk üstlenmelerini temin etmeniz gerekiyor. Ben kendi adıma bunu salık veriyorum ve uyguluyorum.

Tabi bir tek meme kanseri değil diğer tüm kanser türleri de araştırılmalı. Özellikle rahim ve yumurtalık kanserleri başta olmak üzere tüm taramaların düzenli yapılmasında fayda var. 

Doktora gitmekten çekinmemeliyiz. Örneğin son olarak kaybettiğimiz ünlü sanatçı Billur Kalkavan  da taramalarını yaptırmış olsaydı belkide daha çok başındayken hastalığını öğrenebilirdi. 

Sağlık ihmale gelmez bunu sakın unutmayın.

Sağlıklı günler sizin olsun. Lütfen uyarıları dikkate alın.

Çünkü sağlığınız her şeyden önemlidir.