Uyuz olduk

Ülkümen RODOPLU
7 Ocak 2020

Türkiye, yıllardır görmediği, yok etmeyi başardığı hastalıklarla yeniden karşılaşmaya, tanışmaya başladı.
Kızamık, çocuk felci, tetanoz bu hastalıklardan bazılarıdır. Tüberküloz görülme oranı arttı. Dirençli tüberküloz ile tanıştık.
Bunlara bir de uyuz eklendi. Son haftalarda uyuz hastalığı nedeniyle hastaneye başvurular 12 kat arttı.
Evet, uyuz olduk.
Neden ortada:
1. Göçler.
2. Göçlerle gelen kişilerin kapalı, sağlıksız ortamlarda, toplu halde barınmaları.
3. Koruyucu sağlık hizmetlerinin yok sayılması.
4. Sağlık eğitiminin ortadan kaldırılması.
5. Ekonomik anlamda fakirleşmemiz.
UYUZ NEDİR ?
Uyuz hastalığı, kaşıntılı döküntülerle seyreden, insandan insana bulaşmanın da olabileceği, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülen; insan gözü ile fark edilemeyen mikroskobik bir eklem bacaklı olan Sarcoptes Scabiei Hominis’in neden olduğu parazitik bir hastalıktır.
Ciddi salgınlar yapabilmesi nedeniyle özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan yerlerde ve sosyoekonomik düzeyi düşük topluluklarda daha sık görülür. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır bir seyir gösterebilir.
UYUZ NASIL BULAŞIR ?
Hastalık kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, el ele tutuşma gibi) bulaşabilir.
UYUZ BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Uyuz paraziti kişiye geçtikten sonra ortalama 3-6 hafta gibi bir süreden sonra yakınmalar oluşturmaya başlar. Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur.
El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge kaşıntı ve lezyonların görülebileceği vücut bölgeleridir.
En belirgin lezyonu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünel yapılarıdır.
UYUZ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?
Aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda yakınmaları olmasa bile aynı anda tedavi edilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.
Merhemler, solüsyonlar gibi yerel tedavi ilaçları kullanıldığında, tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmelidir.
Kullanılan çamaşır ve çarşafların 60 derecede yıkanması ve ütülenmesi gereklidir.
Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması yeterli olacaktır.
UYUZDAN KORUNMA
Uyuzdan korunmada hijyen çok önemlidir.
Başta okullar, özellikle yatılı okullar, bakımevleri, yurtlar, oteller, yatakhaneler olmak üzere insanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmelidir.
Kişisel korunma için, hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temastan kaçınmak, iç çamaşırı, havlu, nevresim gibi kişisel eşyaların temizliğine dikkat etmek, vücut ile direkt teması bulunan eşyaları ortak kullanmaktan kaçınmak, ev, araba gibi alanların temizliğine dikkat etmek gerekir.
SON SÖZ: Türkiye daha sağlıklı olmayı hak ediyor.

asgari-ucret-artisi-153-oldu

Asgari ücret artışı zam mı?

Bu geminin kaptanı sensin!