Yaşadıklarınız yüzünüzden okunuyor mu?

Özgen YILDIRIM
31 Ocak 2021

Her zaman yaşadığımız anların izlerini yüzümüzde taşıdığımızı söylerim… Kızgınlık ve endişelerimizi alın bölgemiz, kahkahalarımızı da yanaklarımız ve göz çevremiz uzun süreler yansıtır. İnsan vücudunu incelendiğinde yüz bölgesinde en çok hareket eden bölgenin ağız ve çevresi olduğu görülmektedir. Bu nedenle de o bölgede oluşan deformasyonlar diğerlerine nazaran biraz daha fazladır. Özellikle çene yapınız diğerlerine göre daha küçük ve dar olanlarda sıkça görülen bu deformasyonlar halk arasında mimik çizgileri olarak isimlendirilirken, ipli kuklalardaki gibi ağız bölgesinden çeneye kadar uzanan dikey çizgiye benzediğinden dolayı ise Fransızca dilinde kukla anlamına gelen Marionette ismiyle tıp dünyasında kullanılmaya başlanmıştır.
Bazılarımız bu çizgilerin yüzüne farklı bir anlam kattığını düşünse de günümüzde pek çok kadın bu deformasyondan kurtulmanın yolunu arıyor. Tedbiri önceden alıp yüz yogası gibi yöntemleri genç yaşta uygularsanız bu deformasyonları herhangi bir işlem yaptırmadan giderebilirsiniz. Ancak ilerleyen durumlarda ise ufak tefek dokunuşun büyük fayda sağlayacağını söyleyebilirim.
Bunun için de dolgu enjeksiyonu, lazer tedavisi veya botoks yöntemi güzel sonuçlar doğuracaktır.
Dolgu Enjeksiyonu: Dermal dolgu (dermalfillers) uygulaması enjeksiyonu marionette çizgilerinin düzeltilmesini sağlar. Ancak bu yöntemde tatmin edici sonuçlar için yüksek dozlar kullanmak gerekebilir. Kişiye uygulanacak olan dolgu dozunun miktarıyla hastanın yüzündeki çizginin derinliği ve anatomik yapısı doğrudan ilişkilidir. Genellikle doz yaklaşımı 2 milimlik doz ayarı ile başladıktan sonra 1 ay aralıklı olarak istenen görünüm elde edilene kadar tekrar edilir. Ayrıca hastanın daha önce dolgu enjeksiyonu yöntemi ile ilgili komplikasyon bir hikayesi varsa ya da daha doğal bir görünüm tercih ediyorsa küçük ölçekli dozlarla da tedaviye başlanabilmektedir.
Botoks:Hastanın ağız ve çevresindeki Marionette çizgi tedavisinde ise dudak bölgesini doğrudan aşağı çeken yöntemlerden biri olan botoks uygulaması etkili bir sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır. Botulinum toksin uygulamasıyla kaslar az çalıştığı için üzerindeki cilt de az hareket etmektedir. Botoks uygulanan bölgelerde mimikler durağan olup eğitildiği için çizgiler azalır ve hastanın yüzünün ifadesi daha iyi görünür.
Lazer Tedavisi:Işık, hücrelerin canlandırılması ve dokuların yeniden oluşmasını sağlayan ve cerrahisiz uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Zararlı ultraviyole ya da kızıl ötesi içermeyen bu ışıklar cilt tarafından kolayca emilerek cildin dermis tabakasını uyarmaktadır.
Genellikle Marionette çizgilerinin yok edilmesi için yapılacak işlemlerden 30 ila 60 dakika öncesinde yüz bölgesine lokal anestezi etkisi içeren krem sürülür. Bu yöntemle planlanan işlemler sorunsuz yapılabilmektedir ve işlemler uzman doktorun kontrolü altındadır. Gerektiğinde ise krem sürülen bölge streç film ile de kapatılarak anestezi etkisi artırılabilmektedir.Uygulama sonrasında buz tedavisi sayesinde de hastanın yüz bölgesinde oluşabilecek kızarma, morarma vb. gibi riskler en aza indirilmektedir.
Her zaman söylediğim gibi bu tarz uygulamalarda işin uzmanına danışın, sağlığınızdan olmayın…
Sağlıklı bir hafta dilerim, sevgiler…

Usta öğreticiler çözüm bekliyor

Kredi kartlarında Covid-19 sakıncaları!