Yürüyen merdivenler

İbrahim KOÇBAŞ
16 Aralık 2022

Çok değil, 100-150 yıl sonra evlilik kurumu bitecek. Dinler ortadan kalkıp yerini mistik felsefeler ve astroloji alacak. Devletler yıkılıp yerini konseyler ve teknoloji şirketleri alacak“ öngörüm şöyle bir köşede dursun, yürüyen merdivenler gibi sürekli yukarı çıkan bilim ve teknoloji dünyası, sanki şimdiden beni haklı çıkarmaya çalışıyor.

Savaşlar, gıda ve iklim krizi, yürüyen merdivenlerde solda bekleme yapan ‘şehir’liler, çözümü bulunamayan sosyal paradokslar, sonu gelmeyen siyasi tartışmalar, şiddet ve istismar davalarının gölgesinde Amerikalı bilim insanları ne yaptı biliyor musunuz?

Sınırsız ve temiz enerjiyi üretti.

Lise fiziği seviyem ile elbette bunu açıklayamam ama konunun aslı şöyle: Füzyon reaksiyonu başlatmak için kullanılan enerjiden daha fazla enerji üreterek ilk defa net enerji kazanımı sağlandı. İki veya daha fazla atomun birbirine kaynaşması ve daha ağır bir atom meydana getirmesi ile gerçekleşen füzyon reaksiyonunu başlatmak için lazerlerle verilen 2,05 megajoule enerjiden 3,15 megajoule enerji çıkışı sağlandığı ifade edildi. Söz konusu deney ile yüzde 50’den fazla enerji üretildiğine dikkat çekilerek, ilk kez bir deney anlamlı bir enerji kazanımıyla sonuçlandığı ifade edildi. Stadyum büyüklüğünde olan Ulusal Ateşleme Tesisi’nde 192 lazer bulunuyor.

Daha açık bir ifadeyle, sonsuz ve temiz enerjinin ilk adımı atıldı.

Hiç bitmeyecek, sınırsız bir enerji…

Nesnelerin interneti, yapay zeka, endüstri 4.0, transhümanizm, artırılmış gerçeklik, blockchain kavramlarına ek olarak önümüzdeki dönem bu konu sık sık gündeme gelecek diye düşünüyorum.

Ana akım medyada doğru düzgün yer almasa da -iyimser bakalım- insanlık tarihinin dönüm noktası diyebiliriz.

Kötümser de mi bakalım?

Bu buluş yeni mi, yoksa çok önceden bulundu da yeni mi açıklanıyor?

Soruların cevabı ve sorunların çözümü biraz zaman zalır. Bu sorunun cevabını ne zaman mı öğreniriz. Sanırım “Sosyal medya, bize anlatıldığı gibi gerçekten bir evin garajında mı üretildi yoksa belirsiz güçlerin kurduğu bir sistem mi“ sorusunun yanıtı bulunduğu zaman.

Ya yürüyen merdivenlerde solda bekleyenler?

Zor! Oraya daha çok var.

YÜRÜ BE KARDEŞİM

Geçtiğimiz hafta Kim Milyoner Olmak İster yarışma programında tarihi anlar yaşandı. Yıllar sonra ilk kez 20 yaşındaki yarışmacı Batu Alıcı 1 milyon liralık soruya yükseldi. Yeğenimin sınıf arkadaşı Bursalı Batu Alıcı, Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyor. Üniversiteye giriş sınavında sayısal alanda Türkiye 404’üncüsü olmuş. Atatürk ile ilgili soruya doğru cevap vererek zaten gönlümüzü fetheden Alıcı yarışmada 400 bin lira kazandı.

Helal olsun. Bana göre bu gencin bu seviyeye gelmesinin anlamı çok büyük. Son zamanlarda sabahtan akşama kadar video izleyip boş boş vakit geçiren bir nesil oluşmaya başladı. Alıcı kardeşim, bir kez daha bilginin kazandırdığını, hayatın sadece kafelerde vakit geçirmek olmadığını gösterdi.

Tebrik ederim.

valiye-hakaretten-ceza-alan-ekrem-imamoglundan-ilk-aciklama

Mağdurum da mağdurum

Güzel şeyler olacak!